Z dala od komercji
5. Teatr Konesera w TychachCykl prezentacji, w miarę możliwości regularny, ukazujący na tyskiej scenie najciekawsze dokonania tzw. teatru środka, przez co należy rozumieć spektakle równie dalekie od głupawej komercji z jednej strony, co od niekomunikatywnego eksperymentatorstwa z drugiej.
Spektakle z jasno zarysowanym tematem, efektowne i nowoczesne w narracji, szanujące widza, choć stawiające mu pewne wymagania, zmuszające do myślenia, choć niekoniecznie ciężkie od strony formy. Pozbawione z jednej strony „artystowskiej" protekcjonalności, ale z drugiej- chałturniczego lekceważenia.
Jacek Sieradzki
Koordynator projektu
W pierwszym półroczu 2017 roku w ramach cyklu Teatr Konesera Teatr Mały w Tychach zaprezentuje następujące spektakle:
3 lutego godz. 18.00
„Obwód głowy" – Teatr Nowy z Poznania
reż. teatralna i wideo: Zbigniew Brzoza
Odpowiedni kształt nosa i oczu, właściwy obwód głowy- oto przepustki do lepszego świata. Dzięki nim polskie dzieci podczas II Wojny Światowej trafiały do niemieckich rodzin. Jak mali Polacy poradzili sobie z koniecznością powrotu do ojczyzny po wojnie? Teatr Nowy zaprasza na przełamujący wszelkie stereotypy spektakl o wojnie i... miłości ponad wszystko.
Spektakl na podstawie reportażu Włodzimierza Nowaka OBWÓD GŁOWY z wykorzystaniem fragmentów książki "Szkoła janczarów. Listy do niemieckiego przyjaciela" Alojzego Twardeckiego oraz materiałów prasowych i archiwalnych.
Cena biletu: 75 zł
4 i 5 marca godz. 18.00
„Msza za miasto Arras"- Teatr Narodowy
adaptacja sceniczna: Igor Sawin
wykonanie: Janusz Gajos
Relacja uczestnika i świadka wydarzeń w średniowiecznym mieście Arras, a zarazem refleksja o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu.
W obliczu zarazy zło i szaleństwo ogarniają serca i umysły. Opowieść o tyranii władzy i pułapkach życia w społeczności. O niszczącej sile jednomyślności. O wymiarach wolności. O jej braku. Prawda o człowieku naszych czasów w kreacji Janusza Gajosa.
Cena biletu: 50 zł
5 maja godz. 18.00
„Dybuk" – Teatr Polski Bydgoszcz
reż. Anna Smolar
To historia miłości, niepozbawionej grozy, ale przekraczającej granice światów, konwencji oraz teatru. Jednak ostrzegamy, nie jest to zabawa niewinna, bo dawno zaniechany świat powróci dzisiejszego wieczora, a kiedy kurtyna w końcu opadnie, pozostaniemy w teatrze tylko my - bez kostiumów, całkowicie widzialni. A z nami nasze opętańcze duchy.
Bohaterowie Dybuka zmagają się na scenie z opowieścią, która wydaje się tak obca, że trudno opowiedzieć ją bez przypisów. Spektakl przedstawia grupę nauczycieli i uczniów zmagających się z tragiczną śmiercią jednego z nich. Wystawiają Dybuka i zapożyczonymi słowami konfrontują się z własnym sumieniem. Żydowska rzeczywistość duchowa i obyczajowa początku XX wieku – obca i egzotyczna, paradoksalnie staje się dla nich narzędziem do mówienia o sobie. Zanurzając się w fikcji, urzeczywistniając dawno zapomniany świat odsłaniają to, co wyparte i wstydliwe w ich społeczności.