Ziarno przyszłości w Gardzienickiej Ziemi

Sympozjum Sentio: Novalis oraz premiera spektaklu Hymny do nocy

W dniach 19 – 20 września 2015 r. w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice" odbędzie się sympozjum Sentio: Novalis poświęcone myśli i twórczości jednej z najwybitniejszych i najbardziej tajemniczych postaci europejskiej kultury – Fryderyka von Hardenberga, znanego jako Novalis. W ramach wydarzenia odbędzie się konferencja z udziałem najwybitniejszych polskich literaturoznawców i filozofów zajmujących się spuścizną autora Uczniów z Sais oraz premiera Hymnów do Nocy w reż. Macieja Gorczyńskiego.

Wydarzenie organizowane jest przez EOPT „Gardzienice" pod dyrekcją Włodzimierza Staniewskiego oraz Pracownię Ekologii Teatru Artes Liberales UW. Kuratorami sympozjonu są prof. dr hab. Włodzimierz Szturc oraz Radosław Stępień.

Zgodnie z projektem twórczym, którym jest działanie w dziedzinie mantyki, czyli prze-czuwania, Novalis jako poeta, geolog, filozof-profeta oraz patron ruchów ekologicznych (w tym ekologii teatru), stanowi pomost między dawnym a nowym obszarem działalności EOPT „Gardzienice".

Konferencja poświęcona myśli i twórczości F. von Hardenberga siłą rzeczy staje się wydarzeniem wyjątkowym, gdyż nie tylko w Polsce, ale i na świecie, wciąż pozostaje on autorem mało znanym. Jeden z nielicznych tłumaczy jego twórczości na język polski, Jerzy Prokopiuk, nazwał Novalisa „ziarnem przyszłości". Sam Novalis w Kwietnym pyle zamierzał dać światu dzieło, kórego zdania staną się „literackimi nasionami", z których zrodzi się przyszła myśl i literatura. W istocie, genialny poeta końca wieku XVIII był prekursorem i jednym z głównych twórców wczesnego romantyzmu. Utrzymując relacje z wybitnymi postaciami swego czasu, m. in. Schillerem, Schleglem, Jean Paulem, Schellingiem i Goethem, stał się niezbędną częścią tej sieci współzależności, która zrodziła nową epokę w literaturze, muzyce i sztuce. Tym samym, pośredni i bezpośredni zasięg jego oddziaływania na europejską kulturę jest ogromny. Novalis to jednak nie tylko poezja i literatura, ale też - a być może przede wszystkim - myśl oraz idea. Wśród swej epoki wyróżniał się szczególną wrażliwością na sprawy duchowe, mistycyzmem, w którym postrzegał poetę jako kapłana, a artystę jako praktycznego filozofa zdolnego kształtować rzeczywistość. Być może ten właśnie aspekt jego dzieła okaże się najważniejszy dla nas, dzisiaj - sposób, w jaki kategoria sentio, a więc czuję, odczuwam, staje się dla artysty bodźcem do działalności twórczej.

Pytamy o to, w jaki sposób czucie, prze-czuwanie rzeczywistości, przekuwane jest w pracy artystycznej w samo stawanie się świata, w kreację prawdziwą przyszłego oblicza kultury. I to właśnie pytanie otwiera serię spotkań wokół twórców, dla których kategoria sentio stanowiła istotny element działalności twórczej. Temat myśli i twórczości Novalisa poruszamy jako pierwszy - w ten sposób zasiewamy „literackie nasiona" na gardzienickiej ziemi, zapraszając do refleksji i dyskusji.

Gdzie panuje prawdziwa chęć do refleksji, a nie tylko do pomyślenia tej czy innej myśli, tam jest również postęp.
~ Novalis: Kwietny pył (przeł. Jerzy Prokopiuk)

Zgłoszenia na wydarzenie przyjmujemy drogą telefoniczną pod numerem 815 329 840, bądź na adres mailowy: office@gardzienice.org

Bartosz Woźniak
Materiał Teatru
16 września 2015

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia