Z Paszportem do Starego i Łaźni

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin layreatami "Paszportów Polityki"

Twórcy związani z Krakowem - dramatopisarka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin zostali laureatami "Paszportów Polityki". Za tydzień rozpoczynają próby w Starym Teatrze, a później w Łaźni Nowej.

Dramatopisarka i reżyser wystawiają swoje sztuki na wielu polskich scenach, w tym w Krakowie.

W marcu ich nowe dzieło (tytuł i treść są objęte tajemnicą) zobaczymy na deskach Narodowego Starego Teatru, a pod koniec roku planowana jest także premiera w Teatrze Łaźnia Nowa. Tu twórcy wezmą na warsztat "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Nie będzie to pierwszy kontakt Janiczak i Rubina ze sceną w Nowej Hucie. Pracowali tam także nad "Emigrantami". Sztuka wciąż jest w repertuarze i można ją będzie zobaczyć w lutym w Nowej Hucie.

W Krakowie mieliśmy także okazję oglądać niedawno ich "Carycę Katarzynę". Spektakl zwyciężył na Festiwalu Boska Komedia.

"Za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, jak o współczesności. Za język mieszający czasy, perspektywy i doświadczenia, jednocześnie demaskatorski i niezwykle intensywny" - tak swój werdykt uzasadnili jurorzy, przyznając twórcom teatru - Jolancie Janiczak i Wiktorowi Rubinowi "Paszport Polityki".

Tworzą oni zgrany duet nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale i prywatnej. - Nasza współprca zaczęła się już podczas studiów. Wtedy nieformalnie wspierałam Wiktora, który studiował reżyserię w krakowskiej PWST. Rozmowy o sztuce zawsze były dla nas czymś naturalnym - mówi Jolanta Janiczak, która ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwie jej sztuki trafiły do finału najbardziej prestiżowego konkursu dramatopisarskiego w Polsce: Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Rubin jest absolwentem nie tylko reżyserii, ale też i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Nasz teatr jest przeniknięty codziennością, a współpraca wynikiem miłości. Na tych dwóch fundamentach opiera się siła naszej sztuki. Znamy się doskonale, mamy do siebie pełne zaufanie, czerpiemy inspiracje z życia i rozmów, precyzujemy wspólne cele - mówi Janiczak, która podkreśla, że nad sztuką pracują nawet poza teatrem, przenosząc życie zawodowe do domu.

- To specyfika naszego teatru. Dzieło nigdy nie jest zamknięte. Nawet po jego premierze. Dzięki temu otwieramy dla widza przestrzeń przygody - podkreśla.

Czy ktoś w tym związku nosi miano jednego autora spektaklu?

- Nie. To praca zespołowa. Nawet widz staje się autorem naszego spektaklu. Zmuszamy go do refleksji, a nawet reakcji. I to się sprawdza - opowiada Jolanta Janiczak.

Pozostali krakowscy Laureaci Paszportów

* Ziemowit Szczerek, który mieszka w Krakowie, otrzymał wyróżnienie w kategorii "Literatura" za książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian". Wyróżniono również aktora Dawida Ogrodnika, który ukończył krakowską PWST i zagrał w filmie "Chce się żyć". Tytuł "Kreatora kultury" otrzymał Tomasz Stańko, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (dawniej PWSM).

 

Urszula Wolak
Dziennik Polski
17 stycznia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...