Wykłady, pokazy i warsztaty...

"Sytuacja Teatr" - Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

W Miejskim Centrum Kultury startuje w marcu akademia teatralna obejmująca wykłady, pokazy i warsztaty.

Poprowadzą je artyści z teatrów alternatywnych (warszawskie Studium Teatralne, Teatr Chorea ) oraz naukowcy i artyści związani z Instytutem Grotowskiego oraz teatrem Eugenio Barby.

"Chcemy by widz miał większość świadomość teatru, który ogląda, a aktor sztuki, w której gra" - mówił podczas wtorkowej konferencji twórca inicjatywy, aktor i reżyser Andrzej Stróż z pracowni teatru MCK w Bydgoszczy. "Ten cykl zrodził się z buntu i obserwacji. Bezwiednie oceniamy teatr, bezrefleksyjnie klaszczemy. A ja chciałbym wiedzieć, że jeżeli coś 'się podobało', to dlaczego 'się podobało'!" - dodał Stróż. Celem twórców "Sytuacji teatr" jest bowiem głębsze "wczytanie" się w sztukę teatralną, lepsze jej rozumienie zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i praktycznej.

"Sytuacja" koncentrować się będzie wokół nurtów wypracowanych przez teatr Grotowskiego i Eugenio Barby. Wykładowcami będą znane i cenione osobistości zajmujące się problematyką teatru współczesnego, natomiast warsztaty praktyczne poprowadzą liderzy i członkowie najważniejszych, cenionych w świecie teatru, grup. Wśród wykładowców i prowadzących warsztaty znajdą się: warszawskie Studium Teatralne i łódzki Teatr Chorea, prof. Janusz Kosiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przemysław Błaszczak z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, dr Artur Duda z toruńskiego UMK oraz jeden z najlepszych na świecie znawców "metody Meyerholda" - Giennadij Nikołajewicz Bogdanow.

Uczestniczyć w "Sytuacji Teatr" mogą mieszkańcy całej Polski. Cykl składa się z dwóch bloków: wiosennego i jesiennego, a odbywać się będzie na dwóch głównych płaszczyznach. Pierwszej - skierowanej do osób chcących zdobywać wiedzę o sztuce aktorskiej oraz drugiej - skierowanej do teoretyków, krytyków i wielbicieli teatru. Wstęp na wykłady jest bezpłatny. Na warsztaty trzeba zaś zapisać się korzystając z formularza na stronie internetowej MCK. Pięciodniowe zajęcia kosztują 100 zł. (obowiązuje limit ilościowy zgłoszeń).

Pierwsze warsztaty zaczynają się już w marcu (8-12.03) w Pałacu w podbydgoskim Ostromecku, a poprowadzi je warszawskie Studium Teatralne. Pełny program i terminy kolejnych warsztatów znajdziecie Państwo na stronie MCK Bydgoszcz.

Wstęp: 100 zł/5 dni. Istnieje możliwość skorzystania z miejsc noclegowych w pałacu. Zapisy: ewa.stolowska@mck-bydgoszcz.pl.

(-)
Materiał organizatora
20 lutego 2014

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia