Z bajką bezpieczniej

"Ogród pełen bajek" - reż: Piotr Janiszewski - Teatr Śląski w Katowicach

W ramach programu "Z bajką bezpieczniej" zainicjowanego przez katowicką Straż Miejską, w Teatrze im. Wyspiańskiego najmłodszych zaproszono na lekcję przestrogi, która ma pomóc w zrozumieniu niektórych niebezpiecznych sytuacji i wypracować odpowiednie reakcje na nieodpowiednie zachowanie

Funkcjonariusze katowickiej Straży Miejskiej już od 2009 realizują projekt „Z bajką bezpieczniej”, a pomagają im w tym aktorzy Teatru Ateneum. Jest to przedsięwzięcie skierowane przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Takie przedsięwzięcie to bardzo ciekawa forma nauki, która poprzez opowiadanie przekazuje w bardzo prosty sposób jak powinno się zachowywać i reagować na nieodpowiednie zachowania innych, które mogą być oparte na manipulacji i fałszu. Autorzy incenizacji, wykorzystując na cele spektaklu bajki i powiastki polskich pisarzy – Fredry, Mickiewicza i Krasickiego – trafiają do dziecięcych umyslów, które wypracowują odpowiednie reakcje i nawyki mające uczynić z nich ludzi bardziej świadomych czających się w świecie niebezpieczeństw, ale i uczą ich kultury oraz odpowiedniego zachowania.

Z „Ogrodu…” można wynieść podstawowe informacje m.in. na temat kontaktów interpersonalnych, które są poruszane za pomocą „Pawła i Gawła” Aleksandra Fredry. Zakłócanie porządku publicznego, nieodpowiednie zachowanie w stosunku do sąsiadów i złe sposoby rozwiązywania konfliktów - te problemy przestawia bajka. Dzieci dobrze wiedzą, że dewiza „Wolnoć, Tomku, w swoim domku” nie jest wcale pochwalana i należy żyć w harmonii z ludźmi wokół.  

Aktorzy w scenografii wykorzystują zmyślną platformę, która w jednej chwili z ogrodowej altanki zmienia się w scenografię bajek. Za jej pomocą budują min. chatkę Kózki, która przestrzega swoje koźlątko przed groźnym wilkiem. „Koza, kózka i wilk” Adama Mickiewicza to przestroga przed zawieraniem znajomości z obcymi:

„[…]A że młodym osobom pod niebytność matki
Rozliczne grożą przypadki,
Nakazuje dziecku srogo:
"Nie ruszać mi za próg nogą
I nie przyjmować nikogo, nikogo!
Jest tu wilk w okolicy; mam go w podejrzeniu,
Że zamyśla o czemś brzydkiem…”


Duży nacisk postawiono także na pokazaniu, co to znaczy nieszczera przyjaźń. Aż dwie bajki o tytule „Przyjaciele” jedna Adma Mickiewicza, a druga Ignacego Krasickiego pouczyły najmłodszych, że, niestety, nie zawsze możemy liczyć na otoczenie. Trzeba dbać o to, aby dobrze dobierać sobie znajomych i w potrzebie mieć komu zaufać i prosić o pomoc.

Dzieciństwo jest najlepszym okresem na to, aby wypracować w sobie pewne społecznie pozytywne cechy pomagające we wzajemnej koegzystencji. Rozdzielenie dobra od zła zapada wówczas bardzo głęboko w młodym człowieku i pozwala się w późniejszym życiu kierować nie tyle instynktem, co swobodniej i naturalniej zachowywać w kontaktach z ludźmi. Kompromisy, czy całkowite zażegnywanie konfliktów staje się łatwym zadaniem i nie prowadzą do większych konfliktów. Na kim, jak nie na dzieciach, my, dzisiejsi dorośli, mamy opierać swoją przyszłość ? Jeśli dziś nasi podopieczni odbiorą od nas lekcję dobrego wychowania, przekażą ją z czasem swoim dzieciom i wnukom, a nie ma chyba lepszego sposobu na zachęcenie dzieci do nauki jak nie poprzez zabawę i bajki. Miejmy nadzieję, że akcji edukacyjnych podobnych do projektu „Z bajką bezpieczniej”, będzie coraz więcej, a tym samym coraz bezpieczniej i spokojniej.

Barbara Brzoska
Dziennik Teatralny Katowice
12 lipca 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia