Zgadnij kim był Kolberg

Krakowskie obchody Roku Oskara Kolberga

Krakowskie instytucje kultury włączą się w obchody Roku Oskara Kolberga (1814-1890), wybitnego badacza kultury ludowej. Przed nami wystawy i koncerty. Zrealizowany już został przez Teatr Nowy spektakl "Krakowiacy", oparty m.in. na tekstach Kolberga sprzed stu lat.

Z badań CBOS wynika, że tylko 8,2 proc. badanych Polaków potrafi odpowiedzieć na pytanie "Z czego znany jest Oskar Kolberg?". Dlatego właśnie, decyzją Sejmu, 2014 r. ogłoszono rokiem słynnego polskiego etnografa, popularyzatora polskiego folkloru, a także muzyka i kompozytora. W tym roku, 22 lutego, przypada 200. rocznica jego urodzin.

- Rok Kolberga ma przypomnieć zarówno jego postać, jak i dzieło - tłumaczy minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Wśród wystaw, kocertów i konferencji poświęconych dorobkowi naukowemu autora 33 tomów dzieła pt. "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce", nie zabraknie projektów krakowskich. Zrealizowany już został przez Teatr Nowy spektakl "Krakowiacy", oparty m.in. na tekstach Kolberga sprzed stu lat, analizujących zwyczaje mieszkańców Małopolski.

- Chcieliśmy sprawdzić, ile w nas zostało z tamtych zwyczajów i tradycji, ale także z przyzwyczajeń. Wielokrotnie okazywało się, że te teksty wciąż brzmią aktualnie i że krakowianie aż tak się nie zmienili. Niektóre problemy nie przeminęły - mówi Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego w Krakowie.

Na scenie znalazło się miejsce na rozmowy o jedzeniu, ale także np. o... zanieczyszczonym powietrzu.

W bieżącym roku w przypominanie Oskara Kolberga włączy się Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Chodzi m.in. o projekt "Wesela 21", poświęcony ukazaniu współczesnego obrazu polskich wesel oraz zwyczajów, które im towarzyszą. Zapis utworów granych podczas dzisiejszych ślubów i wesel - zebrany w ramach projektu "Wesela 21: audioportret" - będzie punktem wyjścia do badań nad tym, jak zmienił się odbiór społeczny tej uroczystości.

Kolejny projekt, który planuje MEK, to "Etnografia: teren działania". Wśród jego założeń jest m.in. jednodniowy powrót eksponatów będących w posiadaniu muzeum do miejscowości, z których pochodzą. Prezentacja obiektów muzealnych okolicznym mieszkańcom nie tylko pozwoli przedmiotom odzyskać ich "naturalny kontekst", ale będzie też dawała możliwość spotkań i warsztatów dotyczących tradycji, dziedzictwa regionu oraz ich postrzegania. Następnie uczestnicy projektu przyjadą do muzeum, by móc zobaczyć obiekty w ich dzisiejszym miejscu eksponowania.

Na czerwiec MEK ma w planach koncert na placu Wolnica poświęcony Kolbergowi jako kompozytorowi, wielbicielowi muzyki ludowej, który zgromadził i zapisywał ok. 10 tys. tradycyjnych pieśni.

Swój projekt dotyczący słynnego etnografa planuje również Willa Decjusza. W założeniu ma być próbą badania dziedzictwa naukowego pozostawionego przez Kolberga.

Renowacji zostanie poddany też jego nagrobek na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Szczegóły w internecie: www.kolberg2014.org.pl

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
15 stycznia 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia