Zapowiedź i program
13. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "INTERPRETACJE"Od 27 marca do 3 kwietnia 2011 r. Katowice staną się stolicą młodej sztuki reżyserskiej. To właśnie tu będzie można obejrzeć wybór spektakli najzdolniejszych reżyserów teatru żywego planu, a zarazem najbardziej interesujące premiery ostatniego sezonu. Śląska publiczność i teatromani z całej Polski będą mieli wyjątkową możliwość przyjrzenia się najnowszym tendencjom i kierunkom artystycznym obowiązującym w dzisiejszym teatrze.
Swoje wrażenia można dodatkowo skonfrontować podczas spotkań z reżyserami, prowadzonych po każdym przedstawieniu konkursowym przez Łukasza Drewniaka. Tegoroczna edycja INTERPRETACJI ma zbliżyć widza do teatru, sprowokować kreatywny dialog twórcy z odbiorcą, zachęcić do dyskusji zarówno wirtualnych, jak i tych odbywających się na żywo, podczas spotkań reżyserów z publicznością.
Tradycją Festiwalu jest także prezentacja, obok spektakli konkursowych, wybranych spektakli mistrzów sztuki reżyserskiej. Jak co roku komisja kwalifikacyjna wybiera pięć przedstawień konkursowych z całej Polski, zrealizowanych przez twórców, od debiutu których nie minęło więcej niż 15 lat i których premiery odbyły się nie wcześniej niż w ubiegłym sezonie teatralnym. Dodatkowo komisja dziennikarzy i obserwatorów życia teatralnego w rejonie katowickim zgłasza do udziału w konkursie spektakl reprezentujący województwo śląskie.
Tytuły zarówno pokazów mistrzowskich, jak i sześciu spektakli uczestniczących w konkursie zostaną ogłoszone podczas uroczystej inauguracji Festiwalu przez jego Dyrektora Artystycznego Jacka Sieradzkiego. Wtedy też poznamy skład jury konkursu i cały program Festiwalu, wraz z imprezami towarzyszącymi.
Tegoroczną niespodzianką, oprócz pewnego międzynarodowego akcentu w programie, będzie rozszerzony skład jury: obok pięciu wybitnych postaci współczesnej kultury teatralnej o przyznaniu nagród decydować będzie także… pięcioro widzów. „Społeczne jury” wyłonione zostało w styczniu przez Komisję Rekrutacyjną na podstawie castingu.
Jurorzy mają do dyspozycji pięć sakiewek o zawartości 10 tysięcy złotych każda. Reżyser, który otrzyma co najmniej trzy sakiewki, staje się laureatem XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE. Podczas Festiwalu swojego laureata wyłonią także widzowie: Marszałek Województwa Śląskiego ufundował Nagrodę Publiczności w wysokości 10 000 zł. „Patronem duchowym” katowickiego Festiwalu jest Konrad Swinarski, a główną nagrodą „Laur Konrada” — statuetka wykonana przez wybitnego rzeźbiarza Zygmunta Brachmańskiego, którą jury Festiwalu przyznaje nominowanemu twórcy.
PROGRAM
NDZ 27.03.2011, GODZ. 18.00, Teatr Rozrywki w Chorzowie
Babel, reż. Maja Kleczewska — Teatr Polski z Bydgoszczy (spektakl mistrzowski)
WT 29.03.2011, GODZ. 20.30, KWK Katowice
Łysek z pokładu Idy, reż. Radosław Rychcik — Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha
(spektakl konkursowy)
WT 29.03.2011, GODZ. 18.00, Teatr Rozrywki w Chorzowie
Amfitrion, reż. Wojciech Klemm — Narodowy Stary Teatr z Krakowa
(spektakl konkursowy)
ŚR 30.03.2011, GODZ. 18.00, Studio TV Katowice
Solaris, reż. Natalia Korczakowska — Teatr Rozmaitości z Warszawy
(spektakl konkursowy)
CZW 31.03.2011, GODZ. 18.00, Teatr Śląski
Iwona księżniczka Burgunda — Teatr Śląski
(spektakl konkursowy)
CZW 31.03.2011, GODZ. 21.00, Studio TV Katowice
Sprzedawcy gumek, reż. Artur Tyszkiewicz — Teatr Imka z Warszawy
(spektakl konkursowy)
PT 01.04.2011, GODZ. 18.00, Teatr Rozrywki w Chorzowie
Sen nocy letniej, reż. Monika Pęcikiewicz — Teatr Polski z Wrocławia
(spektakl konkursowy)
SOB 02.04.2011, GODZ. 18.00, Teatr Śląski
Tango, reż. Jerzy Jarocki — Teatr Narodowy z Warszawy
(spektakl mistrzowski)
NDZ 03.04.2011, GODZ. 18.00, Teatr Śląski
Tango, reż. Jerzy Jarocki — Teatr Narodowy z Warszawy
(spektakl mistrzowski)
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
PN 28.03.2011, GODZ. 20.00, Teatr Śląski, Duża Scena
Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk, reż. Łukasz Czuj — Teatr Łaźnia Nowa
ŚR 30.03.2011, GODZ. 21.00, Teatr Śląski, Scena Kameralna
Dzienniki Rowerowe Piotra Cieplaka
CZW 01.04.2011, GODZ. 21.00, Teatr Rozrywki, Scena Kameralna
Noże w kurach, reż. Weronika Szczawińska — Teatr im. Jaracza z Olsztyna