Zaproszenie na Festiwal
Festiwal – Generator NadzieiWłodzimierz Staniewski i Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice" zapraszają na Festiwal – Generator Nadziei, który odbywać się będzie 28 i 29 września w Gardzienicach.
„Generator Nadziei" to stworzony z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego i realizowany od 2015 roku program dedykowany młodym twórcom teatralnym. W ramach festiwalu reżyserzy oraz zaproszeni przez nich goście pracują nad własnymi projektami w przestrzeniach Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice". Program zaowocował spektaklami Macieja Gorczyńskiego, Michała Zdunika, Radosława Stępnia i Jana Lecha. W tym roku do tego grona dołącza pianistka i scenografka Katarzyna Wesołowska. Jej teatralizowany koncert fortepianowy Polifonie/poliwizje będzie jedną z trzech premier festiwalu. Artystka wykona zestaw utworów Jana Sebastiana Bacha, którego twórczość uważa za jeden z najdoskonalszych przykładów polifonii w historii muzyki. Abstrakcyjna scenografia – tworzona wobec warstwy dźwiękowej – zwróci uwagę na wielopłaszczyznowość i architektoniczność muzyki. Łączenie sfery dźwięku i plastyki to materia bliska Lechowi – kompozytor przedstawi premierową, drugą wersję opartej na motywach Sklepów cynamonowych Brunona Schulza opery kameralnej Noc poślubna. Przygotowane z myślą o sali balowej gardzienickiego pałacu przedstawienie, traktuje o poszukiwaniu miłości w świecie odartym z mistycyzmu. Po prozę sięgnął również Gorczyński reżyserując oparty na fragmentach powieści Jamesa Joyce'a Finnegans Wake, który jest jednocześnie dyplomem XIII Akademii Praktyk Teatralnych. Spektakl wykorzystuje tekst oryginalny oraz polskie tłumaczenia (Macieja Słomczyńskiego i Krzysztofa Bartnickiego), nawiązuje także do muzyki i kultury Irlandii.
Festiwal – Generator Nadziei koncentruje się na młodych twórcach, dlatego w programie znalazł się także esej teatralny Złoty osioł, przygotowany (na podstawie Metamorfoz Apulejusza) przez studentów wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego – absolwentów kursu ekologii teatru Włodzimierza Staniewskiego. Na festiwalu zagości także młodzieżowy Teatr Puk-Puk ze Świdnika. U Janka na urodzinach w reżyserii Katarzyny Marjasiewicz to hołd dla twórczości Jana Brzechwy – zarówno tej dla dzieci, jak i dla dorosłych. W ramach wydarzenia „Pisanie na scenę" odbędą się spotkania z autorami sztuk scenicznych Apollo i Dionizos oraz Złoty Osioł, czyli Adamem Ostrowskim i Wiktorem Uhligiem. Zwieńczeniem Festiwalu będzie nowa wersja Oratorium Pytyjskiego Teatru „Gardzienice" w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego. Na gości festiwalu czekają również: retrospektywa filmów z gardzienickiego archiwum (poświęconych pracy dydaktycznej), wystawa 40 lat Teatru „Gardzienice", zwiastun wystawy XX-lecie Akademii Praktyk Teatralnych, a także pokaz fire show Bestiariusz irlandzki przygotowany między innymi przez studentów XIII Akademii Praktyk Teatralnych – aktorów norweskiego teatru Stella Polaris.
Ze względu na brak środków finansowych planowana na 2018 rok edycja Festiwalu Teatrów Błądzących dedykowana XX–leciu Akademii Praktyk Teatralnych została przeniesiona na rok 2019.