Z cyklu Teatry Polskie w GTS

Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Już 13 marca na deskach GTS rozpocznie się Tydzień z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku w ramach cyklu Teatry Polskie!

Zobaczymy 3 spektakle. Będą to:

Antyhona – 13 marca 2016, godz. 19:00

„Antyhona" to historia klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa, to młoda dziewczyna działająca w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Stawka jest zbyt wysoka. Nie ma dobrych rozwiązań, nie ma wygranych, wszyscy są winni, wszyscy płacą ogromną cenę w walce o obronę swoich wyborów. Historia ma swoje odbicie w lokalnych podaniach. Po raz pierwszy temat „prostowania granic" polsko-białoruskich pokazany jest w artystycznej formie..

Do współpracy przy realizacji spektaklu zostali zaproszeni wybitni twórcy z Polski jak i zagranicy: Dana Łukasińska – autorka scenariusza, malarz prof. Leon Tarasewicz, który zaprojektował scenografię (po raz pierwszy w swoim dorobku artystycznym) oraz kompozytor – Michał Jacaszek.

Spektakl „Antyhona" powstał w ramach projektu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

„Czekałem na spektakl, który nie będzie kolejną bajką o wielokulturowości i tolerancji, nie zamaże konfliktów narodowościowych i religijnych, ale odda tragiczny charakter wyborów, jakich dokonywać musieli mieszkańcy wschodniej Polski w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu. Taka jest „Antyhona (...) To świetne, przenikliwe przedstawienie mierzące się z demonami nacjonalizmu jest bardzo potrzebne w Białymstoku, który w ostatnich latach stał się stolicą polskiej ksenofobii. Może przynieść oczyszczenie."
Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza

Czas trwania: 90 min.
Bilety:
Strefa A – N 75/U 50 zł
Strefa B – N 50/U 35 zł
Strefa C – N 35/U 20 zł
Strefa D – 15 zł

Sońka – 15 marca 2016 , godz. 19:00

„Sońka" to opowieść z polsko-białoruskiego Pogranicza, romans wojenny, w którym nic nie jest sentymentalne. Przypadkowe spotkanie (u)znanego, młodego reżysera ze starą Białorusinką przy wiejskiej, podlaskiej drodze daje początek opowieści, która staje się tematem spektaklu, „pasożytującego" na historii drugiego człowieka. A może to spotkanie nigdy się nie odbyło? Może historia została wymyślona? Spektakl stawia pytania o „kanibalizm" artysty, o granice Prawdy i powszechną we współczesnej sztuce postawę: kopiuj-zmień-wklej.

Opowieść dotyka dwóch ważnych sfer : nieprzerobionej wciąż historii wschodniej Polski (międzykulturowość, wielowyznaniowość i ponadnarodowość jako hasła reklamowe Podlasia, wymagają głębokiej weryfikacji) oraz poszukiwań nowej formy „teatru pamięci" o świecie, w którym wciąż nie zagoiły są rany i nie rozwiązały się sprawy. Świat ostracyzmu, agresji, ścierających się nacjonalizmów, niezgody i wojny, która nie była najgorszą z tragedii, „dawała się polubić".

Wzięty reżyser teatralny Igor, który niespodziewanie znalazł się poza zasięgiem sieci komórkowych, staje się powiernikiem historii tytułowej bohaterki. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie jego miejsce zajmuje Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć... „Sońka" to oparta na faktach, „wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia". W obecnej sytuacji społecznej i politycznej ten głos może zabrzmieć niebywale aktualnie i świeżo.

Czas trwania: 110 min.
Bilety:
Strefa A – N 60/U 40 zł
Strefa B – N 40/U 25 zł
Strefa C – N 35/U 20 zł
Strefa D – 15 zł

Guguły - 16 marca, godz. 19:00

Hektary to wieś jak każda inna w Polsce. Lata 80. Błoto, procesje, okolicznościowe festyny, zapach ziemi, bzyczenie much, litanie odmawiane pod przydrożnymi krzyżami i ... tęsknota za tym, co trwałe, odwieczne i powtarzalne. Miejsce, gdzie czas płynie „inaczej", a minuty zastępują koronki i zdrowaśki. „Guguły" to historia dojrzewania w takiej Polsce tych, którzy nigdy Hektarów nie opuszczą, ale i tych, którzy wyjadą zaludniać miasta. Dziwną prawidłowością jest proces amnezji: „Im dalej udało mi się dojść, tym słabiej widzę skąd idę". Tylko echo powtarza: „Ty wieś opuścisz, wieś ciebie nigdy". Tej wsi przyglądamy się uważnie!

Spektakl powstał w ramach projektu „Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014″

„Guguły w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur – to spektakl, w którym widz otrzymuje cały zestaw najróżniejszych emocji. Tu niepohamowane wybuchy śmiechu milkną ustępując miejsca refleksji, wzruszeniu. W tej sztuce ważną rolę odgrywają także widzowie. A zabawa z nimi zaczyna się już w foyer teatru."
Anna Kopeć, Kurier Poranny

Czas trwania: 70 min.
Bilety:
Strefa A – N 60/U 40 zł
Strefa B – N 40/U 25 zł
Strefa C – N 35/U 20 zł
Strefa D – 15 zł

Bilety do nabycia w kasie Teatru oraz na stronie
http://bilety.teatrszekspirowski.pl/.

(-)
Materiał Teatru
27 lutego 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...