Zakończyła się kolejna edycja OFTU

Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych - Lęki i Strachy - 2021

W niemalże ostatni weekend sierpnia w Olsztynie odbył się Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych. Tegoroczna edycja reklamowała się hasłem Lęki i Strachy. Olsztyńska publiczność mogła cieszyć się kulturalnymi wydarzeniami w przestrzeni miejskiej przez trzy dni począwszy od piątku 20 sierpnia.

Festiwal rozpoczęła Parada Strachów: Tropami „Widowiska" Z Olsztyńskim Teatrem Ulicznym. W piątek 20 sierpnia o godzinie 17:30 w okolicach Parku Podzamcze, przy fontannie „Symfonia Ptaków" zebrali się wszyscy chętni i wyruszyli na pochód. Ze względu na opady deszczu kolejne dwa wydarzenia przeniesiono do środka. O godzinie 18:00 w Galerii Dobro odbyło się spotkanie z Przemysławem Borkowskim, autorem kryminału „Widowisko".

Nieco ponad godzinę później widzowie spotkali się w Sali wystawowej Muzeum Nowoczesności, gdzie odegrano pierwszy w tegorocznej edycji spektakl – „Cebula" z Teatru Nowego w Częstochowie w reżyserii Marka Ślosarskiego. Przedstawienie opowiada historię niepełnosprawnego chłopaka Karola i jego bliskich – brata i matki, a także innych osób zmagających się z chorobą bliskiego im członka rodziny. Ostatnim wydarzeniem pierwszego dnia był spektakl „Carmen Funebre" poznańskiego Teatru Biuro Podróży, któremu udało się zagrać w Parku Centralny, przy dawnym Come In. Powstały w 1994 spektakl kolejny raz udowodnił, że poruszane w nim kwestie się nie dezaktualizują.

Kolejny dzień festiwalu o 11:30 rozpoczęły Warsztaty budowy lalki teatralnej z Teatrem Lalek Igraszka, które odbyły się na Placu przy Starym Ratuszu. O 13:30 w Parku Centralnym, przy Muzeum Nowoczesności odbyły się Ewolucje mrożące krew w żyłach, czyli Warsztaty Kuglarskie z Olsztyńskim Teatrem Ulicznym. Następnie, na Scenie Staromiejskiej o godzinie 15:00 zawitał zespół Teatru Lalek Igraszka i zaprezentował spektakl pod tytułem „Wiślana Opowieść". Godzinę później, czyli o 16:00 widzowie znów zebrali się w Parku Centralnym, przy Muzeum Nowoczesności by obejrzeć „Zmysły" A3Teatru. O 17:15 na Targu Rybnym uczestników festiwalu przywitał zespół Teatru Łata prezentując „Morskie Opowieści".

O godzinie 19:00 w Amfiteatrze rozbrzmiały brzmienia DR MISIO. Sobotni festiwalowy wieczór zakończył występ Teatru Ewolucji Cienia grając spektakl pod tytułem „Czas Wilka".

Trzeci a zarazem ostatni dzień festiwalu był kolejną porcją wrażeń dla olsztyńskiej publiczności. Już o godzinie 12:00 na Scenie Staromiejskiej odbyły się Warsztaty Lalkarskie – Koszmarna Marionetka. O 13:30 widzów zaproszono na Skwer za pomnikiem Kopernika, gdzie Teatr Czerwona Walizka zaprezentował „W Piwnicy Ducha Gór". Następnie, o 14:45 na Scenie Staromiejskiej zaplanowano Warsztaty Scenicznej Trwogi i Strachu - Jak Się Bać? O 16:30 widzowie zebrali się przy ulicy Staromiejskiej, gdzie rozpoczął się przygotowany przez A3Teatr „Danse Macabre". Następnie, o godzinie 17:30 na placu przy Starym Ratuszu pojawił się Klaun Rufi Rafi ze spektaklem „Bazar".

Na Targu Rybnym o godzinie 18:30 widzowie mieli szansę zobaczyć przedstawienie pod tytułem „Pieśń Gminna", który zaprezentował zespół Teatru Mumerus. Z kolei o 19:30 powrócono na Plac przy Muzeum Nowoczesności, gdzie Olsztyński Teatr Uliczny zaprezentował „A na wojnie bucha ogień". Na zakończenie kolejnej edycji Olsztyńskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych Teatr Ognia Mandragora o 20:45 zagrał spektakl pod tytułem „Kochankowie" w Parku Centralnym, przy dawnym Come In.

Trzy dni Olsztyńskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych pełen były teatralnych wrażeń dla dzieci i dorosłych, a być może zgodnie z zamysłem autorów, uczestnikom udało się oswoić swoje lęki i strachy.

Natasza Thiem
Dziennik Teatralny Olsztyn
28 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia