Wymiary ikony i malarstwo Nowosielskiego

2. Teatralium.Pogranicza kultur

W sobotę 21 lipca w Muzeum Śląskim odbędzie się trzeci spotkanie w ramach Teatralium - Pogranicza kultur. Zapraszamy na wykłady i monodram Janusza Stolarskiego

Program: 

21 lipca


-16.00 Duchowy i artystyczny wymiar ikony 
prowadzenie – Piotr Sawicki (Muzeum Ikon Supraśl)

 -17.00 Jerzy Nowosielski w kontekście sztuki współczesnej. Bizancjum i Rzym dzisiaj 
prowadzenie – Adam Molenda (Uniwersytet Śląski)
 
-18.00 Kod  
monodram w wykonaniu Janusza Stolarskiego, muzyka: Zbigniew Łowżył, Krzysztof Nowikow

Tradycja malarstwa ikonowego kształtowała się w oparciu o kanon i teologię. Jerzy Nowosielski zainspirowany tradycją kościoła unickiego, prawosławnego, a także wschodniogalicyjskim malarstwem ikonowym łączył w swojej twórczości wschodnioeuropejską duchowość z odkryciami II Awangardy. 

O spektaklu: 

W monodramie, w wykonaniu Janusza Stolarskiego , muzyka i słowa prowadzące ruch aktora dopowiadają to, co niewyrażalne, odkrywane w dialektyce ducha i ciała. Podobnie jak ikona, obraz pozbawiony jest tutaj symboli, metafor. „Kod” to spektakl inspirowany spotkaniami. Pierwszym było spotkanie z Ewą Wycichowską – tancerką, choreografem, dyrektorem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, która w 2005 roku zaproponowała Januszowi Stolarskiemu współpracę reżyserską i tytułową rolę w spektaklu „Przypadki Pana von K.”. Na scenie aktor (nie tancerz) spotkał się z tancerzami. Następnym było spotkanie z muzyką Zbigniewa Łowżyła i Krzysztofa Nowikowa oraz tekstami Mateusza Marczewskiego, które znalazły się na płycie „Kod. Zbigniew Łowżył project. Symfonia Ogrodów, cz. I”.

Janusz Stolarski – aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Solskiego w Krakowie, dyplomant prof. Haliny Gryglaszewskiej, związany z oficjalną i niezależną sceną teatralną, współpracował między innymi z Miroławem Kocurem w Drugim Studio Wrocławskim, Markiem Fiedorem w Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, Marcinem Liberem w Teatrze Usta-Usta, Lechem Raczakiem jako aktor Teatru Sekta, Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Tańca w Poznaniu, Stowarzyszeniem Jarocin XXI, współtworzy aktualnie Niezależne Towarzystwo Różnorakich Aktywności Teatralnych ANTRAKT, w którym tworzy i gra wielokrotnie nagradzane za granicą monodramy, pracuje jako aktor w Teatrze Studio w Warszawie.

(-)
Materiał Muzeum
20 lipca 2012

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia