Wystawa lalek w teatrze "Pinokio"

"Lalarium" Kaludii Gaugier

"Lararium" to tytuł wystawy lalek, prezentowanej w teatrze Pinokio. Swoją wizję postaci o baśniowej proweniencji zaprezentowała na wystawie "Lalarium" Klaudia Gaugier, urodzona w Łodzi absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Zmierzchnica, Czerwony Kapturek i Wilk, Lelek, Roxie - te lalki nigdy nie grały w spektaklach. Powstawały jako obiekty artystyczne z myślą o kolekcjonerach i ich prywatnych zbiorach w kraju i zagranicą.

- Lalki mają nieprawdopodobną wewnętrzną siłę - mówi artystka. - Mogą być śmieszne albo przerażające, mieć własną ekspresję, osobowość, a nawet pewnego rodzaju duchowość, osiągniętą przez pozór życia wyrażający się w spojrzeniu, grymasie twarzy czy geście. W tym właśnie tkwi ich fenomen i to mnie zachwyca.

W Teatrze "Pinokio" lalki Gaugier zostały umieszczone w drewnianych kapliczkach. W czasach Cesarstwa Rzymskiego podobne kapliczki określano jako "lararia".

Związane były z kultem przodków i znajdowały się niemal w każdym domu, w atrium albo w specjalnym pomieszczeniu zwanym Lararium.

Dobre duchy, czczone były jako bóstwa opiekuńcze domu i szczęścia domowego, chroniące od nieszczęść. Modlono się do nich i składano ofiary. W "Pinokiu" w kapliczkach umieszczano je jako figurki-laleczki.

Pierwsze lalki Klaudii Gaugier wykorzystane na scenie, powstały dopiero z myślą o najnowszym spektaklu "Kopciuszek" w reż. Konrada Dworakowskiego, dyrektora "Pinokia". Gaugier zaprojektowała też scenografię i kostiumy.

Specjalnie z myślą o wystawie artystka przygotowała też lalkę patrona tego teatru. Wszystkie lalki można oglądać w foyer teatru.

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łódzki
26 lutego 2013

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia