Za nami Góry Literatury

9. Festiwal Góry Literatury - 7–16 lipca 2023

Wydarzenie organizowane przez fundację Olgi Tokarczuk trafił w tym roku do Starej Kopalni w Wałbrzychu, która była jednym z miejsc wydarzeń trwającego jeszcze do niedzieli Festiwalu Góry Literatury.

Licznie zgromadzona publiczność w Sali Łańcuszkowej Starej Kopalni już na sam początek poniedziałkowej porcji wydarzeń otrzymała od organizatorów ciekawa spotkanie z byłym rzecznikiem praw obywatelskich. O tym, że nigdy nie odpuści i czego, a nawet o... kolonii w Boguszowie-Gorcach i wycieczce do Sokołowska oraz o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą łamanie praw człowieka i postępowanie niezgodne z konstytucją opowiadał Adam Bodnar w rozmowie z wałbrzyskim akcentem dziennikarskim Radia Zet – Robertem Karpowiczem.

Po krótkiej przerwie, niemal półtoragodzinnej rozmowy na festiwalowych fotelach zasiadły dwie wałbrzyszanki – z Agnieszką Szpilą autorką książki „Octopussy. Opowiadania postporno" rozmawiała inna wałbrzyska pisarka i dziennikarka Barbara Pietruszczak. Obydwa pełne pasji i ciekawych anegdot spotkały się z dobrym odbiorem zgromadzonej publiczności.
Na zakończenie dnia, na dużej scenie sali łańcuszkowej rozbrzmiał prawdziwy rock'n'roll w wykonaniu Arkadiusza Jakubika. W trwającym ponad półtorej godziny koncercie Dr Misio zaprezentował niemal wszystkie swoje najważniejsze utwory. Publiczność odśpiewała m.in. „Pogo", „Mentolowe papierosy", „Pismo", czy najnowszy przebój zespołu „Chory na Polskę". Publiczność, która w Wałbrzychu pojawiła się nawet ze Szczecina, odebrała koncert niezwykle żywiołowo, tańcząc i skacząc pod sceną niemal od pierwszego utworu.

Drugi dzień Festiwalu w Wałbrzychu rozpoczęły poranne warsztaty w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego. Spółka Sundog poprowadziła w Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA warsztaty o tym, jak napisać scenariusz do gry komputerowej. Fani gier komputerowych mieli okazję poznać zasady i tajniki ich tworzenia.

Przed godziną 15 na placu przed Salą Łańcuszkową Starej Kopalni zaparkował bus z sędzią Igorem Tuleyą, który odwiedził Wałbrzych ze swoją akcją Tour e Konstytucja. Można było otrzymać wydrukowaną konstytucję RP oraz porozmawiać o systemie prawnym w Polsce.

Godzinę później na dużej scenie Starej Kopalni w Sali łańcuszkowej pojawili się pierwsi goście prowadzący ciekawą rozmowę o książkach. Dziennikarka radiowo — telewizyjna i filolożka Katarzyna Kasia oraz literaturoznawca, pisarz i tłumacz Michał Rusinek opowiadali o literackich dziełach zgłoszonych do Nagrody Literacka Podróż Hestii.

Po niemal 1,5 godzinnym spotkaniu, publiczność została przeniesiona w świat filmu i kina. Gościem w Starej Kopalni był Jerzy Skolimowski jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, producent i aktor filmowy. Zaprezentowano debiutancki film fabularny reżysera z 1964 roku 'Rysopis". Po pokazie ze Skolimowskim niezwykle interesującą, barwną w anegdoty i wiele ciekawostek z życia rozmowę przeprowadził dziennikarz radiowy Robert Karpowicz.

Na finał uczestnicy byli świadkami fenomenalnego koncertu obecnie jednej z najbardziej rozpoznawalnych wiolonczelistek naszego kraju. Pochodząca z Tczewa artystka ostatnio koncertowała podczas solowej trasy w salach Francji i Szwajcarii, w tym roku wydała debiutancką płytę solową Dreamscapes, a przez wielu kojarzona z wybitnego duetu muzycznego wraz z pianistką, kompozytorką i wokalistką Hanią Rani, z którą wspólnie koncertują.

Na zakończenie wałbrzyskiego akcentu Festiwalu Góry Literatury w środę od godz.10.00 przez dwie godziny w mini centrum nauki SOWA w Starej Kopalni trwały warsztaty, które ponownie poprowadziła spółka Sundog. Tym razem tematem zajęć była Ścieżka kariery w świecie gier komputerowych.

W regionie Góry Literatury potrwają do niedzieli. Miejscami wydarzeń festiwalowych wciąż jeszcze będą m.in. Nowa Ruda, Radków czy Zamek Sarny w Ścinawce Średniej. Wśród zaproszonych gości spotkać będzie można jeszcze wiele wybitnych postaci ze świata literatury, dziennikarstwa, aktorstwa, muzyki czy sztuki.

red
Wałbrzyszek
15 lipca 2023

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia