Zbigniew Dzięgiel

sylwetka

W 1984 roku ukończył wydział kulturoznawstwa (kierunek teatrologiczny) Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1985 jest związany etatowo z Telewizją Polską; przez pierwsze dwa lata był zatrudniony w Dziale Realizacji na etacie asystenta reżysera, od 1986 do końca 1991 roku - w Dziale Telewizyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży jako redaktor-producer

W latach 1992 - 1994 pełnił funkcję kierownika Telewizyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży, a od 1994 do chwili obecnej należy do zespołu Teatru TV - w latach 1994-2000 był redaktorem zamawiającym, od 2000 roku jest redaktorem prowadzącym.

W teatrach dramatycznych pracował jako asystent reżysera przy spektaklach „Gyubal Wahazar” Witkacego (w reżyserii Michała Ratyńskiego) , „Psalmy Dawidowe” (reżyseria Olgierda Łukaszewicza) , „Wieczernik” Ernesta Brylla (reżyseria Andrzeja Wajdy). W Teatrze Telewizji funkcję tę pełnił przy piętnastu spektaklach, współpracował też jako redaktor–producer, redaktor zamawiający i redaktor prowadzący przy kilkuset spektaklach. Jest autorem blisko dwudziestu scenariuszy telewizyjnych, należą do nich: „Ten najpiękniejszy świat” (cykl trzech widowisk muzycznych dla dzieci), „Czarno na białym” – widowisko poetycko-baletowe, „Ulice wielkiej kolędy” – widowisko muzyczne, „Moje słowa – Julian Tuwim” – widowisko poetyckie, „Tortura pamięci” – film dokumentalny o Wierze Gran.

Wyreżyserował kilkanaście filmów i programów telewizyjnych, takich jak „Kalina” (film o Kalinie Jędrusik), „Ulice wielkiej kolędy” , „Święto w świętym mieście – impresja teatralna” , „Pieśni postne śpiewa Elżbieta Wojnowska”, „Barbara Bittnerówna – legenda baletu”, „Nie lubię lustra – Wojciech Wiesiołłowski”, „Bajki – śpiewa Łucja Prus” , „W dzień Bożego Narodzenia – kolędy staropolskie śpiewa Łucja Prus”, „Doświadczanie miłości” ( II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Niepokalanowie w 1997 i nagroda specjalna na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi w 1997 roku) , „Świat Astrid Lindgren”, „Zrywając łańcuchy – festiwal Witolda Lutosławskiego w Londynie”, „Zapatrzony w Polskę – Adrian Thomas i Mikołaj Górecki”.

Był producentem muzycznym takich płyt, jak: „Ten najpiękniejszy świat – Ewa Bem śpiewa dzieciom”, „Moje Boże Narodzenie – kolędy śpiewa Elżbieta Adamiak”, „W dzień Bożego Narodzenia – kolędy staropolskie śpiewa Łucja Prus” (CD nagrodzone Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Niepokalanowie w 1998).

Jako recenzent współpracował z warszawską Centralną Biblioteką Repertuarową Teatrów dla Dzieci, pisywał artykuły do „Tygodnika MAŁE DD” i londyńskiego „Dziennika Polskiego”. W latach 1997-2001 był członkiem jury Konkursu na Sztukę Dla Dzieci i Młodzieży, organizowaną przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

(-)
Teatr Telewizji Polskiej
28 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia