Wystawa Jerzego Gurawskiego

4. Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna

Organizatorzy festiwalu Źródła Pamięci zapraszją 21 września o godz. 17 na otwarcie wyjątkowej wystawy "In memoriam Tadeuszowi Kantorowi- Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru Laboratorium"

Wystawa prezentuje rysunki i szkice Jerzego Gurawskiego. Tworzy ją cykl prac poświęcony przestrzeni Krakowa i powiązanej z nią twórczości Tadeusza Kantora. Zwieńczeniem ekspozycji jest architektoniczny projekt siedziby nowej Cricoteki przygotowany na konkurs przez Jerzego Gurawskiego. Szkice powstały w różnych okolicznościach i są efektem refleksji, przeżyć, studiów formy teatralnej.

Zaprezentowane na wystawie szkice prowadzą nas z krakowskiego rynku i ulicy Grodzkiej do teatru Cricot 2. W czterech pracach Jerzy Gurawski zawarł osobistą refleksję nad ewolucją artystycznych idei Tadeusza Kantora. Dokonał wyboru spektakli, które stały się jednocześnie tytułami jego rysunkowych notatek. Na początku w szkicu do Mątwy, wystawionej przez Cricot 2 w 1956 roku, wskazał powiązania teatru z Wielką Rewolucją Sceniczną. Następnie definiując przestrzeń Kurki Wodnej z 1967 roku dał obraz Teatru Wydarzeń, poprzedzającego najważniejsze dzieło Tadeusza Kantora, jakim była Umarła klasa wystawiona w 1975 roku w kontekście Teatru Śmierci. Ostatni rysunek poświecił spektaklowi Wielopole, Wielopole, granemu w 1983 roku przez Cricot 2 w rodzinnej parafii Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.

Kurator wystawy: Agnieszka Kołodziej- Adamczuk

Wydarzenie stanowi wydarzenie związane z rzeszowskim festiwalem "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor"

Wystawę będzie można obejrzeć w Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim dniach 21.09.-25.11.2014 (transport na otwarcie wystawy: 21.09. o g. 14.00 spod Teatru "Maska", rezerwacja: 17 852 06 14, ilość miejsc ograniczona).

(-)
Materiał Organizatora
19 września 2014

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...