Zdarzenia nie tylko w Tczewie
12. Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa SzajnyJuż po raz XII na początku września Tczew stanie się wielką sceną teatralną, a to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia im. Józefa Szajny. W tym roku część festiwalowych spektakli będzie można obejrzeć także na gdańskim Starym Mieście
Tczewskie Zdarzenia od lat już są jedną z najciekawszych w Polsce imprez prezentujących teatralne eksperymenty z pogranicza gatunków i sztuk. Obok "tradycyjnych" projektów scenicznych na festiwalu goszczą też teatr tańca, ale i muzyka, sztuki plastyczne i performance. W tym roku od 1 do 4 września w Tczewie i Gdańsku zobaczymy łącznie 28 różnorodnych artystycznych wydarzeń, z których połowa to spektakle konkursowe. Oprócz młodych polskich grup z Wrocławia, Białegostoku, Łodzi czy Krakowa zaprezentują się także twórcy z Czech, Finlandii, Słowacji, Szwajcarii i Rosji. Ich w większości debiutanckie przedsięwzięcia oceniać będzie czteroosobowe jury, w składzie: bułgarski reżyser Nikolai Georgiew, Fabio Omodei, kierownik artystyczny słynnego RomaTeatroFestivalu, Teresa Nawrot, teatrolog z berlińskiej Szkoły Teatralnej i Filmowej Reduta oraz krytyczka i konsultantka artystyczna Zdarzeń, Agnieszka Koecher-Hensel.
Druga połowa festiwalowych wydarzeń, oprócz spektakli konkursowych, to oczywiście atrakcje towarzyszące. Wśród nich trzy teatralne przedsięwzięcia, które będzie mogła zobaczyć zarówno tczewska, jak i gdańska publiczność. I tak trójmiejski Teatr Wybrzeże 2 września będzie gościł niecodzienną adaptację skandalizującego "Białego małżeństwa" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Raua – spektakl dyplomowy studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Drugim zaś przedstawieniem, które tym razem będzie można obejrzeć wyłącznie w Gdańsku, będzie przygotowany przez szwajcarską grupę Scuola Teatro Dimitri spektakl "Spettatori".
Interesująco zapowiada się też projekt "Miasto możliwe", performance przygotowany przez Łukasza Borosa, Katarzynę Zawistowską i Katarzynę Pastuszak. Spektakl będzie mieć miejsce w niecodziennej okolicy – na nadbrzeżu przy Centralnym Muzeum Morskim na gdańskiej Ołowiance. Półgodzinne widowisko powstało w ramach międzynarodowych interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych, których tematem była obecność wody w przestrzeni miejskiej.