"Zemsta" osadzonych na scenie Węgierki

"Zemsta" - reż. Dariusz Szada Borzyszkowski - Zakład Karny w Białymstoku

Pokaz niezwykłego spektaklu już dziś w Teatrze Dramatycznym. Początkowo myślałem o innych tekstach, ale padło na "Zemstę" Aleksandra Fredry - mówi Dariusz Szada Borzyszkowski, reżyser spektaklu przygotowywanego przez osadzonych z Zakładu Karnego w Białymstoku.

- Potraktowałem to trochę jako wyzwanie. To sztuka wciąż aktualna, bo zazwyczaj gdzie dwóch Polaków, tam trzy racje. I najtrudniej jest osiągnąć zgodę.

To też sztuka trudna, ponieważ bohaterowie porozumiewają się wierszem, językiem archaicznym. To często jest ciężkie do pokazania bez popadania w śmieszność. Osadzonym się udaje, a na scenie wypadają wiarygodnie. Przekonać się o tym będzie można już dziś o godz. 13 w Teatrze Dramatycznym. Osadzonym w spektaklu towarzyszą aktorki z Akademii Teatralnej w Białymstoku. Razem - jak twierdzą sami osadzeni - tworzą swoistą teatralną rodzinę.

- To, że możemy grać na dużej scenie w teatrze jest wielkim doświadczeniem i przeżyciem - mówi jeden z osadzonych, Wiesław. - Możemy pokazać, że coś robimy. Że nie musimy być wykluczeni ze społeczeństwa. Że możemy zrobić coś dobrego dla siebie, a co może przynieść też radość innym.

- To też wielki stres - dodaje jego kolega, Władysław. - Nie miałem wcześniej styczności z prawdziwym teatrem, tym bardziej się cieszę, że mogę uczestniczyć w takim projekcie. To oderwanie się od rzeczywistości więziennej. Na początku trochę nieufnie do tego podchodziliśmy, ale teraz czujemy się dobrze, bo dajemy radę. Możemy się spełnić grając w prawdziwym teatrze.

Więźniowie zapewniają też, że dzięki takim projektom jak ten, czują się potrzebni, mimo że na co dzień są odcięci od społeczeństwa.

- To było takie miłe uczucie, że ktoś nam zaufał - zapewnia Władysław. - Na początku jest bariera, kiedy ludzie dowiadują się, że jesteśmy więźniami. Ale później jakoś się udaje dogadać. I bariery się przełamują. To jest dobre.

Osadzeni przyznają, że mają tremę. Ale zapewniają też, że dadzą radę.

Spektakl podsumowuje projekt "Zrozumieć innych poznać siebie". Więcej wkrótce.

 

(uk)
Gazeta Współczesna
13 lutego 2014

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...