XIV Festiwal Szekspirowski 30 lipca - 8 sierpnia 2010

14. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Wszystko zapięte już na ostatni guzik. Największy w Europie Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski zacznie się 30 lipca i zakończy 8 sierpnia. Czym zaskoczą nas tym razem inscenizatorzy ze świata?

Będzie na pewno egzotycznie, zobaczymy bowiem artystów z Japonii i Zimbabwe. Poza tym tradycyjnie przyjadą teatry z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Litwy, Rumunii, Węgier, Rosji, Armenii. 

Festiwal zainauguruje "Sen nocy letniej" z OKT Vilnius City Theatre w reżyserii sławnego Oskarasa Koršunovasa. Jego przedstawienia, przyjmowane entuzjastycznie, gościły na festiwalu wielokrotnie. Pamiętamy na przykład "Romeo i Julię" . 

Akcję sztuki litewski mag umieścił wtedy we włoskiej pizzerii. Skłócone rody Capulettich i Montecchich walczyły na noże kuchenne, obrzucając się ciastem i obsypując mąką. W tym świecie pełnym namiętności nawet banalne wyrabianie ciasta było czynnością erotyczną. W reżyserii Koršunovasa zobaczymy następnego dnia "Hamleta".

Słynne "Być albo nie być" usłyszymy trzy razy. Wygłoszą je jeszcze artyści z republiki Zimbabwe i Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japoński Ryutopia Nohtheatre przyjedzie do Gdańska po raz drugi. W 2008 roku pokazał wspaniałą "Zimową opowieść", a jej reżyser Yoshihiro Kurita powiedział wtedy: Szekspir jest znany, ceniony i grany od lat, ale każda sztuka wystawiona dokładnie tak, jak ją napisał genialny Anglik, odebrana zostałaby przez naszych widzów jako parodia lub nieudolna kopia teatru europejskiego. Dlatego moje spektakle szekspirowskie bliższe są rytuałowi niż dramatom elżbietańskim. Jaki będzie "Hamlet" w reżyserii Japończyka? Zobaczymy. 

Monodram "Wyobraźcie sobie William Shakespeare" pokaże Andrzej Seweryn. 

Zaś radosna i lubiana komedia "Wieczór Trzech Króli" - Musical Comedy Theatre przyjedzie prosto z Armenii.

Szczególnie interesujące będą z pewnością francuskie przedstawienia Iriny Brook (córki wielkiego, legendarnego twórcy teatralnego Petera Brooka). Zobaczymy "Burzę!" i "Czekając na sen".

Na festiwalu także zaprezentowane zostaną cztery polskie inscenizacje, które walczyć będą o Złotego Yoricka - Grand Prix konkursu na najlepszą inscenizację szekspirowską sezonu.

Grażyna Antoniewicz
POLSKA Dziennik Bałtycki
17 czerwca 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia