Zmarł Kazimierz Pustelak

Śpiewak operowy (tenor), aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i radiowy, pedagog, dziekan Wydziału UFMC w Warszawie.

Urodził się 14 lutego 1930 r. w Nowej Wsi na Podkarpaciu. Zmarł 11 grudnia 2021 w Warszawie.

Swoją karierę zaczął w Chórze Polskiego Radia w Krakowie, gdzie wcześniej studiował pod kierunkiem prof. Czesława Zaremby. Jego debiut sceniczny odbył się w Operze Krakowskiej w 1957 r.

Był jednym z najwybitniejszych artystów powojennej polskiej sceny operowej, wieloletnim solistą opery warszawskiej. "Był laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych, twórcą niezliczonych kreacji tenorowych w repertuarze operowym i oratoryjno-kantatowym, uczestnikiem wielu nagrań radiowych i płytowych, zasłużonym pedagogiem wokalistyki".

Kazimierz Pustelak przez ponad pół wieku był związany z warszawskim Teatrem Wielkim, wystąpił w prawie 1,2 tys. spektaklach na tej scenie, tworząc niezwykle bogatą paletę kreacji tenorowych.

Od 1961 r. był solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Występował w operach Moniuszki i Szymanowskiego. Był Jontkiem w "Halce" i Stefanem w "Strasznym dworze", a także Pasterzem w "Królu Rogerze" oraz Leńskim w "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego. Zagrał również Księcia Mantui w "Rigoletcie" Verdiego, Hrabiego Almavivę w "Cyruliku sewilskim" Rossiniego, Rudolfa w "Cyganerii" Pucciniego oraz tytułowego bohatera w "Opowieściach Hoffmanna" Offenbacha. Pustelak występował na całym świecie, także na kontynencie azjatyckim i amerykańskim.

Od 1971 r. był wykładowcą warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie na wydziale wokalnym, którego dziekanem był przez 10 lat.

W swojej karierze zdobył wiele prestiżowych nagród. W 1960 r. wyjechał do Włoch. Tam otrzymał stypendium w centrum doskonalenia śpiewaków operowych przy mediolańskiej La Scali, gdzie przygotował sześć partii operowych i uczestniczył w wykonaniach fragmentów oper Rossiniego na scenie Małej Scali. Był laureatem konkursów na międzynarodowych konkursach wokalnych: zdobył Srebrny Medal w Moskwie (1957) i Złoty Medal w Tuluzie (1960).

Za swój dorobek artystyczny Pustelak wyróżniony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1964), Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1977) i I stopnia (1992). W 2007 r. otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Źródło: E-teatr, Wikipedia, FilmPolski.

RK
Dziennik Teatralny
12 grudnia 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia