Zbyt tragiczny, żeby być komedią i zbyt ironiczny, żeby być tragedią

„Miarka za miarkę" - aut. William Szekspir - reż. Szymon Kaczmarek - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

„Miarka za miarkę". Przedpremierowe pokazy Szekspira w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Już 14, 15 i 16 czerwca na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie można obejrzeć przedpremierowe pokazy „Miarki za miarkę" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Premiera spektaklu zaplanowana została na 26 października i towarzyszyć będzie 62. Rzeszowskim Spotkaniom Teatralnym – 03. Festiwalowi Arcydzieł.

„Miarka za miarkę" to „utwór zbyt tragiczny, żeby być komedią i zbyt ironiczny, żeby być tragedią". Żywiołowy i frywolny komizm przeplata się w nim z poważną i przenikliwą refleksją nad mrocznymi stronami ludzkiej psychiki. To historia o niebezpieczeństwach nadużywania władzy i sztuczkach, jakimi posługują się ludzie, by zmusić innych do postępowania zgodnie z ich wolą. Szekspir pokazuje, że raz wywalczone prawa nigdy nie są dane na zawsze, a frazesy o porządku i sprawiedliwości często służą za maskę dla realizacji egoistycznych interesów.

„Miarkę za miarkę" w przekładzie Piotra Kamińskiego i Anny Cetery-Włodarczyk wyreżyseruje znany podkarpackiej publiczności z wcześniejszych realizacji („Hedda Gabler", „Idiota"), laureat Złotego Yoricka na Festiwalu Szekspirowskim – Szymon Kaczmarek. Za dramaturgię spektaklu odpowiada Żelisław Żelisławski, autorką scenografii jest Kaja Migdałek, kostiumami zajęła się Marta Śniosek-Masacz, a muzykę skomponował Kamil Tuszyński. Na scenie zobaczymy Annę Demczuk, Anielę Kowalską, Kaję Kozłowską-Żygadło, Justynę Król, Michała Chołkę, Jakuba Gąsiora, Pawła Gładysia, Mateusza Marczydło, Adama Mężyka, Macieja Karbowskiego, Marka Kępińskiego oraz Roberta Żurka.

- Spektakl dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
- Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
__

Szymon Kaczmarek - reżyser teatralny i filmowy. Urodził się 19 maja 1986 w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Wyreżyserował m.in.: "Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (wyróżnienie na Festiwalu Szekspirowskim w 2009 roku), "Ewangelię" na podstawie Ewangelii św. Jana w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, jedną z trzech części spektaklu "blogi.pl" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (Grand Prix Festiwalu Teatralnego BLOGTXT w austriackim Grazu), performans taneczny "Keret z kolektywem Harakiri Farmers" (najlepszy spektakl konkursu Nowe Sytuacje w ramach Malta Festival 2008).
Zrealizował spektakle dyplomowe: "Cztery" na podstawie powieści "Niepokoje wychowanka Törlesa Roberta Musila" ze studentami PWSFTViT w Łodzi i "ja-jestem-nim" na podstawie opowiadań Etgara Kereta ze studentami PWST w Krakowie.
Współpracuje ze scenografką Kają Migdałek i dramaturgiem Żelisławem Żelisławskim, z którymi wystawił m.in.: "Nasze miasto" Thorntona Wildera w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie i "Jądro ciemności" Josepha Conrada w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Jego ostatnie realizacje to m.in.: "Samuel Zborowski" w Teatrze Nowym w Łodzi, "Versus" Rodriga Garcíi w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz "Granica" Zofii Nałkowskiej w Teatrze Polskim w Poznaniu.
Pracował jako asystent Krystiana Lupy i Pawła Miśkiewicza.
Obecnie realizuje spektakl "Miarka za miarkę" Williama Szekspira w Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie.

Marta Fortowska
Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie
11 czerwca 2024

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia