Zanurz się w mieście

4. edycja Festiwalu Teatralna Karuzela

W najbliższy piątek 30 maja, z okazji Dnia Dziecka, w Teatrze Pinokio rozpoczyna się 4. Festiwal Teatralna Karuzela.

To przegląd najciekawszej twórczości dla dzieci i młodzieży, podczas którego można zobaczyć spektakle z całej Polski o wysokim poziomie artystycznym, podejmujące tematy trudne i ważne. Obok pokazów konkursowych Teatr Pinokio prezentuje program miejski, czyli liczne warsztaty, wystawy, koncerty, debaty i plenerowe akcje artystyczne. Hasłem tegorocznego Festiwalu jest Miasto.

Festiwal Teatralna Karuzela to wydarzenie przygotowane z myślą o całych rodzinach, na którym osoby w każdym wieku mogą znaleźć odpowiednie dla siebie propozycje artystyczne. Do nurtu konkursowego Teatr Pinokio zaprosił w tym roku neTTheatre z Lublina, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Baj w Warszawie, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Figur Kraków i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk z Poznania. Prezentacje oceniać będzie jury w składzie: Joanna Targoń - krytyczka teatralna, Justyna Sobczyk - pedagożka teatru, Tomasz Rodowicz - reżyser, aktor, lider Teatru Chorea oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 160 w Łodzi. Na szczególną uwagę w nurcie konkursowym zasługuje instalacja choreograficzna "Baby Space" z Poznania, ponieważ po raz pierwszy na Karuzeli pojawi się spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 miesiąca życia.

Obok spektakli konkursowych publiczność festiwalowa będzie mogła zobaczyć projekty w ramach Sceny Muzycznej "Drewniane Ucho": "Urok Tuwima" z Teatru Pinokio w Łodzi (30 maja, godz. 18.00 - inauguracja Karuzeli), "Lulabajki" Wielkiego Chóru Młodej Chorei z Natalią Przybysz oraz "Audiopyłki" z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Przy okazji Karuzeli 1 czerwca o godz. 18.00 w Pinokiu zostanie otwarta Scena Ruchu, którą zainauguruje spektakl "Wszystko się rusza" Pracowni Fizycznej. 6 czerwca odbędzie się premiera projektu edukacyjnego "Trzy po trzy" przygotowanego we współpracy Teatru Guliwer w Warszawie, Teatru Baj Pomorski w Toruniu i Teatru Pinokio w Łodzi, który będzie polegał na prezentacji etiud solistów lalkarzy oraz przeprowadzeniu warsztatów tematycznych. W ramach konfrontacji studenckich zostanie pokazany spektakl "Opowieści z ulicy Brokatowej" z Wrocławia oraz "Pancerni" z Białegostoku (7 czerwca, godz. 19.00 - zakończenie Festiwalu).

Równolegle do prezentacji spektakli na Teatralnej Karuzeli będzie toczył się bezpłatny program miejski. 30 maja o godz. 19.00 otworzy go wystawa "Twarze Polesia", będąca efektem warsztatów fotograficznych, które z łódzkimi dziećmi przeprowadzili Dorota Górecka i Paweł Augustyniak. 31 maja i 1 czerwca od godz. 11.00 do 16.00 Teatr Pinokio zaprasza na swoje podwórko wszystkich miłośników Łódzkich Zakładów Przemysłu Twórczego, którzy na Kiermaszu Twórców Miejskich chcą obejrzeć i kupić oryginalne ręcznie robione przedmioty W tym samym czasie na placu zabaw naprzeciwko Teatru odbędzie się Olimpiada Gier Podwórkowych, którą przygotują członkowie Klubu Spotów Miejskich "Skarpa". 31 czerwca o godz. 12.00 na tym samym placu Teatr Pinokio zaprezentuje spektakl "Wjeżdżamy w bramy", który został stworzony na podstawie historii mieszkańców Łodzi. Program miejski to również warsztaty z improwizacji muzycznej z duetem SzaZa zakończone koncertem Teatru Pinokio pt. "Bramogranie" (2 czerwca, godz. 18.00), poznawanie techniki sitodruku, zajęcia z teatru ruchu. 4 czerwca o godz. 18.00 w Teatrze Pinokio zostanie zaprezentowany spektakl "Lepiej tam nie idź" w reżyserii Michała Borczucha. Na scenie dziecięcy aktorzy z Domu Dziecka w Szamocinie, artyści związani z teatrem "Stacja Szamocin" oraz aktorzy Teatru Starego w Krakowie, rozegrają symboliczną walkę dobra ze złem, prezentując świat dorosłych oczami dzieci. Przedstawienie nawiązuje do konwencji RPG (ang. Role-playing game), a luźną inspiracją do niego było opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta "Zew Cthulhu". Program miejski zamkną działania przy ul. Legionów, czyli Dwudniowy plac zabaw (6, 7 czerwca, godz. 16.00-18.00) oraz debata "Akcja czy rewitalizacja", w której wezmą udział działacze społeczni ze Starego Polesia (6 czerwca, godz. 18.00). Podczas Dwudniowego placu zabaw studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi wraz z uczestnikami warsztatów i akcji artystycznych będą ożywiać działkę przy Legionów 39. Zajmą się tworzeniem ławek i koszy na śmieci z recyklingowych materiałów czy projektowaniem placu zabaw, na którym nie zabraknie karuzeli i przestrzennych gier planszowych. W animowaniu terenu przy Legionów pomogą artystom właścicielki pobliskiej kawiarni Kogle-Mogle. Dzięki nim łodzianie będą mogli zobaczyć wystawę kolaży przygotowanych przez dzieci z Polesia oraz wziąć udział w warsztatach robienia baniek mydlanych (7 czerwca, godz. 16.00).

Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza do zanurzenia się w tym mieście, wsłuchania się w jego dźwięki. Zastanowienia się nad jego tożsamością. Poczucia jego energii. Zaznaczenia w nim swojej obecność poprzez uczestnictwo w kulturze i działania artystyczne.

(-)
Materiał Festiwalu
28 maja 2014

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia