Zbieramy wspomnienia o Wandzie
Choć wakacje w pełni i sosnowiecka scena ma wolne od grania, zakulisowe życie tętni tak samo, jak w pozostałych miesiącach roku.Pełną parą idą też przygotowania do najnowszej sztuki, czyli spektaklu o kobietach, który wyreżyseruje Katarzyna Szyngiera. I dlatego Teatr Zagłębia kieruje prośbę do pań, które pracowały w zakładach odzieżowych Wanda: podzielcie się wspomnieniami.
Wanda, której Zatoka Perska nie chciała
Choć wakacje w pełni i sosnowiecka scena ma wolne od grania, zakulisowe życie tętni tak samo, jak w pozostałych miesiącach roku. Pełną parą idą też przygotowania do najnowszej sztuki, czyli spektaklu o kobietach, który wyreżyseruje Katarzyna Szyngiera. I dlatego Teatr Zagłębia kieruje prośbę do pań, które pracowały w zakładach odzieżowych Wanda: podzielcie się wspomnieniami.
Po zbieraniu dzienników i pamiętników, po warsztatach wydobywczych przyszedł kolejny etap. Twórczynie spektaklu, czyli Weronika Murek i Katarzyna Szyngiera poszukują osób, które chciałyby opowiedzieć o swojej pracy w sosnowieckich zakładach „Wanda". O tym, co pamiętają po latach, jakie są ich wspomnienia, czym dla nich było to doświadczenie. Opowiedziane historie mogą być wykorzystane w nowym spektaklu.
W 1972 roku przy ulicy Braci Smółków (obecnie Generała Andersa) utworzono zakłady dziewiarskie Wanda. Produkowano tam różnego rodzaju swetry, sweterki czy spódnice. Jakość wyrobów była znakomita, o czym świadczył zagraniczny eksport swoich wyrobów. Zakłady dziewiarskie „Wanda" u szczytu swojej świetności były jednym z największych i najprężniej działających zakładów włókienniczych w Polsce. W latach 90. zakład zaczął mieć problemy finansowe. Ostatecznym ciosem był powrót odzieży z eksportu do Zatoki Perskiej, w której wybuchła wojna. Większość pracowników zwolniono w 1999 roku, a niewiele później zamknięto przedsiębiorstwo. Niestety, po tamtych czasach nie pozostało wiele: opuszczony budynek przy ulicy Andersa, który z roku na rok popada w coraz większą ruinę.
Osoby chcące podzielić się swoimi historiami proszone są o kontakt drogą mailową: n.wolska@teatrzaglebia.pl
Spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery będzie opowieścią (na podstawie tekstu Weroniki Murek) o historii sosnowieckich i zagłębiowskich kobiet z początku XX, głównego okresu formowania się miasta Sosnowca. Katarzyna Szyngiera, tegoroczna laureata Paszprortu Polityki, pochodząca z Gdańska reżyserka i współautorka reportaży, odpowiedzialna za inscenizację jednego z głośniejszych przedstawień ostatnich lat – "1989", rapowego musicalu nazywanego "polskim »Hamiltonem«" stworzy spektakl, który będzie kontynuacją konsekwentnie rozwijanej linii programowej Teatru Zagłębia.