Wystawa Macieja Szymanowicza: "Różne ilustracje"
„Ilustracje łapką i elektronicznym piórkiem, które nie rysuje w technice głównie cyfrowej" - Maciej Szymanowicz - Galeria Ateneum w K-cachŚląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę Macieja Szymanowicza „Różne ilustracje". Jej żartobliwie opisowy podtytuł brzmi: „Ilustracje łapką i elektronicznym piórkiem, które nie rysuje w technice głównie cyfrowej". Obok ilustracji książkowych zobaczymy plakaty teatralne. Wernisaż odbędzie się w piątek, 19 stycznia o godz.18.00.
Otwarcie wystawy poprzedzi sobotnią premierę inscenizacji „Pan Tom buduje dom" Stefana Themersona w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, do której Maciej Szymanowicz zaprojektował scenografię.
Maciej Szymanowicz (rocznik 1976) pochodzi z Białegostoku. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej. Krótko współpracował jako aktor z Piotrem Tomaszukiem i jego Teatrem Wierszalin, szybko jednak wrócił do swojej wcześniejszej pasji – rysowania – próbując sił w grafice komputerowej, projektując początkowo reklamy i pocztówki.
Dziś ilustruje i projektuje książki, zarówno dla dzieci jak i dorosłych czytelników, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 zadebiutował jako pisarz, wydając autorską książkę „Najmniejszy słoń świata". Jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem „Praga gada. O wojnie!" W ubiegłym roku artysta opracował natomiast piątą część ilustrowanego cyklu „Rok w..." zatytułowaną „Rok w Krainie Czarów".
Za ilustracje do „Asiuni" Joanny Papuzińskiej Maciej Szymanowicz otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za „Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej nagrodę w konkursie „Przecinek i Kropka" oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014).