Z tęsknoty za prawdziwymi wartościami
"Lekcja historii według Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i Mariana Hemara" - reż. Barbara Dobrzyńska - Nasz TeatrSala wypełniona do ostatniego miejsca, owacje, kwiaty dla artystów. "Nasz Teatr" powraca ze znakomitym spektaklem literacko-muzycznym Barbary Dobrzyńskiej "Lekcja historii według Słowackiego, Mickiewicza, Wyspiańskiego i Hemara". Publiczność długo i na stojąco biła brawo.
Zainteresowanie "Lekcją historii" jest tak wielkie, że przedstawienie w reżyserii Barbary Dobrzyńskiej zaprezentowano w niedzielę, 1 grudnia, dwukrotnie: o godz. 16.00 i 19.00. Tym razem w nowym miejscu - w Sali Teatralnej w Oratorium przy bazylice Najświętszego Serca Jezusowego Księży Salezjanów na warszawskiej Pradze. Sala okazała się miejscem niezwykle przyjaznym zarówno dla aktorów, jak i dla publiczności. Na wieczornym spektaklu obecny był proboszcz parafii ks. Edmund Modzelewski SDB, którego reakcja wskazywała na to, że przedstawienie bardzo się podobało. Oba spektakle zostały przyjęte gorącym aplauzem.
"Lekcja historii według Słowackiego, Mickiewicza, Wyspiańskiego i Hemara", tak jak wszystkie spektakle "Naszego Teatru", cieszy się ogromnym powodzeniem u publiczności. Stanowi doskonałą odtrutkę na niszczycielską działalność współczesnej kultury. A przy tym jest to przedstawienie znakomite artystycznie. Za pomocą satyry ukazuje nasze polskie dzieje. Tak jak je postrzegali i dali temu wyraz swoim piórem wybitni polscy poeci, pisarze, wielcy patrioci, dla których słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" stanowiły jedność i budowały naszą tożsamość.
Teksty najwybitniejszych mistrzów pióra znakomicie interpretowali aktorzy: Witold Bieliński, Jan Józef Kasprzyk, Maciej Gąsiorek, Tomasz Bieliński oraz Barbara Dobrzyńska - autorka scenariusza i reżyser przedstawienia. Przy fortepianie akompaniował Witold Wołoszyński. Spektakl przywraca scenie piękno słowa, gestu - czyli prawdę i urodę teatru. Wartości tak dziś skrzętnie usuwane przez reżyserów, co doprowadziło do zniszczenia klasycznej w formie i treści sztuki teatru, wyrażającej się w niosącej wartości formie inscenizacyjnej i godnej oprawie scenograficznej. Tego wszystkiego dziś już w teatrach nie ma. Cieszy to, że mimo tzw. polityki odmóżdżania Polaków we wszystkich przestrzeniach naszego życia, nie zabito w ludziach tęsknoty za prawdziwymi wartościami, za pięknem, prawdą i dobrem, o które warto walczyć. Tak jak to czyni "Nasz Teatr" swoimi przedstawieniami.
"Lekcja historii" daje odpór wszystkim staro- i nowolewicowym nurtom i prądom w sztuce, które niby mają za zadanie tworzenie nowego języka artystycznego, a de facto ich celem jest realizacja planu niszczenia tego, co jest istotą człowieczeństwa, czyli duchowości.
Ze względu na wielkie zainteresowanie spektaklem "Lekcja historii według Słowackiego, Mickiewicza, Wyspiańskiego i Hemara" zostanie powtórzona w niedzielę, 8 grudnia, w tym samym miejscu, czyli w Sali Teatralnej w Oratorium parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze przy ul. Kawęczyńskiej 53.