Zagłębie teatralne w samym sercu miasta

Żebrowski & Korin otwierają teatr

Po latach grania spektakli w różnych miejscach spółka Żebrowski & Korin ProSkene znalazła własną scenę w PKiN. Działalność rozpoczną w marcu. - W przyszłości w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajdzie swoje miejsce też TR Warszawa - mówił obecny na konferencji dyrektor Biura Kultury Marek Kraszewski. - Dzięki takim posunięciom i nowym inicjatywom stworzymy w samym centrum stolicy zagłębie teatralne.

Aktor Michał Żebrowski i reżyser Eugeniusz Korin na trzy lata podpisali umowę wynajmu sali koncertowej na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Teatr, który chcą tutaj stworzyć - 6. piętro - będzie już czwartą placówką funkcjonującą pod tym adresem. Scena Żebrowskiego i Korina sąsiadować będzie z Dramatycznym, Studiem i Lalką. 

- Chcieliśmy kolejne przedstawienie zrealizować w Sali Kongresowej - wspominał początki rozmów o stworzeniu tu nowej sceny Żebrowski na wczorajszej konferencji. - Nie było to możliwe, ale wiceprezes PKiN Andrzej Siezieniewski zaproponował mi salę koncertową. Nie wiedziałem nawet, że istnieje w Pałacu takie miejsce.

Sala na szóstym piętrze pomieści około 500 widzów. Wyposażona jest w urządzenia umożliwiające tłumaczenie spektakli na inne języki. Teatralne wyposażenie techniczne zapewniła pomoc finansowa od miasta, ale Korin i Żebrowski zapewniają, że chcą znaleźć partnerów strategicznych i prowadzić teatr w pełni prywatny.

- Nie chcemy mieć bezpiecznej poduszki finansowej od miasta, która niejednokrotnie usypia twórców - deklaruje Żebrowski. - Za swoje błędy chcemy płacić sami, to uczciwsze podejście do widzów.

Podczas konferencji przedstawiono plany na najbliższe miesiące. Teatr ma zacząć działać pełną parą 6 marca. Jego działalność zainauguruje wówczas premiera "Zagraj to jeszcze raz, Sam" Woody\'ego Allena. Do udziału w tym przedstawieniu twórcy zaprosili Kubę Wojewódzkiego. Spektakl będzie pierwszą częścią tryptyku nazwanego "Miłość, zdrada i wybaczenie według Woody\'ego Allena".

Swoje projekty Korin i Żebrowski chcą przedstawiać w blokach tematycznych. Drugim z nich będzie cykl "Fredro Boyem", w którym zaplanowano premiery "Cioteczki" i "Pana Gelhaba".

- To ma być Fredro ostry, nieco pieprzny i bardzo współczesny - zapowiada Eugeniusz Korin. Twórcy teatru chcą też stworzyć scenę dla monodramów w wykonaniu wybitnych aktorów, pisanych specjalnie na zamówienie 6. piętra. Jednym z autorów, z którymi prowadzą rozmowy jest Andrzej Bart, współtwórca sukcesu filmu "Rewers". Cykl nosić będzie nazwę "O tym jeszcze nie było".

Na szóstym piętrze pojawią się także wybitni twórcy polskiej kultury, którzy poprowadzą tu wykłady mistrzowskie dla zainteresowanych widzów. W okresie wakacyjnym teatr ma natomiast funkcjonować jako impresaryjna scena muzyczna.

- W przyszłości w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajdzie swoje miejsce też TR Warszawa - mówił obecny na konferencji dyrektor Biura Kultury Marek Kraszewski. - Dzięki takim posunięciom i nowym inicjatywom stworzymy w samym centrum stolicy zagłębie teatralne.

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
8 stycznia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...