Zaczyna się nowy sezon

Wielbiciele teatru już zadają sobie pytanie:, co ciekawego będzie można zobaczyć na łódzkich scenach?

Czy w tym sezonie będą mogli poznać jakieś nowe przedstawienia i o czym one będą? Rodzice i nauczyciele zastanawiają się, który teatr i jaki spektakl wybrać, aby zadowolić dzieci? Wkraczamy w nowy sezon, a ja już teraz przeglądam repertuar i zastanawiam się ile widowisk uda mi się obejrzeć. Lista jest długa i różnorodna, bo łódzki teatr jest gorący, wyrazisty i ma swój niepowtarzalny charakter.

Teatr Wielki

Jako pierwszy jeszcze w sierpniu specjalnym wydarzeniem rozpoczął Teatr Wielki. Koncert z okazji 80-rocznicy Likwidacji Litzmannstadt-Getto w reżyserii Michała Lenarcińskiego można było również zobaczyć na portalu Drzwi do kultury. Prawdziwa gratka czeka jednak wszystkich łodzian 6 i 7 września, ponieważ aby uczcić 70-lecie Opery Łódzkiej na placu Dąbrowskiego w wersji plenerowej zostanie zaprezentowany ,,Straszny Dwór'' Stanisława Moniuszki i,, Gala Jubileuszowa '' z największymi przebojami. Podstawowym widowiskiem września będzie z pewnością opera dla całej rodziny, czyli ,,Jaś i Małgosia'' , której premiera miała miejsce pod sam koniec poprzedniego sezonu tearealnego.Ogromna szkoda, że na obejrzenie go mamy czas tylko do końca miesiąca. Na scenie zobaczymy w tym sezonie pięć premier:
12.10.2024-,,Giselle''— Adam Adolphe-balet
07.12.2024-,,Cyganeria''-Giacomo Puccini-opera
22.03.2025-,,Napój Miłosny''Gaetano Dionizetti-musical
26.04.2025-,,Morze ''-RobertoBondara-balet
01.06.2025-,,Pinokio''-Jonathan Dove-opera familijna
Dzieci razem z rodzicami z pewnością zachwyci wspomniana wcześniej opera,, Jaś i Małgosia''- ale też stworzony właśnie dla najmłodszych tzw.cykl koncertów familijnych, który będzie odbywał się zarówno na dużej scenie jak i kameralnej. Teatr Wielki nie zapomina też o seniorach, dla których ma zamiar zorganizować specjalne wydarzenia.
Verdi, Puccini, Wagner czy Moniuszko, ale w tym gwiazdozbiorze wybitnych twórców można się natknąć na osoby, które jeszcze nie weszły do etosu wybitnych kompozytorów

Teatr Nowy
Początek sezonu w Teatrze Nowym odbędzie się 7 września.Obejrzymy przedstawienie,, Seks dla opornych'' w reżyserii Pawła Pitery.
We wrześniu będzie można zobaczyć spektakle komediowe, satyrę polityczną „Hamlet we wsi Głucha Dolna", nowoczesną farsę autorstwa Michała Buszewicza „Śmieszy cię to?" oraz familijny spektakl muzyczny „Tajemniczy ogród". Uwaga rodzice ten spektakl możecie obejrzeć wspólnie z dziećmi.
W październiku będziemy mogli zobaczyć pierwsze premiery, a także zainagurowany zostanie Festiwal Teatru Niezbędnego, który będzie okazją do eksplorowania terapeutycznej, więziotwórczej i oczyszczającej roli teatru. Na pierwszą edycję złożą się spektakle, spotkania z twórczyniami i twórcami, warsztaty i imprezy. Repertuar jest bardzo bogaty i zarówno młody widz jak i starszy znajdzie coś dla siebie

Teatr Muzyczny
Pierwszym widowiskiem, jakie zobaczymy w Teatrze Muzycznym 13 września będzie organizowany wspólnie z Fundacją Artista koncert charytatywny ,,Hotelik Démodé". Majowa premiera ,,Draculi'' okazała się na tyle udana, że będzie to podstawowe przedstawienie na początku sezonu. Zaplanowano –uwaga-130 różnego rodzaju spektakli i koncertów. Widowiska dla dzieci cechuje podejście do widza : bardzo duża interakcja oraz przepiękne kostiumy. Cała rodzina wspaniale będzie się bawić na musicalu ,,Madagaskar'', a najmłodsze dzieci idealnie odnajdą się podczas przedstawienia ,,Uchodźcy z planety Lagła''. Nauczyciele dzięki przedstawieniu, "Tadek na tropach Minotaura'' będą mieli ułatwione zadanie podczas nauki mitologii. Kontynuacja współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi zaowocuje przekształceniem górnego foyer teatru w galerie sztuki, prezentującą dorobek pedagogów, studentów i absolwentów łódzkiej uczelni. Miłośnicy teatru będą mogli kontemplować spektakle oglądając jednocześnie obrazy. To z pewnością doda atrakcyjności i może zdecydować o wyborze przedstawienia.

Teatr Powszechny
,, Staramy się prezentować te tytuły, które są w repertuarze Teatru Powszechnego od lat, jak i nowe spektakle, które miały prapremiery kilka miesięcy(lub nawet tygodni) temu.
Zaczynamy jedną z prapremier minionego sezonu - ,,Pozorami'' Marca Camolettiego, których główną bohaterką jest uwielbiana przez widzów Nadia. Chyba każdy z nas chciałby, aby taka postać pojawiła się w naszym życiu. To nietypowa pomoc domowa, która nie skupia się na sprzątaniu i gotowaniu, ale raczej na znajdywaniu rozwiązań w sytuacjach bez wyjścia. Z udziałem Nadii stworzyliśmy swoisty serial komediowy, jej postać pojawia się w kilku naszych tytułach, które nasi widzowie uznali za kultowe... Na Małej Scenie sezon otworzymy ,,Uciekinierkami'' Pierre'a Palmadeˊa i Christophe'a Duthorna.To jedna z naszych ostatnich premier –piękna opowieść o przyjaźni. Lubię powtarzać, że przyjaźń to arcydzieło świata. Miłość romantyczna po pewnym uniesieniu w naturalny sposób kończy się, relacja bez przyjaźni nie jest w stanie przetrwać. Często, gdy dzieci dorastają, pomiędzy dwójką ludzi pozostaje pustka''.
,,Uciekinierki'' przypominają, że w każdym momencie życia warto i trzeba o siebie zawalczyć-niezależnie od wieku. Warto powiedzieć: ,,nie zgadzam się'',,, chce sama decydować o sobie'',,,nie chcę być w domu starców ,gdzie umieścił mnie syn'',,,nie chcę być służącą mojego męża''. To spektakl o godności i odwadze. To także historia o niesamowitej sile przyjaźni. Warto ją pielęgnować, bo to najtrwalsza z relacji. ,,Uciekinierki'' przypominają także, jak ważni są ludzie, którzy chcą być blisko nas-z takimi, jakimi jesteśmy naprawdę, bez udawania. W najtrudniejszych sytuacjach, wtedy, kiedy jest naprawdę trudno, kiedy nie jest kolorowo.
Na Małej Scenie na początku nadchodzącego sezonu zaprezentujemy także ,,Bim-Bom-Boom'' .Pracoholiczką komedię romantyczną ''.To w mojej ocenie jeden z najlepszych tekstów Michała Walczaka w ostatnich latach. Doskonale pokazuje nasze dylematy w cyberświecie, mówi o relacjach międzyludzkich w czasach, gdy praca przytłacza nas, narzucając ramy i wyznaczając cele.
Zobaczycie Państwo we wrześniu na Małej Scenie również ,,Korepetycje z miłości'' Flavii Coste - sztukę francuskiej dramaturżki o parze, która w momencie, gdy dzieci dorastają, zaczyna odczuwać pustkę. Ich światy zaczynają się rozmijać-Ona chciałaby, aby spojrzał na nią tak jak na pierwszej randce... On jest zmęczony po pracy... Potrzebują korepetytora, który przypomni im jak walczyć o uczucie.
Kolejnym wrześniowym tytułem z Dużej Sceny będą ,,Biedermanowie''. To spektakl przede wszystkim o odwadze, godności i wyborach. Mówi o okropności wojny i przemocy, której być nie powinno, ale problemy, które diagnozuje, są uniwersalne i ponadczasowe
-mówi dyrektorka Teatru Ewa Pilawska.
Realizowany będzie też cykl dla młodzieży,, Dziecko w sytuacji'' oraz,, Teatr dla niewidomych i słabo widzących ''
W swoim repertuarze teatr ma wspaniały spektakl dla nastolatków: ,,Janek król przeprowadzek'', który według mnie powinien się znaleźć w podstawie programowej. Przedstawienie na pewno nie jest dla widzów poniżej 10 lat tylko właśnie dla nastolatków od 11 do 14. Młodsze dzieci nie zrozumieją, a starsze mogą je zlekceważyć. Spektakl pokazuje dom rodzinny trójki dzieci, gdzie niestety rola matki czy ojca jest zaburzona poprzez różnego rodzaju czynniki.
Teatr wystawia specjalne spektakle dla młodzieży i niewidomych w ramach cykli:,, Dziecko w sytuacji'' oraz,, Teatr dla niewidomych i słabo widzących''

Teatr Pinokio
Pierwszym spektaklem drugiego sezonu ,,nowego'' Teatru Pinokio będzie premiera „Banda Czarnej Frotte" w reżyserii Daniela Arbaczewskiego.Kolejny spektakl oparty na książkach Justyny Bednarek może być takim sukcesem jak ,,Skarpetki'', które według mnie są idealne na wspólny rodzinny wypad do teatru,kiedy chcemy po prostu iść się pobawić. Tymczasem w maju czeka nas jubileusz 80-lecia istnienia teatru. Jako zespół mamy w pamięci proces przemian, który doprowadził nas do punktu, w jakim znajdujemy się obecnie. Od teatru kukiełek, przez Państwowy Teatr Lalek Pinokio, aż po obecny Teatr Pinokio w Łodzi. Z każdym kolejnym przekształceniem coraz odważniej wychodziliśmy z ciasnych ram, w których przestawaliśmy się mieścić, mając do zaproponowania znacznie więcej niż „teatr lalkowy" czy „teatr dla dzieci" – przypomina Gabriel Gietzky. – Dalszy rozwój instytucji będzie tym łatwiejszy, że w mijającym sezonie powodzeniem zakończyły się nasze starania o współprowadzenie teatru przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zespół zyskał komfortowe i bezpieczne warunki pracy, a nowe miejsce ułatwia nam rozwijanie własnej wizji teatru dla wielopokoleniowej publiczności, umożliwia też goszczenie znaczących wydarzeń, takich jak konferencja Great Talks w ramach festiwalu Great September już w połowie września tego roku – mówi Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi. Rodzicom pewnie spodoba się Pokój Spokój gdzie przebodźcowane dzieci będą mogły się wyciszyć. Teatr Pinokio jawi się, jako ten, który może pomóc nauczycielom zrealizować podstawę programową. Jest to związane z repertuarem gdzie lektury szkolne można obejrzeć na scenie Przykładem może być spektakl Dzieci z Bullerbyn, który dzięki wspaniałej grze aktorów pokazuje ile sprawia frajdy zwyczajne bawienie się na podwórku bez komputera i smartfona. Dzieci zobaczą tą różnicę, a my cofniemy się do czasów, kiedy zabawa właśnie taka była i przypomnimy sobie ile sprawiało nam radości bieganie, krzyczenie i wygłupianie. Oprócz tego szkolne klasy mogą zapoznać się z "Małym Księciem", "Księgą Dżungli" czy "Opowieściami z Narni". Miłośnikom przyrody i ekologii spodoba się spektakl oparty na książkach Petera Wohllebena. Wśród wielu wyjątkowych spektakli jeden zasługuje wg.mnie, aby napisać o nim coś więcej. Niezwykłym przedstawieniem, które polecam nie tylko, jako krytyk, lecz głównie, jako rodzic jest,, Wielki Buzz Grow''. Główną dominantą tego przedstawienia jest pokazanie, czym jest twórczość dziecka i jak je określać. Satysfakcja i przyjemność, jaką zostawia ślad kredki na papierze czy innym dostępnym materiale jest zabarwiona przeżyciami emocjonalnymi tylko wtedy, jeśli rysujemy z własnej woli to, co chcemy narysować. W październiku Teatr Pinokio zaprasza na S·PLOT Międzynarodowy Kongres Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie ma dać początek nowemu międzynarodowemu festiwalowi S·PLOT, który zadebiutuje w przyszłym roku W nowym cyfrowym świecie, w którym trudno wywołać i utrzymać zainteresowanie młodych widzów, widzimy konieczność znalezienia nowoczesnej, innowacyjnej, niestandardowej formy prezentacji i popularyzacji teatru ukierunkowanego na publiczność poniżej 18. roku życia. Stąd pomysł na festiwal poprzedzony kongresem, będącym swego rodzaju laboratorium, w którym producenci, twórcy, naukowcy, nauczyciele z Polski i zagranicy opracują nowe sposoby komunikacji z widzem najmłodszym i dorastającym – mówi Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi, zarazem dyrektor S·PLOTU.Nowi aktorzy i dodatkowy personel ma dodatkowo uatrakcyjnić widowiska i zaciekawić widzów.

Teatr Piccolo
Najlepszy teatr według mojej córki rozpocznie przedstawieniem ,,Urodziny Baby Jagi'' w reżyserii Włodzimierza Wdowiaka dopiero 26 września. Spektakle, jakie będziemy mieli szansę obejrzeć wyróżniają się tym, że można się na nie wybrać z nawet bardzo małymi dziećmi. Ogromną, jakością jest ich walor edukacyjny jak w przypadku np. ,,Ławeczki Tuwima'', która według mnie jest edukacyjną bombą. Spektakl obejmuje wiele wierszy i jest tak naprawdę wspaniałą zabawą z walorem wychowawczym. Kolejną podobną pozycją jest przedstawienie o przeszłości teatru:,,Nić Ariadny''. Reżyser postanowił pokazać jak wyglądał starożytny teatr na podstawie mitologicznej opowieści. ,,Nić Ariadny'' nie jest widowiskiem stricte o mitologii, to raczej pokazanie drogi, jaką przebył teatr od początku powstania, a właściwie zapoznanie dzieci z tym jak wyglądał w czasach Sofoklesa. 
Przedstawienie,, Zakochany Miś'' to zaś widowisko, które polecam ze względu na jego podejście do widza.Interakcja z publicznością trwa podczas całego spektaklu.

Teatr Arlekin
W Teatrze Arlekin 21 września odbędzie się prapremiera spektaklu,, O, choroba!"
"Historia do rany przyłóż'' w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego, na podstawie wielokrotnie nagradzanej książki Bogusława Janiszewskiego. Przedstawienie odbędzie się we wrześniu ze względu na to, że ten miesiąc jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego.
Widowisko może okazać się sztandarowym widowiskiem tego sezonu nie tylko ze względu na wspaniałą obsadę aktorską(Agata Butwiłowska, Adrianna Maliszewska) oraz to, że Scenografię stworzy genialna artystka wizualna, scenografka i fotografka Magda Hueckel – nominowana do Oscara za krótkometrażowy film „Nasza klątwa" za film dokumentujący życie jej rodziny i ich syna z klątwą Ondyny, ale ze względu na wielowymiarowe przesłanie tego przedstawienia. Nie bez przyczyn premiera spektaklu odbędzie się we wrześniu - wrzesień jest, bowiem Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego, który ma zwracać szczególną uwagę na trudności, z jakimi mierzą się najmłodsi pacjenci onkologiczni oraz ich najbliżsi.

Teatr Arlekin najbardziej docenia mój syn, bo to tutaj obejrzał najlepszy spektakl, który bardzo polecam, czyli "Rutkę". Przedstawienie może być drogowskazem w sytuacji, gdy chcemy pokazać dziecku skomplikowaną historię Łodzi, a także jak postępować właściwie, jakie wybory są tymi słusznymi, czyli wszystkie kwestie związane z Holocaustem.Tutaj też gra według niego najlepsza aktorka-Agata Butwiłowska .Przedstawienie, w którym zagrała niezwykle wyraziście to ,,Czarcie Gry''.

Teatr Szwalnia
Teatr Szwalnia zaprasza 21,09 nam kameralne przedstawienie "non inclusive" stworzone przez 46 - letniego ojca (Marcin Brzozowski) i 18 - letnią córkę̨ (Antonina Brzozowska) wokół tematu wspólnych, dalekich i bliskich podróży. Doświadczanych, jako nieprzewidywalna, oparta na bezinteresownej gościnności droga, której celem jest zawsze miejsce startu – Miasto Łódź. To zarazem opowieść o dorastaniu, relacji córka – ojciec, o specyfice budowania i postrzegania świata, którego nie formatują kreowane i narzucane przez prawa rynku potrzeby i wzorce zachowań.
Występują:
Tosia Brzozowska/Marcin Brzozowski/Kacper Stich Pawlicki (muzyka na żywo)
Teatr Szwalnia to teatr bliskiego kontaktu - miejsce spotkań, poszukiwań i współpracy, jest on filią Poleskiego Ośrodka Sztuki

Teatr Jaracza
Pokazem przedpremierowym rozpocznie sezon Teatr Jaracza. W dniu 20 września na Scenie kameralnej będziemy mogli przekonać się która z aktorek kameralnego dramatu Augusta Strindberga "Silniejsza" w reżyserii  Piotra Sułkowskiego  jest silniejsza?
Zdziwienie ,zaciekawienie i w pewnym sensie przerażenie wzbudza we mnie opis przedstawienia ,,Rodzeństwo'' w reżyserii Artura Urbańskiego .Sam tytuł wzbudza zainteresowanie ,a na stronie teatru czytamy: ,,Rodzeństwo" Thomasa Bernharda to rzecz o miłości. Niezwykle trudnej, zakleszczającej bohaterów utworu w bolesnym uścisku żalu, poczucia krzywdy, momentami nawet gniewu i nienawiści. Mimo cierpienia, jakie im to sprawia, protagoniści Bernharda lgną do siebie, chcą trzymać się razem, tworzyć rodzinę.''
Palenie papierosów podczas widowiska jest elementem ,który może budzić emocje. Spektakl tak jak ,,Zemsta'' Aleksandra Fredry ,w którym przewidziano efekty pirotechniczne z pewnością wychodzi poza pewien schemat. Teatr Jaracza przyciąga widza właśnie swą niekonwencjonalnością bo kolejny wrześniowy spektakl ,,Burza'' posiada dodatki w postacie efektów stroboskopowych. Szkoda,że teatr w swojej ofercie nie ma żadnego przedstawienia dla trochę młodszych widzów.

Arkadiusz Kubicki
Dziennik Teatralny Łódź
7 września 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia