Złote Maski za rok 2019 przyznane!

Złote Maski - 2029 - województwo śląskie

W poniedziałkowy wieczór, 5 października, w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala, podczas której przyznano prestiżowe nagrody artystyczne marszałka województwa śląskiego „Złote Maski". Triumfatorem okazał się Teatr Śląski.

Tegoroczne rozdanie nagród przejdzie do historii jako wyjątkowe – i to z kilku powodów. Po raz pierwszy w dziejach uroczystość miała miejsce jesienią. Do tej pory teatralne nagrody wręczano z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, czyli na przełomie marca i kwietnia. Po wtóre, warunki pandemiczne i reżim sanitarny sprawiły, że na widowni mogło zasiadać zdecydowanie mniej widzów niż zwykle, a wszyscy musieli mieć maseczki zakrywające nos i usta. Co więcej, zgodnie z tradycją podczas uroczystej gali zawsze honorowano także artystów opolskich, a wydarzenie było współorganizowane przez władze województwa opolskiego. W tym roku tak się jednak nie stało.

Kto wygrał?
Jury dokonując tytanicznego wysiłku, obejrzało niemal wszystkie premiery zrealizowane w województwie śląskim w ubiegłym roku, a najlepsze przedstawienia uhonorowano nagrodami przyznanymi w dziesięciu kategoriach.

W kategorii Spektakl Roku zwyciężyło przedstawienie „Rosemary" Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Z kolei tytuł najlepszego Spektaklu Dla Młodych Widzów otrzymał „Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Najlepszą aktorką i laureatką w kategorii Aktorstwo za Rolę Kobiecą w Spektaklach Dramatycznych została Aleksandra Przybył, którą nagrodzono za kreację Rose w spektaklu „Rosemary" Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Tymczasem najlepszym aktorem w kategorii Aktorstwo za Rolę Męską w Spektaklach Dramatycznych został Dariusz Chojnacki. Doceniono stworzoną przez niego postać Wilqa w spektaklu „Wilq Superbohater" Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Z kolei Michał Skiba zwyciężył w kategorii Aktorstwo za Rolę w Teatrach Lalkowych. Wyróżniono go za rolę Łyska w spektaklu „Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach. Natomiast Kamil Franczak zdobył Złotą Maskę w kategorii Aktorstwo za Rolę Wokalno-Aktorską. Jury wyróżniło go za stworzenie postaci Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret" w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W kategorii Aktorstwo za Rolę Drugoplanową nagrodzono Jadwigę Grygierczyk za role: Chochoła, Widma, Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora, Wernyhory w spektaklu „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Najlepszym reżyserem minionego roku okazała się Justyna Łagowska. Uhonorowano ją za reżyserię spektaklu „Opowieść wigilijna" Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Złota Maska w kategorii Scenografia powędrowała do Igi Słupskiej i Szymona Szewczyka za scenografię i kostiumy do spektaklu „Wilq Superbohater" Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz do spektaklu „Między ustami a brzegiem pucharu" Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

W tym roku nie było nominacji w kategorii „Choreografia/Ruch Sceniczny", dlatego też komisja zdecydowała o przyznaniu 2 nagród w kategorii „Nagroda Specjalna". Pierwsza z nich powędrowała do Karola Nepelskiego, którego uhonorowano za muzykę do spektaklu „Mistrz i Małgorzata" w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. To wyjątkowe wyróżnienie trafiło też do Mirosława Neinerta i Teatru Korez za 30 lat działalności artystycznej.

To jednak nie wszystko, bowiem wręczono również Nagrodę im. Zbigniewa Grucy przyznawaną przez wortal "Dziennik Teatralny". W tym roku otrzymał ją Kamil Franczak, który triumfował także kategorii Aktorstwo za Rolę Wokalno-Aktorską i zdobył Złotą Maskę za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu "Cabaret".

Utalentowanych artystów uhonorował także ZASP. Nagrodę im. Leny Starke otrzymał Jarosław Karpuk za rolę Scrooge'a w spektaklu „Scrooge. Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii Henryka Adamka w Teatrze Nowym w Zabrzu, a nagroda za całokształt powędrowała do Hanny Boratyńskiej z Teatru Nowego w Zabrzu, Adam Baumann z Teatru Śląskiego oraz Wojciecha Leśniaka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
6 października 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...