Wybrzeże dla polskiej prezydencji

Dwie premiery od Teatru Wybrzeże

Dla uczczenia objęcia przez Polskę prezydencji, Teatr Wybrzeże przygotowuje dwie premiery: "Willkommen w Zoppotach" Adolfa Nowaczyńskiego i komedię Moliera "Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony"

Jak poinformował rzecznik gdańskiego teatru Grzegorz Kwiatkowski, sztuka Nowaczyńskiego została opublikowana w 1914 r. pod tytułem "Było to nad Bałtykiem", jako zjadliwa satyra na prowincjonalną i snobistyczną Polskę i Polaków, którzy z tęsknotą patrzą w stronę mitycznego Zachodu. Utwór trafił dwa lata później na scenę Teatru Polskiego w Kijowie. Od tego czasu sztuka Nowaczyńskiego nie była wystawiana.

Zdaniem dyrektora Teatru Wybrzeże i reżysera spektaklu [na zdjęciu próba] Adama Orzechowskiego, utwór Nowaczyńskiego to "znakomita komedia pełna przerysowanych, wyrazistych, ale zabawnych postaci".

- Nowaczyński zderzając w przedwojennym kurorcie Polaków z różnych zaborów, białostocko-amerykańskich Żydów i austro-niemieckich panów daje nam niebywałą szansę, przyjrzenia się niczym w soczewce naszym nieprzemijającym, polskim, ale i europejskim kompleksom, słabościom, megalomaniom (...). Udało się Nowaczyńskiemu wykreować sopocką wieżę Babel, tygiel multikulturowy, który pozwala na chwilę refleksji nad tworzącą się na naszych oczach wspólnotą europejską, nad nową Europą - uważa Orzechowski.

Adolf Nowaczyński (1876-1944) był pisarzem, dramaturgiem, satyrykiem i publicystą, autorem ośmiu dramatów i 16 jednoaktówek. Do najbardziej znanych dzieł należą: "Wielki Fryderyk", "Wojna wojnie", "Car Samozwaniec", "Wiosna narodów w cichym zakątku".

Premiera "Willkommen w Zoppotach" odbędzie się 1 lipca na Scenie Kameralnej w Sopocie. To właśnie w tym mieście zaplanowano kilka nieformalnych spotkań ministrów państw unijnych w ramach polskiej prezydencji.

Drugą sztuką, którą Teatr Wybrzeże chce uczcić polską prezydencję będzie komedia "Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony" Moliera, której premiera odbędzie się 9 lipca Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.

Spektakl reżyseruje 31-letni, urodzony we Florencji, Martello Frangivetri.

- Tytułowy bohater działa na rzecz trwałego rozwoju Europy. Zwalcza wykluczenie społeczne i dyskryminację oraz wspiera sprawiedliwość i ochronę socjalną, równość kobiet i mężczyzn, solidarność między pokoleniami i ochronę praw dziecka. Dyndała walczy o szanowanie różnorodności kulturowej i językowej, czuwa nad rozwojem dziedzictwa kulturowego Europy. Oczywiście jak w wielu dramatach Moliera jego bohater ostatkiem sił dąży, by nie stać się przegranym - ocenił Frangivetri.

Reżyser był m.in. autorem performance "Kundel Europy" (2005), w którym przez 100 dni przebrany za psa żywił się wyłącznie jedzeniem ofiarowanym przez turystów. Znany jest od czasu, gdy obnażył się i oddał mocz w Galerii d\'Uffizi. Przez jednych ten akt traktowany był, jako chuligański wybryk, przez innych, jako symboliczne zerwaniem młodych włoskich artystów z dziedzictwem Włoch. Za ten czyn został ukarany pięciomiesięcznym więzieniem.

Po wyjściu na wolność Frangivetri wyjechał do Barcelony, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia reżyserskie. Mieszka w Londynie i Pradze. W stolicy Czech mocno zaangażował się w ruch gejowski i z powodzeniem dał serię koncertów, jako DJ. W Teatrze Narodowym w Pradze pracował nad spektaklem "Gey Rapsody" opartym na "Rhapsody In Blue" Gershwina. Do premiery nie doszło. Od kilku miesięcy mieszka w Gdańsku.


PAP
27 czerwca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...