Wystawiliśmy pięć premier

Teatr Muzyczny Capitol podsumowuje sezon

W mijającym sezonie Capitol odwiedziło 138 tys. widzów i gości, w tym ponad 98 tys. widzów obejrzało nasze spektakle repertuarowe (frekwencja 90,6%), a 15 tys. widzów przybyło na 40. Przegląd Piosenki Aktorskiej (frekwencja 98,5%). Wystawiliśmy pięć premier, szóstą - we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty - przygotowujemy na koniec lipca.


Na Dużej Scenie wystawiliśmy "Blaszany bębenek". Wojciech Kościelniak adaptował powieść Güntera Grassa na scenę muzyczną, przenosząc historię Oskara Matzeratha - chłopca, który nie chciał rosnąć - do sklepu z zabawkami. Grozę dziecinnej narracji, nieadekwatnej do ciężaru opisywanych zdarzeń, potęguje lalka w głównej roli: animowana przez aktorkę tintamareska. Spektakl, zagrany od październikowej premiery 46 razy, obejrzało ponad 30 tys. widzów, pokazaliśmy go też na festiwalu operowym w Bydgoszczy.

Na Scenie Ciśnień wystawiliśmy "Wyzwolenie: królowe", inspirowany dramatem Wyspiańskiego tekst Agnieszki Wolny-Hamkało w reżyserii Martyny Majewskiej, na Scenie Restauracja można było zobaczyć spektakl teatru tańca "Tu nie ma na co czekać" Jacka Gębury, na Scenie Restauracja Konrad Imiela wystawił "Polską Wodę" według youtubowego monologu mieszkańca wielkopolskiej wsi (spektakl ten zrealizowany został z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski), a na Podwórku Mikołaj Woubishet zaprosił dzieci do interaktywnej zabawy w spektaklu "O tym, co rękę na bęben podnosi".

Zakończyliśmy trzeci sezon Nut Fermentu, telewizyjnego programu muzycznego na żywo, prowadzonego przez Konrada Imielę - wszystkie odcinki tego sezonu można oglądać na naszym kanale na YouTube.

W przygotowaniu - "Chroma: Księga kolorów" według książki Dereka Jarmana, realizowana we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty. Reżyseruje Rafał Matusz, premiera 27 lipca na Scenie Ciśnień, bilety w sprzedaży na stronie MFF NH.

Plany na Sezon 2019/2020

Nadchodzący sezon rozpoczniemy premierą "Mocka. Czarnej burleski" na motywach powieści Marka Krajewskiego o komisarzu Eberhardzie Mocku. Reżyseruje Konrad Imiela, który jest także autorem scenariusza i - wspólnie z Romanem Kołakowskim - tekstów piosenek.

Muzykę skomponował Grzegorz Rdzak, kostiumy zaprojektowała Anna Chadaj (m.in. "Blaszany bębenek", "Trzej muszkieterowie", "Nasza mama czarodziejka"), scenografię - Anna Haudek ("Wyzwolenie: królowe"). W roli komisarza Mocka zobaczymy Artura Caturiana. Bohaterowi słynnej serii kryminałów towarzyszyć będą na Dużej Scenie Capitolu policjanci, bandyci, szaleńcy i prostytutki - to one poprowadzą burleskowy show o władzy, zbrodni i namiętnościach. Przygody Mocka to klasyczne, chandlerowskie kryminały noir z nutą thrillera. Są lekturą niezwykle popularną, przedwojenne realia miasta przedstawiają z niezwykłą pieczołowitością. Zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Bilety na "Mocka" będą w sprzedaży od 27 lipca. Zapraszamy do zakupów online na bilety.teatr-capitol.pl

Jesienna premiera będzie zarazem kulminacyjnym punktem przypadających na 2019 rok obchodów 90-lecia budynku Capitolu, jednej z najpiękniejszych sal teatralnych w Polsce, znajdującej się wśród nielicznych zachowanych wnętrz art déco w naszym kraju.

Z tej okazji przygotowujemy także specjalne spacery po teatrze i krótki film dokumentalny o budynku. Seria jubileuszowych grafik autorstwa Doroty Błażejowskiej z hashtagami #90latCapitolu i #wiekniegraroli zdobi nasze bilety, wejście do teatru i jeden z miejskich tramwajów.

W przyszłym sezonie zobaczymy na Scenie Ciśnień spektakl Cezarego Tomaszewskiego, inspirowany postacią youtubera Gracjana Roztockiego, a w czerwcu, na Dużej Scenie, Martyna Majewska zrealizuje spektakl dla dzieci.

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 20-29 marca 2020.

(-)
Materiał Teatru
29 czerwca 2019

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia