Zaproszenie

29. Festiwal Muzyka Staropolska w Zabytkach Warszawy

Warszawska Opera Kameralna zaprasza na XXIX edycję Festiwalu Muzyka Staropolska w Zabytkach Warszawy.

W tym roku, będącym Rokiem Chopinowskim, edycja jest poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Program festiwalu był przygotowywany starannie i szeroko by ukazać Chopina w gronie pedagogów (Elsner) i jego kolegów ze studiów w Warszawie - Karola Kurpińskiego i Stanisława Moniuszki.

Nagłe zmniejszenie budżetu WOK na rok 2010, będące skutkiem tzw. „podatku janosikowego”, zmusiło Dyrekcję do istotnych zmian w zapowiadanych planach.
Ostały się trzy koncerty w Zamku Królewskim z programem wyłącznie chopinowskim (28, 29, 30 IX g. 19) i „Halka” w wersji wileńskiej Stanisława Moniuszki (1 X g. 19 - Sala teatralna WOK). Opera ta będzie dostępna dla szerokiej publiczności 1 X. Przedstawienie 2 X odbędzie się pod patronatem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego w XXV rocznicę powstania Trybunału Konstytucyjnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wielkim magnesem dla wytrawnych melomanów będzie to, że utwory grane na Zamku Królewskim będą wykonane na jedynej w świecie kopii fortepianu Pleyela z 1830 r. Była to ulubiona przez Chopina firma produkująca te instrumenty. Ta jedyna na świecie kopia, wykonana na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej została stworzona przez Paula McNultego w 2009 r. Bardzo ciekawą historię zakupu kopii oraz dzieje Chopina w Paryżu opisał Dyrektor Stefan Sutkowski i Janusz Ekiert w książce programowej.

Na kopiach instrumentów wczesnoromantycznych grać będą muzycy Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiqua Collegium Varsoviense. Na kopii fortepianu firmy „Pleyel” będą grali pianiści: Viviana Sofronitzki - 28 IX, Natalia Pasiecznik - 29 IX i Janusz Olejniczak - 30 IX. Poza tym wystąpią także wiolonczeliści: Sergtei Istomin (na instrumencie z połowy XVIII w), Tomasz Lisiecki (instrument wykonany przez Hendrika Jacobsa w 1704 r.). Na skrzypcach szkoły niemieckiej I połowy XIX wieku zagra Grzegorz Lalek.

W programie Festiwalu jest jeszcze „Halka” (1 X) młodego Moniuszki - jej dwuaktowa wersja tzw. wileńska. Ta wersja naszej opery narodowej jest uważana przez muzykologów za najlepszy w Europie dramat muzyczny, wyprzedzający dramaty Wagnera.

Dokładne informacje dotyczące programu i wykonawców na stronie internetowej  www.operakameralna.pl.

oprac. m.w.
Materiały Organizatorów
28 września 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia