Zabawa w teatr, czyli wychowywanie świadomego widza

Teatranki w Instytucie Teatralnym

"Zabawy teatralne dla fajnych dzieciaków i ich rodziców" - tak określają niedzielne spotkania w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1) organizatorzy Teatranek.

Prowadzący je artyści i animatorzy kultury co tydzień stawiają przed uczestnikami inne zadania. Raz zapraszają wszystkich na wiejską zabawę, ukazując piękno ludowej muzyki (20.09), innym razem prowadzą zajęcia cyrkowe (27.09, 25.10) lub aranżują spektakl, którego sceną jest... gra planszowa (4.10). 

Edukacja w IT 

Każda z aktywności - obok prezentowania poszczególnych technik teatralnych - ma uruchamiać i rozwijać wyobraźnię młodszych i starszych uczestników zajęć. Zabawom ruchowym, animacjom bardziej lub mniej "teatralnych" rekwizytów (na przykład lalek ale też kubeczka, czy pudełka od zapałek), nauce modulacji głosu, czy zajęciom uczącym rozpoznawania skojarzeń towarzyszą zabawy plastyczne. We wszystkim uczestniczą rodzice. - Aktywny udział rodziców dostarcza im pomysłów na organizowanie zabawy z dzieckiem w domu - wyjaśnia rzeczniczka IT, Kaja Stępkowska. - I ułatwia obserwowanie relacji pociech z otaczającym je światem. 

Spotkania odbywają się w dwóch grupach wiekowych. O godz. 10 spotykają się dzieci młodsze, w wieku od 2 do 4 lat, a o 12 te nieco starsze - od 4 do 8 lat. Opiekunowie projektu przewidują udział w zajęciach nawet maluchów, które dopiero niedawno nauczyły się chodzić. Bo wiedzą, że im wcześniej rozpocznie się edukację teatralną dziecka, z tym bardziej świadomym widzem ma się do czynienia w przyszłości. 

- Zróżnicowanie tematów pozwala włączać do zabawy nawet roczne dzieci - zachęca Kaja Stępkowska. - A że każde spotkanie stanowi odrębną całość, do stałych bywalców zawsze mogą dołączyć nowi chętni.

Rezerwacji biletów rodzinnych (za który rodzice pozostający bez pracy lub przebywający na urlopach wychowawczych płacą 20 zł, a pozostali 30 zł) dokonać można pod nr. tel. 022 501 70 24 (pon. - pt. w godz. 9 - 17), lub e-mailem na adres: teatranki.it@gmail.com. 

Na Pradze jest teatr 

Bliskie spotkanie z teatrem czeka też dzieci zamieszkujące prawobrzeżną Warszawę. Mieszczący się w Centrum Kultury "Fabryka Trzciny" Teatr Praga (ul. Otwocka 14) przygotował dla przedszkolaków i ich nieco starszych kolegów ze szkół podstawowych cykl comiesięcznych poranków teatralnych. 

Nie będą to jednak zwyczajne przedstawienia. Każde z nich - w większym lub mniejszym stopniu - przewiduje udział w spektaklu młodej publiczności. I to niekoniecznie w charakterze widzów. Pierwsze spotkanie (27.09, godz. 12), wymownie zatytułowane "Mój teatr" zaangażuje do wspólnych działań reżysera, aktorów i dziecięcą widownię. 

Zaproszone na scenę dzieci wezmą udział w inscenizacji dwóch bajek - wierszowanego tekstu Ewy Szelburg-Zarembiny "Najdzielniejszy z rycerzy", opowiadającego o dzielnym strachu na wróble, ratującym makówkowe królestwo przed najazdem wróbli oraz śpiewogrę "Pod zielonym jaworem" Jerzego Zaborowskiego, treścią której jest legenda o wezwanym do walki ze Smokiem Wawelskim Krakowiaczku. Wspólne recytacje, śpiewy i taniec pozwolą dzieciom poznać proces tworzenia spektaklu teatralnego. 

- Nie w każdym z przedstawień udział dzieci będzie aż tak aktywny, ale założeniem całego projektu jest umożliwienie młodym widzom czynnego przeżywania wydarzeń - wyjaśnia opiekun projektu, teatrolog i instruktor teatralny Marian Kamecki. - Nawet wówczas, kiedy spektakl oglądać będą tylko z widowni, porankowe spotkanie wzbogacą, zabawy teatralne, dotyczące materii przedstawienia oraz zajęcia z pogranicza edukacji teatralnej, angażujące do wspólnych działań wszystkich widzów. 

Przy okazji dzieci poznają tajemnicę różnych technik teatralnych - od najprostszych laleczek-kukiełek, poprzez bardziej skomplikowane marionetki, aż po teatr cieni, czyli lalki ażurowe. 

Kolejne spektakle zdradzą im inne zakulisowe tajemnice. - Na przykład z "Burzy w Teatrze Gogo" Andrzeja Maleszki dowiedzą się, jak powstaje magia w teatrze - zdradza Kamecki. - Chcemy tak nią naszych gości zaczarować, by wracali do nas regularnie. Być może uda się na koniec cyklu zebrać ekipę bywalców, którzy stworzą swoje własne, autorskie przedstawienie - sami napiszą scenariusz, stworzą scenografię, wcielą się w sceniczne postaci. 

Bezpłatne zaproszenia na pierwsze spotkanie rezerwować można dzwoniąc pod nr. tel. 022 818 64 45 lub wysyłając e-maila na adres: sekretariat@teatrpraga.pl. 

Dla tych, którzy połknęli bakcyla 

Jest nadzieja, że w czasie takich zajęć obudzi się w dziecku prawdziwa pasja. Mogą ją rozwijać na zajęciach teatralnych, organizowanych przez różne ośrodki kulturalne. Klub Ikar (al. Krakowska 110/114, tel. 022 846 00 11 wew. 887) zaprasza chętnych w wieku 10 - 15 lat do Dziecięcej Grupy Teatralnej. Kandydaci na aktorów kształcą tu koordynację ruchową i uczą się interpretacji tekstów, a spektakle z ich udziałem biorą udział w przeglądach i konkursach teatralnych. 

Ich młodsi koledzy (od 5 do 11 lat) miejsce dla siebie znajdą w Dziecięcym Teatrze Lalek i Aktora, działającym przy Domu Kultury Rakowiec (ul. Wiślicka 8, tel. 022 823 66 97). Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów aktorskich z wykorzystaniem m.in. ćwiczeń dykcyjnych, etiud aktorskich, pantomimy, rytmiki i logopedii. Efekty pracy młodzi artyści prezentują podczas organizowanego corocznie spektaklu podsumowującego rok.

Antonina Rogala
Zycie Warszawy
23 września 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia