Z archiwum Teatru Telewizji

60 - lecie Telewizji Polskiej

We wtorki przypominamy ważne i słynne spektakle Teatru TV. Będzie to swego rodzaju sentymentalna podróż w czasie, okazja do spotkania z zasłużonymi twórcami telewizyjnej sceny oraz legendarnymi aktorami.

Wśród przypominanych spektakli znalazły się:

„Zegarek” (4.09) w reżyserii Jerzego Antczaka

„Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” (11.09) w reż. Adama Hanuszkiewicza
Inscenizacja sztuki Tadeusza Różewicza w reż. Adama Hanuszkiewicza z jego udziałem i innych znakomitych aktorów: Aleksandry Śląskiej, Zofii Kucówny, Czesława Wołłejko, Andrzeja Łapickiego i Zbigniewa Zapasiewicza. Wersję zrekonstruowaną cyfrowo powtarzamy w ramach obchodów 60-lecia Telewizji Polskiej. Podtytuł sztuki "Nasza mała stabilizacja" zrobił swoistą karierę. Bardzo szybko stał się uniwersalną formułą dla określenia stanu świadomości ludzi początku lat 60. (i nie tylko), nastawionych na pilnowanie swego i obojętnych wobec istotnych problemów współczesności.

„Makbet” (18.09) w reżyserii Andrzeja Wajdy

Inscenizacja tragedii Williama Szekspira, zrealizowana w 1969 roku przez Andrzeja Wajdę. Wersja zrekonstruowana cyfrowo. W rolach Makbeta i Lady Makbet obsadzeni zostali Tadeusz Łomnicki i Magda Zawadzka - aktorzy, którzy w tym czasie zyskali popularność w serialu „Pan Wołodyjowski”. To przewrotne wykorzystanie wizerunku aktorów przez reżysera miało posłużyć takiej interpretacji tragedii, w której szekspirowskie pytanie: skąd się bierze zło w człowieku? - zabrzmiałoby z całą ostrością.

25 września nie emitujemy Teatru Telewizji – w tym czasie trwa tydzień z Nowym kinem polskim w TVP Kultura

2 października, emisja 20.20

Teatr Telewizji – Parady, reż. Krzysztof Zaleski
Komedia kostiumowa według utworu Jana Potockiego. Jej nieskomplikowana akcja skoncentrowana jest wokół kłopotów ojca związanych z korzystnym wydaniem córki za mąż.

9 października,  emisja 20.20

Teatr Telewizji - Nie igra się z miłością, reż. Olga Lipińska
Mistrzowska tragikomedia napisana 160 lat temu, do dziś mieści się w tzw. żelaznym repertuarze teatrów na świecie. Para głównych bohaterów to prawie jeszcze dzieci, chociaż już skażone gorzką wiedzą o kłamstwach i zdradzie. Spotykają się po latach pobytu w szkołach i klasztorach. Wspominają czasy dzieciństwa, pierwsze porywy serca, obietnice miłości wiernej aż po grób. Jednak w ich obecnym postępowaniu zbyt dużo jest gry pozorów, igrania z uczuciami własnymi i partnera. Fałsz, który wkrada się w ich życie, musi doprowadzić do klęski obojga. Tak dwudziestoczteroletni autor odniósł się do również młodych bohaterów (Kamilla ma 18 lat). Surowo i ze sporą dozą ironii. Choć gorzkie tony łagodzi poetycki dowcip i romantyczna pochwała czystości serc.

16 października          

Warszawianka. Pieśń z roku 1831, reż. Andrzej Łapicki
Klasyczna inscenizacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego. W dworku na przedmieściu Warszawy zgromadzili się generałowie i arystokratyczni przywódcy powstania listopadowego, by rozprawiać o irracjonalnych prawach rządzących historią. Prawdziwym bohaterem jest jednak Stary Wiarus - szeregowiec powracający z pola bitwy. Swoim wyglądem i zachowaniem świadczy o rzeczywistej walce i kompromituje patos dyskusji przedstawicieli obozu szlacheckiego.

23 października, emisja 20.20

Teatr Telewizji – Ożenek, reż. Ewa Bonacka
Kultowa realizacja "Ożenku" w reżyserii Ewy Bonackiej, z takimi aktorami jak: Irena Kwiatkowska, Jan Kobuszewski, Wiesław Michnikowski, Czesław Wołłejko, Kazimierz Brusikiewicz... Pannę na wydaniu, o rękę której starają się "kawalerowie" gra młoda Anna Seniuk. Z okazji karnawału przypominamy niezwykle zabawny spektakl z 1976 roku, w którym grają wybitni polscy aktorzy. Ich kreacje stanowią o jego wartości. Warto zobaczyć jak grają nasi najlepsi komicy. Z cyklu "przeżyjmy to jeszcze raz..."

30 października również nie emitujemy Teatru Telewizji – zaplanowano filmy Guillermo del Toro.

Agnieszka Rataj
TVP Kultura
4 września 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia