Zaczarowany świat operetki w telewizji

„Zaczarowany świat operetki" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Teatr Miejski w Gliwicach

W Sylwestra i Nowy Rok o 20.00 Telewizja Katowice zaprezentuje dwuczęściową relację z premiery widowiska muzycznego „Zaczarowany świat operetki" w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego. Na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach wystąpili znakomici soliści.

Wioletta Białk jest obecnie gwiazdą chorzowskiego Teatru Rozrywki. Małgorzata Długosz rozpoczynała karierę w Teatrze Wielkim w Łodzi, występowała na scenach warszawskiej ROMY za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego. Była primadonną Gliwickiego Teatru Muzycznego, zapraszaną także do teatrów operowych i na prestiżowe festiwale muzyczne. Jolanta Kremer rozpoczynała karierę prawie 30 lat temu na scenie Operetki Śląskiej. Anita Maszczyk była przez 15 lat związana z Gliwickim Teatrem Muzycznym, występując gościnnie w Operze Krakowskiej, a z dyrygentem Maciejem Niesiołowskim w wielu filharmonach. Łukasz Gaj to wieloletni solistka Opery Wrocławskiej, obecnie dyrektor Centrum Paderewskiego. Adam Sobierajski jest solistą Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej, niedawno występował na Saarema Opera Festival w Estonii.

Śpiewakom towarzyszyli na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach: zespół wokalno-taneczny i Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Adama Mazonia. Ten artysta prawie 40 lat rozpoczął pracę na gliwickiej scenie jako wokalista. Następnie był także kierownikiem chóru, pianistą, korepetytorem, dyrygentem i aranżerem.

Galę poprowadzili: Violetta Rotter-Kozera, dziennikarka muzyczna TVP 3 Katowice oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Koncert zarejestrowali Paweł Grucza i Kamil Niesłony.

Organizatorami wydarzenia byli: Prezydent Gliwic Adam Neumann, Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie i dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach Grzegorz Krawczyk. Nawiązano w ten sposób do 70-lecia założenia Operetki Śląskiej, pierwszej sceny tego typu w Polsce. Podczas dwóch wieczorów 1 i 2 października 2022 roku wszystkie miejsca na widowni były zajęte, ustawiono nawet „rząd zerowy". Publiczność usłyszała największe przeboje muzyki operetkowej, skomponowanej przez mistrzów gatunku takich jak Emmerich Kalman, Franz Lehar czy Johann Strauss.

Zabrzmiały nieśmiertelne utwory z „Hrabiny Maricy", „Krainy uśmiechu", „Wesołej wdówki", „Wiedeńskiej krwi" i „Zemsty nietoperza". Swoim tytułem gala nawiązała do premiery „Zaczarowanego świata operetki" w warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego w 1995 roku. Laureat 3 Wiktorów i Super Wiktora miał także za dyrekcji Zbigniewa Napierały program cykliczny pod tym tytułem na antenie Telewizji Poznań.

Gala była wydarzeniem specjalnym 4. Festiwalu imienia Bogusława Kaczyńskiego. Prezydent Adam Neumann przypomniał ze sceny o wspaniałej tradycji Operetki Śląskiej, która zainaugurowała działalność 11 października 1952 roku premierą „Krainy uśmiechu" Franza Lehara. Galą „Zaczarowany świat operetki" nawiązano więc do 70. rocznicy założenia tej słynnej w całej Polsce sceny operetkowej. Jej działalność kontynuował i rozwijał Gliwicki Teatr Muzyczny za dyrekcji Pawła Gabary i Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego. Prezydent wspomniał o wielkich gwiazdach, jakie występowały na tej scenie: Grażynie Brodzińskiej, Małgorzacie Długosz, Wandzie Polańskiej, Małgorzacie Walewskiej, Stanisławie Ptaku. Operetka Śląska i Gliwicki Teatr Muzyczny prezentowały bogaty, urozmaicony repertuar, obejmujący także opery, komedie muzyczne, musicale, widowiska taneczne czy spektakle dla dzieci.

Teatr otrzymywał Złote Maski. Premiera „Carmen" w reż. Pawła Szkotaka została uznana za wydarzenie roku, podobnie jak „42 Ulica" w reż. Marii Sartovej. „Rodzina Addamsów" wyreżyserowana przez Jacka Mikołajczyka otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury jako najlepszy spektakl w Polsce. GTM otrzymał także nagrodę za musical „Ragtime" na Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni. Teatr był zapraszany na festiwale muzyczne i wieloletniej tradycji i prestiżu: im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego), im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, im. Adama Didura w Sanoku. Wielokrotnie gościł w warszawskiej Sali Kongresowej ze spektaklami i koncertami galowymi, na które zapraszał Bogusław Kaczyński. Wydarzenia te organizowała Barbara Kaczmarkiewicz.
Na galę przyjechał prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, współorganizator Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Podkreślił, że w tym roku odbyło się kilkanaście wydarzeń muzycznych i teatralnych, które przyciągnęły wielotysięczną widownię. Prezydent nawiązał także do wspaniale rozwijającej się współpracy z Fundacją ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego. Pierwszym wspólnym wydarzeniem była premiera widowiska „Wiedeń moich marzeń" w reż. Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego w 2019 roku. Wzięli w niej udział śpiewacy, wokaliści i tancerze związani z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Zagrała Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka, po miesięcznym tournée w Chinach.

Program telewizyjny „Zaczarowany świat operetki", zrealizowany przez Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i Violettę Rotter-Kozerę prezentuje fragmenty gali festiwalowej, ale także nawiązuje do bogatej historii gliwickiej sceny muzycznej. W nagraniach archiwalnych można usłyszeć i zobaczyć między innymi: Grażynę Brodzińską, Wandę Polańską, Małgorzatę Walewską, Michała Musioła i Stanisława Ptaka.

Są też w programie wypowiedzi Bogusława Kaczyńskiego. Po spektaklu premierowym „Hello, Dolly!" w Gliwickim Teatrze Muzycznym słynny krytyk muzyczny nie krył swojego zachwytu. Stwierdził: „Przedstawienie jest bardzo piękne, bardzo czyste, bardzo klarowne, bardzo fantazyjne. Brawo, brawo, brawo realizatorzy, wszyscy wykonawcy i panowie dyrektorzy [Paweł Gabara i Krzysztof Korwin-Piotrowski] – serdecznie gratulacje. Byliśmy świadkami historycznego wydarzenia: oto primadonna polskiej sceny operetkowej [Grażyna Brodzińska] pokazała nam wszystkim, ż potrafi być nie tylko romantyczną, zakochaną bohaterką z dzieł Lehara, Kalmana, Straussa, Abrahama, ale potrafi być artystką współczesnego musicalu".

Po premierze„Wesołej wdówki" Bogusław Kaczyński powiedział: „Szczególnie podobał mi się trzeci akt, niezwykle barwny, pomysłowy finał. Przyznam, że widziałem dziesiątki, jeśli nie setki inscenizacji „Wesołej wdówki" na całym świecie, ale tak rozbudowanego, powiększonego o dodatkowe rzeczy i barwnego finału nie zdarzyło mi się widzieć. Brawo Maria Sartova – znakomicie wyreżyserowała przedstawienie. Widać paryski sznyt w tym przedstawieniu i wróżę temu spektaklowi, że będzie się podobał publiczności". Krakowska aktorka i reżyserka Anna Polony stwierdziła: „Świetne przedstawienie, zrobione ze smakiem, kulturą, urocze, pełne wdzięku, znakomite zewnętrznie ze względu na dekoracje i kostiumy i światło. Jest zaśpiewane pięknie, zagrane, zatańczone. Prawdziwa operetka, cudowna, pełna wspaniałych melodii, orkiestra dobrze grała. Co mam jeszcze powiedzieć? Same komplementy. Chodźcie państwo, bo to jest coś uroczego". W programie można zobaczyć także fragmenty innych spektakli, które uzyskały wielkie powodzenie i znakomite recenzje: „Carmen", „Księżniczka czardasza", „Noc w Wenecji" czy „Rodzina Addamsów".

4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego objął w tym roku kilkanaście wydarzeń, odbywających się w Białej Podlaskiej, a także w Sarnakach, Serpelicach, Warszawie, Gliwicach i Katowicach. Otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Krzysztof Korwin-Piotrowski
Dziennik Teatralny
30 grudnia 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia