Wyrazisty, obfitujący, intrygujący

„4000 dni" – reż. Wojciech Malajkat – Teatr Kwadrat w Warszawie

- Wyrazisty, stawiający ważne pytania, inspirujący. Financial Times
- Obfitujący w wyrafinowany humor i intensywne emocje. The Telegraph
- Intrygujący dramat o amnezji. The Guardian

Teatr Kwadrat podejmuje temat równości i wspiera społeczność LGBT w najnowszym spektaklu „4000 dni". Autorem sztuki jest brytyjski dramaturg Peter Quilter, znany z takich hitów jak „Na końcu tęczy" czy „Boska!". Tym razem w celny sposób portretuje emocjonalny trójkąt pomiędzy młodym zagubionym artystą, zmagającym się z utratą pamięci, jego twardo stąpającym po ziemi partnerem i wymagającą matką. Niezwykłą energię na scenie tworzą aktorzy: Ewa Wencel, Andrzej Nejman oraz Patryk Pietrzak. Reżyserem spektaklu jest Wojciech Malajkat.

„4000 dni" to szczera opowieść o trudnej, nierzadko zaborczej miłości, akceptacji i poszukiwaniu własnej drogi.

Kiedy Michael budzi się ze śpiączki, okazuje się, że nie pamięta ostatnich jedenastu lat życia. Nie ma pojęcia, kim jest mężczyzna podający się za jego życiowego partnera, nie rozumie, dlaczego przestał malować. Poszukiwania odpowiedzi na wszystkie te pytania nie ułatwia apodyktyczna i nadopiekuńcza matka, która zjawia się w szpitalu, by zaopiekować się synem w jedynie właściwy w jej mniemaniu sposób.
Paul walczy usilnie, by przywrócić pamięć ukochanemu. Carol jest pewna, że to właśnie Paul zmarnował nie tylko talent malarski jej syna, ale całe jego życie, a to, że Michael wymazał z pamięci te jedenaście lat, czyli dokładnie 4000 dni ich związku nie jest przypadkiem.

Podczas gdy „wredna" matka i „obcy" kochanek walczą o jego względy, Michael próbuje zrozumieć kim jest. Szukając twórczego impulsu do życia postanawia, nie pytając nikogo o zgodę, namalować mural na ścianie sali szpitalnej. Dzieło to staje się jednocześnie wyrazem straty, nadziei i wielkiego pragnienia, by odnaleźć samego siebie.

Teatr Kwadrat nie po raz pierwszy zdecydował się na podjęcie w swojej twórczości tematów ważnych dla społeczności LGBT. Spektakle takie jak archiwalny już „Berek, czyli upiór w moherze", czy grany aktualnie „Roma i Julian" to wspaniale odbierane przez publiczność, mocne punkty w jego repertuarze.

Teatr nie wyklucza. Wręcz przeciwnie. To medium, które musi podejmować trudne społecznie tematy w różnorodnej formie i konwencji - mówi Andrzej Nejman, Dyrektor Teatru Kwadrat - W Teatrze Kwadrat poza klasycznym komediowym repertuarem mierzymy się z całą paletą emocji i światopoglądów. Zależy nam by skłaniać widza do refleksji, oswajać trudne tematy. Zrobiliśmy spektakl „4000 dni", bo to przede wszystkim świetna sztuka, autorstwa uznanego na świecie dramaturga Petera Quiltera, z ważnym społecznie przekazem. Poprzez tę premierę pragniemy wyrazić solidarność i wsparcie dla społeczności LGBT – dodaje.
Światowa premiera „4000 dni" odbyła się w 2016 roku na londyńskim West Endzie, wzbudzając niezwykle entuzjastyczne opinie wśród krytyków.
__
O TEATRZE KWADRAT
Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego od przeszło 45. lat pozostaje najważniejszym teatrem komediowym w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1974 roku jako Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat" w budynku przy ul. Czackiego 15/17 w Warszawie. Do zespołu Teatru Kwadrat od początku należeli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny teatralnej, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska czy Anna Seniuk, Stanisława Celińska, a także Jan Kobuszewski, Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek czy Andrzej Łapicki. Pierwszym kierownikiem artystycznym Teatru był Edward „Dudek" Dziewoński. Najgłośniejsze spektakle wystawione pod jego kierownictwem to „Rozmowy przy wycinaniu lasu" (tekst napisany specjalnie dla Teatru przez Stanisława Tyma), czy „Rodzina" (obok „Amadeusza" w reżyserii Romana Polańskiego najwybitniejszy spektakl 1981 roku). W latach 1986-2001 funkcję dyrektora generalnego i artystycznego Teatru pełnił Edmund Karwański. Najsłynniejsze spektakle tamtego okresu to „Mayday", „Mayday 2", „Dwie morgi utrapienia" oraz „Perfect day". Od 2010 roku funkcję Dyrektora Teatru pełni Andrzej Nejman. Od marca 2016 stały adres Kwadratu to ul. Marszałkowska 138. Wielkie otwarcie nowej siedziby połączone zostało z oficjalną premierą spektaklu „Medium" w reżyserii Andrzeja Nejmana. Aktualnie w repertuarze Teatru Kwadrat znajdują się takie hity jak „Szalone nożyczki" (ponad 1000 razy na scenie Kwadratu), „Nie książka zdobi człowieka", „Wrócę przed północą", „Ślub doskonały", „Medium" i wiele innych. Teatr uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Premiera w Teatrze Kwadrat 25 września 2021.

Więcej informacji: www.teatrkwadrat.pl.
Social media: www.facebook.com/Teatr.Kwadrat | www.instagram.com/teatr_kwadrat

Urszula Markowska
Materiał Teatru
23 września 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia