Z feministycznym podtekstem

"Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" - 11. Festiwal Prapremier

Ciekawy tekst, piękna scenografia, sugestywna muzyka, dobre role, ale trochę przesadna symbolika - tak w skrócie można przedstawić kolejnego kandydata do Grand Prix bydgoskiego festiwalu

Czwartek, kolejny dzień festiwalu, przyniósł teatromanom przepełnioną symboliką sztukę "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha. 

Zapowiadany jako połączenie tradycyjnego melodramatu ze współczesnym językiem teatralnym, spektakl okazał się prawdziwą mieszanką wybuchową. Widzowie obejrzeli bowiem historię drugiej małżonki marszałka Józefa Piłsudskiego - Aleksandry Szczerbińskiej. Reżyser Marcin Liber ukazał ją jako napadającą na pociągi i pełną zapału rewolucjonistkę (dobra rola Rozalii Mierzickiej), elegancką, zazdrosną i pałającą morderczymi zamiarami wobec kolejnej kochanki męża żonę (Mirosława Żak) oraz jako kobietę zrezygnowaną, bo pogodzoną z domowym marazmem (w tej roli naprawdę sugestywna Angelika Cegielska). Ich trzy dramaty złożyły się na pełny obraz kobiety, która mimo licznych zasług, nie zdobyła miejsca w historii. Reżyser i autorka tekstu Sylwia Chutnik wywołują dzięki nim pytania o rolę pań w życiu, pytania o wyraźnie feministycznym wydźwięku.

Spektakl otrzymał rewelacyjna scenografię z sofą uwięzioną na środku stawu oraz muzyczne tło w postaci wyrafinowanych dźwięków klawesynu. Całość uzupełniała jeszcze trochę przesadna symbolika, która - sądząc po minach widzów już po spektaklu - stwarzała w jego odbiorze trudności.

Dziś podczas festiwalu obejrzymy ósmą z jedenastu sztuk walczących o Grand Prix - "Jak być kochaną" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej i w wykonaniu zespołu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina. 

Reżyserka przedstawienia, która dała się poznać pod koniec poprzedniego sezonu bydgoskiej publiczności sztuką "Źle ma się kraj" tym razem sięgnęła po tekst traktujący o oskarżonej o kolaborację w czasie wojny aktorce występującej w radiowej audycji.

Tego samego dnia w Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej odbędzie się nagranie słuchowiska radiowego "Wyczółkowski wychodzi z obrazu" w reż. Pawła Łysaka. - Będzie to rzecz o relacji między wolnością artysty, a ekonomią - tłumaczy autor przedstawienia Paweł Sztarbowski.

BOG
Gazeta Pomorska
6 października 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...