Złoty Yorick 2013 - werdykt jury

17. Konkurs na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira

Fundacja Theatrum Gedanense ogłosiła werdykt Jury siedemnastej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2012/2013. Konkurs jest organizowany przez Fundację od 1994 roku.

Jury w składzie Łukasz Drewniak – juror-selekcjoner oraz prof. Jerzy Limon – Prezes Fundacji Theatrum Gedanense, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego postanowiło przyznać nagrodę Złotego Yoricka Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl:

Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej. Spektakl Agaty Dudy-Gracz inspirowany "Troilusem i Kresydą" Williama Szekspira.

Jak pisze Łukasz Drewniak w uzasadnieniu wyboru: „Agata Duda-Gracz zderzyła w swoim scenariuszu bohaterów „Troilusa i Kresydy" z klimatem innej dziwacznej, hybrydycznej sztuki Szekspira – „Tytusa Andronicusa". Jej oszałamiające, rozbuchane wizualnie przedstawienie operuje wszystkimi możliwymi tonacjami: od patosu po zgrywę, od oniryzmu po dynamikę i chaos. (...) Niby jest tylko wariacją na temat sztuki Szekspira, a tak naprawdę pozostaje wierny jego najgłębszej warstwie. (...) Nie było jeszcze chyba w polskim teatrze tak totalnej szekspirowskiej inscenizacji."

Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla: Teatru Polskiego we Wrocławiu za „Titusa Andronicusa" w reżyserii Jana Klaty, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu za "Wieczór Trzech Króli albo co chcecie" w reżyserii Jacka Jabrzyka oraz Teatru Polskiego w Poznaniu za „Otella" w reżyserii Pawła Szkotaka.

W konkursie udział wzięło 13 inscenizacji. Podsumowanie sezonu zostanie zamieszczone w dniu jutrzejszym na stronie internetowej Festiwalu Szekspirowskiego: www.festiwalszekspirowski.pl.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie został zaproszony do prezentacji przedstawienia Agaty Dudy-Gracz podczas XVII Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia 2013 w Trójmieście.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji Festiwalu będzie związek pomiędzy językiem władzy a językiem sztuki, pretekstem do rozważań staną się prezentowane podczas imprezy spektakle. Festiwalowi będzie towarzyszyła konferencja poświęcona tej problematyce gromadząca szereg wybitnych intelektualistów z całej Europy. W ramach konferencji „Języki władzy / Języki sztuki" zaprezentowana zostanie także międzynarodowa koprodukcja "Titusa Andronicusa" w reżyserii Jana Klaty, przygotowana przez Teatr Polski we Wrocławiu oraz Staatsschausspielhaus Dresden.

W programie Festiwalu, obok innych polskich produkcji, zaprezentowane zostaną także spektakle z Gruzji, Niemiec oraz Rumunii. Imprezie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny oraz działania artystyczne prezentowane w ramach nurtu SzekspirOFF.

(-)
Materiał organizatora
14 maja 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia