Zmiany w kierownictwie i plany na nowy sezon

Teatr Wielki w Łodzi

Po wakacyjnej przerwie, zespoły artystyczne Teatru Wielkiego w Łodzi powracają do pracy nad repertuarem nadchodzącego sezonu artystycznego 2011/2012. W pracy będą im towarzyszyć świeżo powołani szefowie zespołów: nowym kierownikiem baletu TWŁ został Marek Zajączkowski, nowym kierownikiem chóru TWŁ - prof. Waldemar Sutryk, natomiast zastępcą kierownika chóru - Maciej Salski

Marek Zajączkowski  zanim został choreografem przez wiele lat tańczył  w najlepszych teatrach muzycznych na całym świecie - z zespołem z Hamburga występował m.in. w Operze Paryskiej, Teatrze Bolszoj w Moskwie, mediolańskiej La Scali. Po powrocie do Polski, w 1994 roku zaczął pracę najpierw jako asystent-choreografa najpierw w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie a następnie w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Jako choreograf zadebiutował w 1998 roku w Operze i Operetce krakowskiej. W 2002 roku został kierownikiem baletu w Operze na Zamku w Szczecinie, a od 2005  z ogromnym powodzeniem szefował baletowi bydgoskiej Opery Nova. Ma na swoim koncie wiele znakomitych, docenianych przez krytyków realizacji zarówno baletowych jak i operowych. Za jeden z ostatnich - Pana Twardowskiego Lubomira Różyckiego, zrealizowanego w Opera Nova w Bydgoszczy w 2008 roku, otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego spektaklu sezonu muzycznego w Polsce.

Waldemar Sutryk z kolei, jest absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyrygentura chóralna –  dyplom w 1987). Na Wydziale Dyrygentury Symfonicznej, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu studiował dyrygenturę symfoniczną u prof. Marka Pijarowskiego i prof. Radomira Reszkego (dyplom w 1994), oraz kompozycję w klasie prof. Jana A. Wichrowskiego (dyplom w 1997). Od roku 1991 do 2007 był pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie, a obecnie jest profesorem Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współpracował  z wieloma chórami oraz filharmoniami w Polsce i za granicą (także z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”). Przygotowywał chóry dla takich dyrygentów, jak Gary Bertini, Mirosław Jacek Błaszczyk, Gabriel Chmura, Czesław Grabowski, Jan Wincenty Hawel, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Jerzy Semkow, Tadeusz Strugała, Antoni Wit i Tadeusz Wojciechowski. Dyrygował w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii i na Białorusi.
W latach 2004-2009 był Kierownikiem Artystycznym i Dyrygentem Chóru Filharmonii Śląskiej. W swej karierze przygotowywał lub dyrygował  największe dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej.

Na inaugurujący sezon spektakl – „My Fair Lady” Fredericka Loewe - teatr zaprasza już 21 września o godz. 18.30. Natomiast najbliższa premiera – opera „Maria Stuarda” Gaetano Donizettiego – odbędzie się 15 października o godz. 19.00. Przedstawienie w reżyserii Dietera Kaegi pod kierownictwem muzycznym Rubena Silvy jest wspólną produkcją Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu i Opery Śląskiej w Bytomiu. Ceny biletów nie uległy zmianom.

Ewa Kwiecińska-Kotwasińska
Materiały Teatru
2 września 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...