Zmarła Danuta Baska

Aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum

Z głębokim żalem informujemy, że w niedzielę wieczorem, 3 kwietnia br. po długiej i ciężkiej chorobie zmarła w Katowicach Danuta BASKA, aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Spędziła na tej scenie większość swego artystycznego życia. Grała niemal do końca – jeszcze w lutym widzowie oklaskiwali Ją w „Krawcu Niteczce"...

Danuta Baska z teatrem lalek związana była od ponad 30 lat. Zanim została członkiem zespołu aktorskiego Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, występowała na scenach lalkowych w Zielonej Górze, Słupsku, Szczecinie i Wałbrzychu, pracując wówczas pod kierunkiem takich reżyserów jak Eugeniusz Koterla czy Wojciech Wieczorkiewicz.

W Katowicach zagrała od 1995 roku w blisko 30 tytułach. Z ważniejszych ról wymieńmy egzaltowaną Ochmistrzynię w „Dzielnym szewczyku" Marii Kownackiej, spektaklu łączącym lalki z planem aktorskim, sympatycznego kostiumowego Modraczka w „Entliczku-pentliczku" Jana Brzechwy, kilka zabawnych postaci w granych za klasycznym parawanem „Nieustraszonych braciach" Jana Ośnicy, gdzie aktorka wykazała się dystansem i dużym poczuciem humoru, Pajaca i Diabła Kelnera w lalkowej „Aksamitce, córce diabła" Pierre'a Gripariego, Wodę w oryginalnym autorskim projekcie Karela Brožka pt. „Żywioły", przybliżającym dzieciom podstawowe zjawiska związane z otaczającym nas światem, szczególnie wymagającym poprzez wzajemną bliskość aktorów i widzów oraz nietypowe środki wyrazu, groteskową Babę-Jagę w „Klonowych braciach" Eugeniusza Szwarca, trzy zupełnie różne emocjonalnie role – św. Michała i żonę Karola (żywy plan) oraz Osła (w konwencji maski) – w „Joannie d'Arc" w adaptacji Karela Brožka, dowcipną Gęsią Skórkę i Królową Malusię w „Najmniejszym balu świata" Maliny Prześlugi oraz charakterystyczną diablicę Kruszynkę w „Krawcu Niteczce" Zbigniewa Głowackiego (warto podkreślić, że spektakl otrzymał nagrodę za najlepsze przedstawienie Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych ANIMA 2015).

Współpracowała z uznanymi reżyserami, m.in. z Karelem Brožkiem, Zbigniewem Głowackim, Henrykiem Konwińskim, Bogdanem Nauką, Zbigniewem Poprawskim, Maciejem K. Tonderą. Intersującą przygodą artystyczną był też udział w autorskim spektaklu światowej sławy artysty plastyka, Janusza Kapusty, „Planeta K-dron, czyli tajemnica przerwanej podróży", w której stworzyła zgeometryzowaną postać Ministróża.

Warto również wspomnieć o jednorazowym zdarzeniu teatralnym (benefis odchodzącego na emeryturę dyrektora Jarosława Czypczara), gdzie Danuta Baska pokazała talent estradowy i prawdziwą vis comicę, wzbudzając na widowni salwy śmiechu.

Bardzo aktywnie działała społecznie, pełniąc funkcje przewodniczącej Komisji Zakładowej Związku Aktorów Śląska oraz sekretarza Zarządu Okręgu Śląskiego ZASP.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
6 kwietnia 2016
Portrety
Danuta Baska

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia