Z namysłem nad istotą opowieści

"Baśnie Andersena" - scen. i reż. Maciej Podstawny - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Spektakl „Baśnie Andersena" jest nowoczesnym, a równocześnie włączającym, źródłowym i pięknym wyjściem w świat baśni Hansa Christiana Andersena. Zaprasza do rozmowy o pejzażu dziecięcym, w jego komplikacji i niejednoznaczności.

Grupa postaci, rodzina, mała społeczność, chroni siebie, swoje więzi i wrażliwość w świecie opowieści. Spotyka się w pewnym miejscu, magicznym mieszkaniu, by kultywować sztukę opowiadania, tworzyć i przeżywać historie.

Bohaterowie chcą opowiadać baśnie tak mocno i szczerze, by świat przedstawiony powołać do życia. By zbudować na nowo płaszczyznę porozumienia i wspólnoty. Chcą uwierzyć w siłę andersenowskich historii tak, jakby od tego zależeć miało istnienie całego świata.

Kto zresztą zagwarantuje, że nie zależy? Że siła opowieści nie jest siłą ocalającą, życiodajną, kosmiczną?

__

Podstawą spektaklu są baśnie Andersena w najnowszym, pięknym tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej. Oprócz ulubionych tytułów: „Dziewczynka z zapałkami", „Brzydkie kaczątko", „Mała syrenka" czy „Calineczka", w scenariuszu znajdują się też mniej odkryte teksty.

Ważnym źródłem jest pamięć o wspólnej rodzinnej opowieści, świat związany z ustnymi przekazami, rodzinnymi historiami, z opowiadaniem bajek, z kołysankami, z tradycją wspólnego rodzinnego czytania, tworzenia i muzykowania.

Aktorzy, oprócz opowiadania, za pomocą rekwizytów, kostiumów, tajemniczych działań, powołują na scenie świat pulsujący życiem, magiczny, wielopłaszczyznowy i – w intencji twórców – jak najbardziej zrozumiały dla uczniów wczesnych klas szkół podstawowych.

Spektakl jest również namysłem nad istotą opowieści, nad samą baśnią. Po części będzie więc także lekcją, wykładem interaktywnym na pograniczu teatru i działań z dziedziny pedagogiki teatralnej.

W dniu 5 czerwca pokaz spektaklu odbywa się w ramach Rodzinnej Niedzieli Kulturalnej. I tak w godzinach 11:00-12:00 odbędzie się baśniowe malowanie buziek – animacje realizowane przez „Ale firmę!"

Natomiast po spektaklu, w godzinach 13:30-15:30 będę miały miejsce warsztaty dla dzieci i opiekunów, prowadzone przez Dorotę Kowalkowską i Agatę Kędzię. Szczegółowe informacje i zapisy na warsztaty: TU [klik]

(-)
Materiał Teatru Zagłębia
4 czerwca 2022
Portrety
Maciej Podstawny

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia