Zatańczyć Bobrek Dance

18. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Bobrek to robotnicza dzielnica Bytomia. Usiana ceglanymi familokami z charakterystycznymi pomalowanymi na czerwono okiennicami. Kiedyś było to miejsce zapełnione szczęśliwymi rodzinami, pracującymi mężczyznami - górnikami. Nadszedł jednak czas kiedy w ramach restrukturyzacji kolejne zakłady zostały zamykane bądź upadały ( w chwili likwidacji Huty Bobrek bez pracy znalazło się ponad 2 tysiące ludzi), dzielnica stała się miejscem niebezpiecznym, przepełnionym ludźmi pozbawionymi pracy i przyszłości

Od lat dzielnica popadała w coraz gorszy stan. Następowała ogólna degrengolada społeczeństwa, w tym młodzieży. Bobrek zaczął cieszyć się „złą sławą”, przypisano mu gębę jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic na Śląsku. Trudno było szukać dobrych informacji z tego regionu, aż do momentu, w którym gazety zaczęły rozpisywać się o grupie młodzieży z Bobrka, która ćwiczy break dance. Miało to miejsce w 2001 roku. Grupa rozpadła się po sześciu latach, założono następną, bo jak się okazało wielu młodych ludzi pragnęło tańczyć. Byłoby trywialnością pisać, iż taniec pozwolił młodym ludziom oderwać się od rzeczywistości. Z całą pewnością dla wielu stał się okazją do budowania poczucia własnej wartości jak również pozwolił wielu z nich spożytkować czas na rozwój własnej osobowości i ukierunkować sposób myślenia, dostrzec alternatywę sposobu na życie.

W rzeczywistości wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy podczas warsztatów tańca organizowanych przez Śląski Teatr Tańca znalazła się trójka młodych chłopaków z Bobrka. Taniec miał ich ochronić od nudy, porzucenia szkoły, rzeczywistości. I tańczyli, najpierw w świetlicy, gdy ją zamknięto, tańczyli po garażach, piwnicach, tańczyli na ulicy. Występowali okazjonalnie w różnych instytucjach kultury czy plenerowych imprezach. Podobno taniec uratował ich życie, odnaleźli swoją pasję.  

Obecnie realizowany jest kolejny projekt: Bobrek Dance (tytułem nawiązujący do dokumentu o tancerzach z Bobrka, Dagmary Drzazgi), to nie jedyne zresztą warsztaty zrealizowane przez Śtt od tamtego czasu zakończono projekty:

• „Bobrek Umfundalai”, 2003 USA/Polska prowadzenie: Kemal Nance
• „Młodzi Gniewni” – grupa młodych tancerzy z dzielnicy Bytom – Bobrek. Od stycznia 2005 roku rozwija swoje umiejętności taneczne pod kierunkiem Magdaleny Szymik z zakresu tańca współczesnego i nowoczesnego (break dance, funky, hip – hop).
• „Generacje”, 2005 opierał się on na współpracy Marii Kopeć – założycielki i dyrektorki artystycznej zespołu Piekarskie Klachule i Magdaleny Szymik – choreografa zespołu Młodzi Gniewni. Celem projektu było stworzenie wspólnej płaszczyzny artystycznego dialogu dzieci i młodzieży ze środowisk marginalnych z przedstawicielami tradycji artystycznej Śląska. Spotkanie pokoleń umożliwiło zdobycie wiedzy o sobie oraz zbudowanie porozumienia opartego na wzajemnym szacunku do obu kultur.  

Dzieci z tej dzielnicy już od 22 marca szkolą się z zakresu tańca współczesnego, street dancu oraz hip - hopu. Co z tego wyniknie będziemy mogli podziwiać na nieformalnej scenie podczas tegorocznej edycji Konferencji. Ilu z nich dotrwa do samego końca nikt nie wie, dziesięć lat temu z pięćdziesięcioosobowej grupy zostało jedynie dwadzieścia osób, z tej dwudziestki troje stało się prawdziwą inspiracją i nauczycielami dla wielu innych.

Ewa Zielińska
Fabryka Tańca - Gazeta Festiwalowa
1 lipca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...