Zajrzyj z nami za kulisy

Teatr Rozrywki zaprasza widzów w niedzielę

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od niedawna, ale bardzo uroczyście. Za swoje święto uważają go nie tylko zespoły teatralne, ale i widzowie, bez obecności których nie istnieje przecież sztuka dramatyczna.

Data nie jest przypadkowa - 27 marca w 1961 roku w Paryżu spotkały się po raz pierwszy zespoły teatralne z obydwu stron tzw. "żelaznej kurtyny".

Dziś to pojęcie niewiele mówi młodym Europejczykom, ale 48 lat temu było terminem boleśnie konkretnym, dzielącym kontynent na dwie nieprzystawalne części.

Polityczne granice pomiędzy ustrojami jako pierwsi przekroczyli właśnie w Paryżu aktorzy, w czasie festiwalu nazwanego Teatrem Narodów. Na pamiątkę tego wydarzenia Międzynarodowy Instytut Teatralny ustanowił Międzynarodowy Dzień Teatru.

Na wielu polskich scenach odbywają się w tym dniu premiery, a we wszystkich teatrach czytane jest specjalne orędzie. To, przygotowane w tym roku przez Polski Ośrodek ITI, ma szczególny charakter, powstało bowiem... w 1963 roku!

Jego autorem jest Ludwik Flaszen - wybitny krytyk i współpracownik Jerzego Grotowskiego. Prawie pół wieku temu napisał on orędzie, które zatytułował "Dzień Teatru - laurka z troską".
Poproszony o zabranie głosu dziś, uznał tamtą wypowiedź za wciąż aktualną.

I taką jest ona w istocie. Ludwik Flaszen pisze w swoim nowym-starym orędziu o niepokojących zjawiskach - zmniejszającym się prestiżu teatru, malejącej frekwencji i potężnych konkurentach, jakim stają się dla sztuki scenicznej film i telewizja.

Z drugiej strony wyraża niepodważalną nadzieję na to, że kryzys minie, bo teatr w swojej wielowiekowej historii wiele razy znajdował się na wirażach, które bezpiecznie i triumfalnie pokonywał.

I trudno nie zgodzić się ze słowami autora, gdy pisze: "Widz, wpatrzony w ekran, jest sam - i wrażenie swoje sam przeżywa. Nawet w kinie, zanurzony w tłum. Teatr zaś jest żywą więzią międzyludzką. Widz zapala się od aktora, aktor od widza, wreszcie widz od widza. I tak narasta przeżycie zbiorowe, w którym kształt artystycznego przedsięwzięcia, nabiera siły spontanicznej. (...) Teatr jest obcowaniem z prawdą za pośrednictwem zbiorowości - i najbardziej społeczną z zabaw. (...). W Międzynarodowym Dniu Teatru zbratajmy się wszyscy we wspólnej trosce o los tej starej, wiecznie młodej sztuki".

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Chorzowska scena zaprasza widzów w niedzielę 29 marca. Na Dużej Scenie można będzie zobaczyć pokaz możliwości technicznych Rozrywki - patenty na szybkie zmiany dekoracji, zjeżdżające mosty, scenę obrotową, sznurownię, park oświetleniowy i akustyczny. Początki seansów: godz. 9.00, 11.00 i 13.00. Bilety w cenie 5 złotych.

Na Małej Scenie wszyscy chętni, bez względu na wiek, zaproszeni zostaną do wzięcia udziału we wspólnej zabawie. Widzowie wystąpią w krótkich scenkach z aktorami Rozrywki i poznają różne konwencje teatralne. Tu wejść można o godz. 10.00, 12.00 i 14.00, a bilety do tej niezwykłej "Szkoły Teatru" kosztują 10 złotych.

Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

Ten teatr świętować będzie wraz z publicznością od piątku do niedzieli - 27-29 marca, każdego wieczoru prezentując spektakle prapremierowe: o godzinie 18.00 - "Patrz słońce zachodzi", a o godzinie 20.00 "Nocną porą".

W piątek, 27 marca o każdej pełnej godzinie (od bladego świtu, czyli od godz. 8.00 poczynając) pracownicy teatru zapraszają natomiast na bezpłatną wycieczkę po kulisach i zapleczu technicznym sceny.

Teatr Nowy w Zabrzu

Zaprasza w piątek, 27 marca, o godz. 19.00 na premierę sztuki Mariusa von Mayenburga pt. "Brzydal", w reżyserii Rafała Matusza.

Teatr Śląski w Katowicach

W Międzynarodowym Dniu Teatru, w piątek 27.03. (godz. 19.00) katowicka scena wprowadza na afisz "Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira, w reżyserii Tadeusza Bradeckiego.

Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie

Teatralne święto poprzedzi tu wręczenie "Aniołów Teatralnych" - wyróżnień dla przyjaciół tej sceny. Pokazany zostanie też po raz pierwszy kostium Biba - legendarnego mima Marcela Marceau, zakupiony przez Adama Szydłowskiego. Potem publiczność obejrzy premierę musicalu "Przygody rozbójnika Rumcajsa" Ernesta Brylla i Katarzyny Gaertner, w reżyserii Kazimierza Mazura.

Henryka Wach-Malicka
Polska Dziennik Zachodni
26 marca 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia