Zaproszenie na piątkową premierę

"Zemsta jest kobietą" - reż. P.Kamza - Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

"Zemsta jest kobietą" to projekt, będący rezultatem pracy zawodowych twórców teatru i uczestniczek warsztatów teatralnych w Łaźni Nowej. Punktem wyjścia była utrzymana w konwencji teatru kabuki XVII-wieczna historia, oparta na motywach opowieści o 47 roninach.

Uczestnicy zapraszają na pokazy czerpiące z symboliki Japonii: z gejszami i samurajami, pięknem kaligrafii i siłą katany, sushi i herbatą, potęgą Fudżi i niezłomnością kodeksu bushido. 

Pracy nad projektem towarzyszyły warsztaty tematyczne: tworzenia kimon, tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty oraz warsztat miecza japońskiego, prowadzone przez soke Krzysztofa Jankowiaka i sensei Zbigniewa Karalusa.

 *** 
 Droga Wojowniczki 

Wypowiedzi uczestniczek projektu

 Monika

Zemsta jest kobietą to projekt oparty na motywach dawnej japońskiej historii o samurajach, którzy niespodziewanie tracą pana, swoje dobra i pracę, przez co zostają zmuszeni do odnalezienia się na nowo w życiu. To opowieść o zmianie i o poszukiwaniu drogi w sytuacji, kiedy cały dotychczasowy porządek legł w gruzach. To także opowieść o honorze, który domaga się zadośćuczynienia, wbrew logice czy prywatnym interesom. Wreszcie to opowieść o losach kobiet i mężczyzn - o ich uczuciach, pragnieniach, wyborach, które życie w misterny sposób łączy, rozdziela i przeplata. Czy honor dla kobiety i mężczyzny oznacza to samo? Czy gejsza i samuraj to dwie strony tego samego medalu?

 Joanna

Integralną potrzebą człowieka jest chęć nakładania na siebie norm i tworzenie kodów, ale żaden kod nie ujarzmi do końca natury ludzkiej. Projekt Zemsta jest kobietą mówi o tym, że w życiu wszystko wraca. Do wszystkiego można dorobić ideologię, a pozorów sprawiedliwości używać dla własnych celów.

 Iwona 

Bohaterowie projektu Zemsta jest kobietą stanęli przed trudnym wyborem między tradycją a własnym życiem. Ale czy wartość tradycji jest uniwersalna i ponadczasowa? Czy pytając o jej sens, buntujemy się przeciwko niej dla własnej wygody, czy jedynie weryfikujemy jej przestarzałe, nieadekwatne do rzeczywistości, aspekty? Czy zatem bohaterowie w ogóle mają jakiś wybór? Może są tylko targani ludzkimi słabościami, a może ktoś bardzo się stara, by z tymi słabościami nie wygrali, nie pozostawiając im wyboru? W imię zemsty, zresztą

 Weronika 

Każdy z nas podąża własną drogą. Nasze drogi przenikają się, my zderzamy się ze sobą w czasie i przestrzeni. Zwał jak zwał. Ilość słów przewyższa tylko ilość ich znaczeń, każde przez każdego interpretowane inaczej. Znaczenie. Sens. Zderzenie. Skutek jest wynikiem interakcji. Jest dzianie się. Ono jest źródłem i celem. Jaki mamy cel? Zrozummy, że współistniejemy. I niech się dzieje dobrze. Nie upatruję dobroci tylko w nowości i "najlepszości", ale "lepszości" w dobroci.

 Ola 

Historia o 47 roninach pokazuje co się dzieje, kiedy jedna decyzja wywraca zupełnie nasze życie oraz jak idąc dalej można zostać bohaterem.

 Ewa

Zemsta jest kobietą to rzecz o dokonywaniu wyborów: właściwych, niewłaściwych, pożądanych, nieoczekiwanych. To temat ponadczasowy i uniwersalny, a że historia jest osadzona w czasach samurajów kierujących się kodeksem bushid, jednocześnie przybliża nam bogactwo i egzotykę kultury japońskiej.

 31 VIII - 2 IX 2012

(-)
Materiały Teatru
31 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia