Zaproszenie na Festiwal

Festiwal – Generator Nadziei

Włodzimierz Staniewski i Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice" zapraszają na Festiwal – Generator Nadziei, który odbywać się będzie 28 i 29 września w Gardzienicach.

„Generator Nadziei" to stworzony z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego i realizowany od 2015 roku program dedykowany młodym twórcom teatralnym. W ramach festiwalu reżyserzy oraz zaproszeni przez nich goście pracują nad własnymi projektami w przestrzeniach Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice". Program zaowocował spektaklami Macieja Gorczyńskiego, Michała Zdunika, Radosława Stępnia i Jana Lecha. W tym roku do tego grona dołącza pianistka i scenografka Katarzyna Wesołowska. Jej teatralizowany koncert fortepianowy Polifonie/poliwizje będzie jedną z trzech premier festiwalu. Artystka wykona zestaw utworów Jana Sebastiana Bacha, którego twórczość uważa za jeden z najdoskonalszych przykładów polifonii w historii muzyki. Abstrakcyjna scenografia – tworzona wobec warstwy dźwiękowej – zwróci uwagę na wielopłaszczyznowość i architektoniczność muzyki. Łączenie sfery dźwięku i plastyki to materia bliska Lechowi – kompozytor przedstawi premierową, drugą wersję opartej na motywach Sklepów cynamonowych Brunona Schulza opery kameralnej Noc poślubna. Przygotowane z myślą o sali balowej gardzienickiego pałacu przedstawienie, traktuje o poszukiwaniu miłości w świecie odartym z mistycyzmu. Po prozę sięgnął również Gorczyński reżyserując oparty na fragmentach powieści Jamesa Joyce'a Finnegans Wake, który jest jednocześnie dyplomem XIII Akademii Praktyk Teatralnych. Spektakl wykorzystuje tekst oryginalny oraz polskie tłumaczenia (Macieja Słomczyńskiego i Krzysztofa Bartnickiego), nawiązuje także do muzyki i kultury Irlandii.

Festiwal – Generator Nadziei koncentruje się na młodych twórcach, dlatego w programie znalazł się także esej teatralny Złoty osioł, przygotowany (na podstawie Metamorfoz Apulejusza) przez studentów wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego – absolwentów kursu ekologii teatru Włodzimierza Staniewskiego. Na festiwalu zagości także młodzieżowy Teatr Puk-Puk ze Świdnika. U Janka na urodzinach w reżyserii Katarzyny Marjasiewicz to hołd dla twórczości Jana Brzechwy – zarówno tej dla dzieci, jak i dla dorosłych. W ramach wydarzenia „Pisanie na scenę" odbędą się spotkania z autorami sztuk scenicznych Apollo i Dionizos oraz Złoty Osioł, czyli Adamem Ostrowskim i Wiktorem Uhligiem. Zwieńczeniem Festiwalu będzie nowa wersja Oratorium Pytyjskiego Teatru „Gardzienice" w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego. Na gości festiwalu czekają również: retrospektywa filmów z gardzienickiego archiwum (poświęconych pracy dydaktycznej), wystawa 40 lat Teatru „Gardzienice", zwiastun wystawy XX-lecie Akademii Praktyk Teatralnych, a także pokaz fire show Bestiariusz irlandzki przygotowany między innymi przez studentów XIII Akademii Praktyk Teatralnych – aktorów norweskiego teatru Stella Polaris.

Ze względu na brak środków finansowych planowana na 2018 rok edycja Festiwalu Teatrów Błądzących dedykowana XX–leciu Akademii Praktyk Teatralnych została przeniesiona na rok 2019.

Dominik Gac
Materiał organizatora
19 września 2018

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia