Zaproszenie do Dialogu: Rodzaj pułapki

5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG-WROCŁAW

Bilety na polskie spektakle zaproszone na festiwal DIALOG-WROCŁAW rozeszły się na początku września w kilka dni. Cieszy mnie ten wyraz zaufania do naszych wyborów repertuarowych. Mamy w programie dwie niezwykle interesujące realizacje Grzegorza Jarzyny - "T.E.O.R.E.M.A.T." i "Między nami dobrze jest" z TR Warszawa, najnowszą premierę Jana Klaty - "Ziemia obiecana" Teatru Polskiego z Wrocławia oraz dwa przedstawienia Wrocławskiego Teatru Współczesnego: "Kaspar" w reżyserii Barbary Wysockiej i "Król Lear" Cezarijusa Graužinisa.

"Między nami dobrze jest" - bardzo dobry tekst Doroty Masłowskiej napisany i zrealizowany na zamówienie berlińskiego Schaubühne - to paradoksalny portret Polaków. Bohaterowie żyją w atmosferze nieustannego zaprzeczania samym sobie. Ich tęsknoty, nadzieje, ich sposób bycia na co dzień to pasmo negacji, bytowanie w "nierzeczywistej rzeczywistości". Jarzyna zaufał językowi tekstu Masłowskiej, zaprezentował go widzom w ascetycznej scenografii i odniósł sukces. "T.E.O.R.E.M.A.T." wg Passoliniego - wizerunek pozornie idealnej rodziny zatopionej w letargu aż do chwili, gdy pojawia się niespodziewany gość - jest niemal pozbawiony słów. Mnóstwo w nim za to oszałamiająco pięknych obrazów. Takich jak scena, w której Jadwiga Jankowska-Cieślak siada na wielkiej kanapie, nad nią rozpięte są przewody elektryczne, a wokół wariują ptaki. Szczebioczą, odlatują, przylatują. Są właściwie jedynym żywym elementem w tym milczącym trwaniu na scenie. Znakomite, dojrzałe estetycznie, głęboko filozoficzne przedstawienie! 

Do Wrocławia przyjadą goście z całego świata - chyba tylko z Afryki nie będzie selekcjonerów międzynarodowych festiwali i ich doradców. Pokażemy im również, jakie owoce przynosi współpraca międzynarodowa. "Król Lear" - koprodukcja litewsko-polska - jest drapieżnym spojrzeniem na życie z perspektywy śmierci, głosem przeciwko starości, ale też przeciwko światu, który otacza starca i wyszarpuje mu jego dziedzictwo. "Ziemia obiecana" Jana Klaty to komiksowa, fleszowa adaptacja XIX-wiecznej powieści o narodzinach polskiego kapitalizmu. Spektakl wydaje się być "skokiem" jednego z najbardziej oryginalnych twórców młodszego pokolenia w kierunku teatru zaangażowanego społecznie i politycznie. Zaprosiłam ten spektakl na festiwal DIALOG-WROCŁAW, ponieważ jednym z moich celów jest pokazywanie artystów polskich albo w momentach przemiany, interesującej w panoramie ich twórczości, albo zupełnie młodych, z wielkim potencjałem. A taka z kolei jest Barbara Wysocka. Jej "Kaspar" spotkał się z ogromnym aplauzem krytyki i publiczności. Bardzo interesują się nim nasi niemieccy goście, otrzymał też zaproszenie na przyszłoroczny festiwal w Sarajewie.

Nurt polski pomyślany jest jako rodzaj pułapki wciągającej zagranicznych gości w tajemnice naszego teatru. To raczej rekomendacje niż próba syntezy. Miejmy nadzieję, że podczas festiwalu nasza pułapka szczelnie się zapełni.

5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "DIALOG WROCŁAW" potrwa od 10 do 17 października.

Więcej - www.dialogfestival.pl

Krystyna Meissner, dyrektorka festiwalu teatralneg
Gazeta Wyborcza Wrocław
8 października 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia