Z okazji 20-lecia istnienia

Studium Teatralne w Warszawie

W 2015 roku Studium Teatralne obchodzi XX-lecie swojego istnienia. Ten rok poświęcony jest także pamięci Wojciecha Krukowskiego, który przyczynił się do powstania S/T dwadzieścia lat temu. Na 2015 rok zostały zaplanowane dwie premiery: „Party: take (a)part” Studium Teatralnego i „Raz” Akademii Ruchu, a także spotkania z cyklu „Historia jednego obrazu”, występ zespołu teatralnego Węgajty oraz wykład dr Zofii Dworakowskiej.

Początki Studium Teatralnego to warsztaty teatralne, które reżyser Piotr Borowski prowadził w 1995 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wojciech Krukowski, twórca Akademii Ruchu i ówczesny dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, udostępnił w tym celu salę Laboratorium przy CSW.

Dwadzieścia lat temu wokół Piotra Borowskiego skupiła się grupa młodych ludzi, przede wszystkim studentów warszawskiej Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Warszawskiego, którzy później stali się członkami Studium Teatralnego. Po roku powstał spektakl – opowieść o nich samych i o miejscu, w którym przyszło im żyć. Spektakl „Miasto" został nagrodzony na Lubelskich Konfrontacjach Teatralnych za „młody głos w sprawie naszej współczesności".

Narodził się zespół, który krytyka wpisała w nurt teatru alternatywnego, echo kontrkultury.

Od 20 lat Studium Teatralne pracuje nad tym, jak oddać na scenie to, co często boi się z nas wyjść. Pędząca rzeczywistość zadaje prowokacyjne pytanie: czy możliwy jest jakikolwiek pożytek z naszego istnienia? Zespół S/T stara się stawić czoła tej rzeczywistości, podejmując w kolejnych spektaklach dyskusję na tematy zarówno społeczne, jak i metafizyczne.

PROGRAM S/T w 2015

Studium Teatralne dedykuje rok 2015 pamięci zmarłego w 2014 Wojciecha Krukowskiego w geście wdzięczności za to, że przyczynił się do powstania zespołu. „Jestem Wojtkowi bardzo wdzięczny zarówno za to, co zrobił dla nas jako człowiek, jak i za wzór konsekwencji artystycznej. W 2015 zaprosiliśmy Akademię Ruchu, by zrealizowała premierę spektaklu w Studium. Naszym pragnieniem jest także zaznaczyć obecną działalność osób związanych z Akademią Ruchu" – mówi Piotr Borowski.

PREMIERA STUDIUM TEATRALNEGO – CZERWIEC 2015
„Party: take (a)part"
Reżyseria: Piotr Borowski / Tekst: Wiktor Uhlig / Muzyka: Sean Palmer / Kostiumy: Zofia Ufnalewska / Obsada: Gianna Benvenuto, Waldemar Chachólski, Magda Czarny, Danny Kearns, Michał Lorent
W najnowszym spektaklu S/T to Widzowie zasiądą pośrodku sceny przy wielkim stole, przypominającym tytułowy „Stół polski" z akcji Akademii Ruchu z 1979 roku. Wokół nich zgromadzą się przedstawiciele kilku pokoleń, żeby wspólnie wziąć udział w rodzinnym święcie.

PREMIERA AKADEMII RUCHU – JESIEŃ 2015
„Raz"
Performerzy: Jolanta Krukowska, Janusz Bałdyga, Cezary Marczak, Zbigniew Olkiewicz, Krzysztof Żwirblis / Współpraca techniczna: Jan Pieniążek, Jarosław Żwirblis
Projekt RAZ jest kreacją grupową Akademii Ruchu, a zarazem hommage dla zmarłego w zeszłym roku lidera i założyciela grupy, Wojciecha Krukowskiego. Opiera się na jego notatkach dotyczących niezrealizowanych spektakli, które stanowią ideowy szkic akcji (zestawu akcji) pod tym samym tytułem.

HISTORIA JEDNEGO OBRAZU
Pamięci Krukowskiego będzie poświęcona tegoroczna odsłona „Historii jednego obrazu". Na cykl w 2015 roku złożą się spotkania artystów, performerów i animatorów kultury związanych z Wojciechem Krukowskim i Akademią Ruchu. Będą to: Krzysztof Żwirblis, Janusz Bałdyga, Grzegorz Laszuk.

WYSTĘP GOŚCINNY
Gościnnie wystąpi zespół teatralny Węgajty, którego liderem jest Wacław Sobaszek – historyk sztuki, w latach 70. jeden z inicjatorów Interdyscyplinarnej Pracowni Twórczej w Olsztynie.

WYKŁAD
Odbędzie się też spotkanie z dr Zofią Dworakowską (Instytut Kultury Polskiej UW) poświęcone idei sztuki w przestrzeni publicznej, a także roli Wojciecha Krukowskiego i Akademii Ruchu w powstaniu nowego modelu interdyscyplinarnego ośrodka kulturalnego.

O Studium Teatralnym
Studium Teatralne założył Piotr Borowski – współpracownik Jerzego Grotowskiego oraz jeden ze współtwórców „Gardzienic". Od początku swojego istnienia Studium Teatralne skupiło na sobie uwagę krytyki, autorytetów teatru, których poruszyły przedstawienia zespołu. W komentarzach spektakli, w których centrum zawsze pozostaje człowiek poszukujący wyższego sensu, mówiono o szczerym, niekoniunkturalnym przejęciu się problemami współczesności.
Studium Teatralne wielokrotnie występowało na festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Brazylii, Wenezueli, Rosji, Niemczech, Francji, Mołdawii, Urugwaju, Argentynie, Kolumbii, USA, Szwecji czy na Białorusi.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m.st. Warszawy. Patronat nad wydarzeniem objęli: TVP Kultura, Polskie Radio RDC, Gazeta Teatralna „Didaskalia", E-teatr i Teatr dla Was.

Kontakt:
Studium Teatralne
ul. Lubelska 30/32, Warszawa
e-mail: steatralne@gmail.com
www.studiumteatralne.pl
www.facebook.com/steatralne

(-)
Materiał Organizatora
23 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia