Zagraniczne pokazy spektakli
TR Warszawa zainaugurowało serię zagranicznych pokazów spektakli teatru w sezonie 2019/2020.Przedstawienia zrealizowane na warszawskiej scenie będzie można zobaczyć w Czechach, Francji i Szwajcarii oraz w Rumunii w formie rejestracji wideo.
Serię zagranicznych pokazów spektakli TR Warszawa rozpoczął prezentacją „Fantazji" w reżyserii Anny Karasińskiej podczas 40. edycji Zürcher Theater Spektakel. Przedstawienie, które w ubiegłym sezonie mogli zobaczyć widzowie z Belgii, Irlandii, Kanady i Niemiec, zostanie w Szwajcarii zagrane trzykrotnie (25-27 sierpnia). Jest to jeden z wiodących europejskich festiwali sztuk performatywnych, promujących poszukiwania nowych języków scenicznych w obszarach teatru, choreografii, performansu i muzyki.
Każdego roku w Zurychu prezentowane są innowacyjne i najciekawsze formalnie przedstawienia. Tym razem, poza „Fantazją" w reżyserii Anny Karasińskiej, w programie ZTS znalazły się przedstawienia takich artystów, jak: Jan Lauwers i Needcompany, Phia Ménard, Lia Rodrigues, Boris Charmatz, czy William Kentridge. W Zurychu praca Karasińskiej po raz kolejny zostanie pokazana obok przedstawień Stefana Kaegiego/Rimini Protokoll, które pokazywane były na Kunstenfestivaldesarts w Brukseli i Festival TransAmériques w Montrealu, czy Anne Teresy De Keersmaeker & Rosas, również prezentującej spektakle na Kunstenfestivaldesarts.
Niewiele ponad miesiąc później „Fantazja" w reżyserii Anny Karasińskiej otworzy festiwal Prague Crossroads (30 września). W programie praskiego przeglądu prezentującego innowacyjne przedstawienia korespondujące z aktualną sytuacją społeczną, znalazły się spektakle twórczyń takich jak: Christiane Jatahy, Susanne Kennedy, Flora Détraz, Gisèle Vienne, KateMcIntosh i Rima Najdi, czy znana polskiej publiczności belgijska artystka Lotte van den Berg, z której pracami "Fantazja" również prezentowana była podczas Kunstenfestivaldesarts w Brukseli.
Niecałe dwa tygodnie później (9-10 października) „Fantazja" w reżyserii Anny Karasińskiej pokazana zostanie w Miluzie w ramach przeglądu Focus Pologne, organizowanego przez centrum La Filature jako wydarzenie partnerskie festiwalu CultureScapes. Poza przedstawieniem z TR Warszawa pokazane zostaną także spektakle: „Wyjeżdżamy" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru w Warszawie oraz „Margarete" w reżyserii Janka Turkowskiego ze szczecińskiego Teatru KANA.
Za granicą TR Warszawa zaprezentuje także dorobek artystyczny Grzegorza Jarzyny. W Târgu Mureș od 29 sierpnia do 1 września odbywać się będzie pierwsza edycja festiwalu A Name, w ramach którego pokazywane są dzieła najważniejszych europejskich twórców teatralnych. Tegoroczny przegląd poświęcony będzie twórczości Grzegorza Jarzyny. W programie wydarzenia znalazły się rejestracje przedstawień: „Bzik tropikalny" i „2007: Macbeth", filmowa wersja „Między nami dobrze jest" oraz „G.E.N VR" – pierwsze nagranie przedstawienia w technologii cinematic VR. W Târgu Mureș odbędą się także warsztaty „W poszukiwaniu prawdy ciała" dla aktorów tamtejszego Teatru Narodowego, prowadzone przez Grzegorza Jarzynę oraz Ivana Estegneeva, rozmowa z Grzegorzem Jarzyną prowadzona przez Theodora-Cristiana Popescu oraz wykład Romana Pawłowskiego o TR Warszawa.
Dwa tygodnie później, 15 września, po świetnie przyjętych pokazach "Innych ludzi" na Open'er Festival, najnowszy spektakl Grzegorza Jarzyny – adaptacja książki Doroty Masłowskiej zaprezentowany zostanie po raz pierwszy za granicą, na zakończenie 27. Międzynarodowego Festiwalu Divadlo w Pilźnie. W programie festiwalu znalazły się także inne polskie przedstawienia: „Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer z Teatru Polonia, „Hymn do miłości" w reżyserii Marty Górnickiej z Teatru Polskiego w Poznaniu. Spektakl Grzegorza Jarzyny pokazywany będzie obok „Hard to be a God" w reżyserii Kornéla Mundruczó, dobrze znanego publiczności TR Warszawa jako reżysera „Nietoperza" i „Cząstek kobiety".
Programy kolejnych festiwali z udziałem zespołu TR Warszawa zostaną ogłoszone już wkrótce.