"Zemsta" Fredry w blokowisku

"Zemsta" - aut. Aleksander Fredro - reż. Andrzej Rozhin - Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim

Premiera "Zemsty" Aleksandra Fredry, współcześnie odczytanej przez reżysera Andrzeja Rozhina odbędzie się w piątek podczas 48. Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Akcja sztuki rozgrywa się w gorzowskim blokowisku.

"Zemsta" Aleksandra Fredry to jedna z najlepszych polskich komedii. Dwaj sąsiedzi, Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek, walczą o mur graniczny. Bratanica Cześnika, Klara, i syn Rejenta, Wacław, zakochują się w sobie wbrew woli ich rodzin. Cześnik planuje ślub z majętną wdową Podstoliną, którą Rejent upatrzył dla swojego syna. Kolorytu całej akcji dodaje Papkin, który zamiast pomagać Cześnikowi, wplątuje się w kolejne intrygi.

- Od czasu wystawienia "Zemsty" w 1834 roku nasza rzeczywistość niewiele się zmieniła. Ludzie wciąż zamykają się we własnym świecie, trudno im się porozumieć i otworzyć na innych - powiedziała w czwartek Iwona Kusiak, kierownik literacki gorzowskiego teatru. Dodała, że choć bohaterowie sztuki w reżyserii Andrzeja Rozhina mówią językiem Fredry, akcja "Zemsty" dzieje się współcześnie. Cześnik i Rejent to przeciętni mieszkańcy ogromnego blokowiska, którzy nienawidzą się i walczą ze sobą tylko dlatego, że tak wiele ich różni.

Andrzej Rozhin, który wyreżyserował m.in. "Eden" Stanisława Lema, "Kartotekę" Tadeusza Różewicza czy "Życie jawą" Ernesta Brylla, powiedział w czwartek PAP, że "Zemsta" jest dziełem poruszającym nieprzemijające problemy. - Ludzie są nadal tak samo zawistni, kłótliwi i niezgodni, jak kiedyś Cześnik i Rejent. Dotyczy to zarówno tych na górze, jak i na dole - ocenił Rozhin.

Współczesność jego "Zemsty" wyraża się także w scenerii - akcja rozgrywa się w gorzowskim blokowisku - oraz w strojach bohaterów. Sztuka kończy się nowocześnie - rapową piosenką: "Bo Gorzowo jest w porzo i Fredro też w porzo jest".

Andrzej Rozhin - reżyser, aktor, scenarzysta - w latach 60. w Państwowym Teatrze Lalki i Aktora im. H. Andersena w Lublinie grał m.in. w sztukach: "Krawiec Niteczka" Kornela Makuszyńskiego, "Baśń o Pięknej Parysadzie" Bolesława Leśmiana, "Dziecko Gwiazdy" Oskara Wilde'a, "Don Kichot" Miguela de Cervantesa. Na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej założył studencki teatrzyk "Gong 7/30". Był jego kierownikiem artystycznym, reżyserem, autorem, aktorem. Jako reżyser ma w swoim dorobku ponad 160 realizacji teatralnych.

Premiera "Zemsty" w Gorzowie odbędzie się podczas 48. Międzynarodowego Dnia Teatru. Został on ustanowiony w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957

(-)
Materiał Teatru Osterwy w Gorzowie Wlkp.
27 marca 2009
Portrety
Andrzej Rozhin

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia