"Wymazywanie" z programu

XV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2009

Kryzys dotknął też teatru. W każdym razie zmienia oblicze rozpoczynającego się w czwartek jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w łódzkim Teatrze Powszechnym. Po raz pierwszy widzowie, by zobaczyć spektakl z programu imprezy, będą musieli wybrać się do... stolicy.

- W związku z kryzysem światowym, który nieoczekiwanie wdarł się w naszą rzeczywistość, postanowiłam przemodelować repertuar XV jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - wyjaśnia Ewa Pilawska, dyrektor festiwalu. - Postanowiłam przenieść dwa pozakonkursowe, mistrzowskie spektakle, zrezygnowałam również z udziału jednego z zespołów z zagranicy.

W praktyce oznacza to, że podczas festiwalu nie zobaczymy przedstawienia "U Pani Miłosierdzia" Teatru Mladinsko z Lublany. Szefowa imprezy zapewnia, że artyści ze Słowenii przyjadą do Łodzi za rok. Zrezygnowano także z prezentacji w Łodzi "Kosmosu" w reż. Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie, ale widzowie (bez dopłat do zakupionych biletów i w tych samych terminach) pojadą na przedstawienie do stolicy autokarami. I w końcu odwołano "Wymazywanie" w reż. Krystiana Lupy Teatru Dramatycznego z Warszawy.

- Szukaliśmy z dyrektorem Pawłem Miśkiewiczem i Krystianem Lupą możliwości zaprezentowania "Wymazywania" w terminach festiwalu w Warszawie, ale niestety jest to niemożliwe ze względu na ułożony repertuar w Teatrze Dramatycznym - dodaje Ewa Pilawska. - Zrezygnowaliśmy też z ogromnej, przygotowywanej miesiącami, ogólnopolskiej kampanii promocyjnej, drastycznie okroiliśmy koszty festiwalu.

Pozostałe zaplanowane wydarzenia mają się już jednak odbyć bez problemów. Festiwal już w czwartek (spektakl zostanie pokazany także w piątek) zainauguruje "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, wyreżyserowana w Teatrze Polskim we Wrocławiu przez Jana Klatę. Spektakl zebrał znakomite recenzje . Docenili go też widzowie i jurorzy festiwali w całej Polsce, m.in. XXXIII Opolskich Konfrontacji Teatralnych i XLVIII Kaliskich Spotkań Teatralnych. Na scenie zobaczymy m.in. Kingę Preiss, Wiesława Cichego i Bartosza Porczyka.

Chyba najgłośniejszym przedstawieniem festiwalu będą "Anioły w Ameryce" Krzysztofa Warlikowskiego. Napisany w latach 6o. dramat Tony\'ego Kushnera opowiada o grupie nowojorskich homoseksualistów, którzy stają wobec problememu AIDS i konserwatywnego społeczeństwa. Mocne, poruszające widowisko, pokazano na wielu nie tylko polskich, ale światowych festiwalach i wszędzie traktowane było jak wydarzenie. W obsadzie m.in. Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Rafał Maćkowiak, Zygmunt Malanowicz, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr.

Gospodarze pokażą na festiwalu "Plotkę" (która otrzymała Złotą Maskę za reżyserię), z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu przyjedzie do nas "Plaża" Petera Smussena w reż. Rudolfa Zioły.

Teatr Wierszalin pokaże "Marat-Sade" Piotra Tomaszuka. Akcja sztuki rozgrywa się w 1808 roku w domu dla obłąkanych, którego jednym z pacjentów jest także markiz de Sade. Za namową dyrektora przytułku Sade wystawia sztukę własnego autorstwa poświęconą rewolucji. Jej bohaterem czyni Jean-Paula Marata - jednego z przywódców rewolucji francuskiej.

Zawsze interesujący Teatr Montownia z Warszawy pokaże "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" - cztery historie lokatorów jednego domu. Krakowski Teatr im. Słowackiego przywiezie zaś "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana w reż. Iwony Kempy. Występują m.in. Bożena Adamek, Tomasz Międzik, Sławomir Maciejewski. Później wspomniany już "Kosmos" wg Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Jarockiego, uważany za jedno z najlepszych przedstawień w twórczości mistrza. W obsadzie same gwiazdy: Zbigniew Zapasiewicz, Anna Seniuk, Małgorzata Kożuchowska, Mariusz Bonaszewski, Beata Fudalej.

Jedynym gościem zagranicznym będzie ostatecznie Teatr Odeon z Bukaresztu ze spektaklem "Spowiedź w Tanacu" w reżyserii znakomitości rumuńskiego teatru Andrei Serbana. Łódzką imprezę zakończy "Wizyta starszej pani" Friedricha Durrenmatta w reż. Iwony Kempy z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Festiwal będzie też miał wiele imprez towarzyszących. Część z nich uhonoruje wybitnego operatora filmowego i reżysera świateł wielu spektakli, Edwarda Kłosińskiego. 16 marca w Alei Gwiazd na Piotrkowskiej odsłonięta zostanie gwiazda tego niezapomnianego artysty...

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
26 lutego 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia