Ze sztuką w pałacu i w ruinach

"Emigranci" - "Po prostu" - Teatr Wiczy w Toruniu

Teatr Wiczy nie ma już w Toruniu swojej siedziby. To jednak nie przeszkadza aktorom tego alternatywnego zespołu prezentować się toruńskiej publiczności

Spektakl "Emigranci" na podstawie słynnego dramatu Sławomira Mrożka będzie pokazywany w przyszłym tygodniu w Toruniu, a potem aktorzy pojadą z nim na sześć występów do Irlandii Północnej. Będą występować w Belfaście. Od lewej Krystian Wieczyński i Radosław Smużny./ Fot. Archiwum Teatru Wiczy

W weekend wystąpią w ruinach zamku krzyżackiego, następnie w Pałacu Dąmbskich, a później w 39-letnim... mercedesie.

W sobotę późnym wieczorem (godz. 22), w ruinach zamkowych zaprezentują spektakl "Po prostu".

- Teraz znajdujemy się w procesie przetwarzania poprzez pokazywanie. Zdarzeniem, które postanowiliśmy poddać obróbce scenicznej, jest reaktywacja naszego teatru. Ludźmi, wyrażającymi swój stosunek do tegoż, jesteśmy my sami... Reasumując, przedstawiamy wam Osiedlowy Teatr Reaktywowany, licząc oczywiście na państwa współodczuwanie - tak o spektaklu pisze zespół Teatru Wiczy.

Spektakl, który miał premierę w 2003 roku, reżyserował założyciel teatru, Romuald "Wicza" Pokojski.

Z kolei na poniedziałek zaplanowano spektakl "Czyściciel dywanów". Pokazany zostanie w Pałacu Dąmbskich przy ulicy Żeglarskiej.

- Czyściciel dywanów myli adresy i trafia na spotkanie, gdzie zmanierowane towarzystwo bawi się w RPG (rodzaj gry z podziałem na role). Poddaje się "zabawie", która sprawia, że bardzo szybko zaczynają wychodzić na jaw najbardziej skrywane tajemnice. Fikcyjne sytuacje uruchamiają prawdziwe emocje. Po raz pierwszy spektakl został wystawiony w marcu 2002 roku. Wznowienie z nową obsadą nastąpiło w grudniu 2004 roku. Spektakl jest wynikiem laboratoryjnej pracy nad słowem emocjonalnym, czyli słowem jako głównym nośnikiem emocji (emotional word) - stwierdza Romuald "Wicza" Pokojski, który jest reżyserem i autorem scenariusza. Wstęp na to przedstawienie jest wolny.

We wtorek i środę przed pubem "Tratwa" przy ulicy Flisaczej stanie 39-letni mercedes L 508 D. Zaprezentowany w nim zostanie spektakl "Emigranci" na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. Premiera tego przedstawienia odbyła się w 2004 roku.

- To jest samochód-camping, służący do podróżowania przez długi czas bez konieczności powrotu do domu. Naszą pierwszą myślą, kiedy ten samochód zobaczyliśmy, było, że to taki dom dla emigrantów! Dramat Mrożka wstawiliśmy w aktualną, możliwą i tu (w Polsce przystępującej do Unii Europejskiej), i tam (w Europie Zachodniej) sytuację. Nie bez znaczenia są doświadczenia aktorów grających postaci XX i AA: Radosława Smużnego i Krystiana Wieczyńskiego. Możliwość wpuszczenia na spektakl tylko dziesięciu osób (aktorów i widzów) stwarza atmosferę reality show. Samochód staje się domem, którym wjeżdżamy (dosłownie i w przenośni) do Europy. "Emigranci" (tytuł pisany ze znakiem waluty euro zamiast E), w reżyserii Romualda "Wiczy" Pokojskiego to pierwsza w Europie premiera w samochodzie campingowym - pisze zespół Teatru Wiczy.

Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 20. Bilety kosztują 20 złotych. Można je rezerwować dzwoniąc pod numer 501 612 111 lub wysyłając e-mail pod adresem mag@wicza.com

Przez sześć lat spektakl zagrano około 250 razy, m.in. w Edynburgu, Berlinie, Frankfurcie, Dublinie i Brighton.

- Teraz jedziemy z nim do Belfastu. Damy tam sześć przedstawień. Co ciekawe, po raz pierwszy będziemy mieli do dyspozycji inny samochód - mówi Magdalena Zabłotna z Teatru Wiczy.

Teatr Wiczy uznawany jest za jeden z ważniejszych teatrów alternatywnych w Polsce. Powstał 11 listopada 1991 roku i na początku działał w Brodnicy. Obecnie aktorzy tworzący zespół pracują w Toruniu. Powodem powstania tego teatru było przygotowanie widowiska, upamiętniającego odzyskanie niepodległości przez Polskę. Była to jedna z pierwszych takich akcji w nowej Polsce.

- Naczelnym zadaniem Teatru Wiczy, obok wypowiedzi artystycznej przez prezentację spektakli, jest zaangażowanie w krzewienie kultury, dialog kulturotwórczy i społeczny. Istotna jest również prezentacja spektakli w miejscach z utrudnionym dostępem do kultury. Dotychczasową drogę teatru cechuje poszukiwanie nowego języka scenicznego w celu poruszania istotnych spraw społecznych - twierdzi zespół Teatru Wiczy.

Na jesień zespół planuje kolejne przedstawienie.

Anna Krzesińska
Nowości
26 lipca 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...