Znakomici pedagodzy w Pantomimie

Projekt Akcja: EDUKACJA

W tym tygodniu warsztaty w ramach projektu Akcja: EDUKACJA poprowadzą znakomici pedagodzy: Aleksandra Kugacz – Studio Matejka, Dagmara Chojnacka – Radio Wrocław, Konrad Dworakowski – Teatr Pinokio, Agnieszka Dziewa i Agnieszka Charkot – Wrocławski Teatr Pantomimy.

We Wrocławskim Teatrze Pantomimy do edukacji teatralnej podchodzimy nowocześnie i kompleksowo. Nie ograniczamy dostępu, ponieważ nie uważamy, że jest wiek lepszy i gorszy na rozpoczęcie teatralnej przygody. Naszą ofertę edukacyjną kierujemy do czterech grup wiekowych: dzieci i dorosłych, młodzieży, seniorów.

W tym tygodniu pedagogami Akcji: EDUKACJA są: Aleksandra Kugacz, która wraz z grupą Seniorów będzie uwalniała i ćwiczyła ich głos. Czwartkowe zajęcia /23. 04./, na których połączymy grupy Młodzież i Senior, poprowadzi Dagmara Chojnacka. Podczas warsztatu uczestnicy projektu poznają metody sprawnej komunikacji i zasady autoprezentacji. W sobotę /25. 04./ Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na warsztat „Oddychającego papieru" z Konradem Dworakowskim. Młodzież i Seniorzy poznają podstawy teatru formy i wizualnego aspektu inscenizacji. Juniorów /3-6 lat/ wraz z rodzicami zapraszamy w niedzielę /26.04./, na Teatralny Plac Zabaw! Zajęcia przeprowadzą adeptki Wrocławskiego Teatru Pantomimy Agnieszka Charkot i Agnieszka Dziewa.

Akcja: EDUKACJA to projekt teatralny, łączący zajęcia teoretyczne i praktyczne w spójną całość. Po raz pierwszy dajemy Wam możliwość uczestniczenia w spójnym, osiemnastomiesięcznym projekcie teatralnym, którego głównym celem jest edukacja teatralna w zakresie szeroko rozumianego teatru ruchu. Przygotowaliśmy dla Was bogatą ofertę edukacyjną, która da Wam możliwość rozwinięcia nowych kompetencji i umiejętności związanych z aktorstwem oraz innymi artystycznymi funkcjami niezbędnymi do pracy i działalności w sektorze kultury. Różnorodne formy zajęć, odpowiednio dostosowane do waszego wieku i umiejętności, będą okazją nie tylko do głębszego i aktywnego kontaktu ze współczesnym życiem teatralnym, a także do poznania specyfiki pracy w teatrze, zmierzenia się z wyobrażeniami i rzeczywistością bycia twórcą, aktorem, czy animatorem życia teatralnego. Stwarzamy niepowtarzalną przestrzeń dla twórczych postaw i eksperymentów, w której pracować będziemy na konkretny finałowy efekt zaprezentowany publiczności.
W ramach Akcji: EDUKACJA macie okazję pracować z najlepszymi artystami, pedagogami i teoretykami teatru, którzy na naszą prośbę przygotowali dla Was specjalny program zajęć, których nie znajdziecie nigdzie indziej!

Warsztaty z Konradem Dworakowskim są otwarte dla osób, które nie są stałymi uczestnikami projektu Akcja: EDUKACJA. Na sobotnie zajęcia obowiązują zapisy, koszt jednodniowego warsztatu 100 zł. Warsztaty odbywają się w siedzibie WTP – al. Dębowa 16, zapisy i informacje: tel. 71 337 21 03, pio.soroka@gmail.com.
Warsztaty „Oddychającego papieru" – 25 kwietnia; godz. 10.00-13.00 i 15.00-18.00.
Dodatkowe informacje na stronie www.pantomima.wroc.pl w zakładce Edukacja

Aleksandra Kugacz: ukończyła filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim, aktorka/performerka związana z niezależnym teatrem. Współtworzy Teatr Studio Czyczkowy kierowany przez Jerzego Weltera, uczestniczyła m. in. w programie stażowym Teatru ZAR, w pracy z Anatolijem Wasiliewem w ramach programu Masters in Residence. W 2013 roku w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego miała miejsce premiera autorskiego spektaklu „Wyjścia" inspirowanego współczesną historią i kulturą Rumunii. W 2014 roku wraz z zespołem Studio Matejka, gdzie pracuje na co dzień, brała udział w tworzeniu spektaklu site-specific „Harmonia przeciwstawieństw. Polska", którego premiera odbyła się we wrześniu 2014 roku we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje projekt inspirowany powojennymi losami mieszkańców dawnego Breslau.

Dagmara Chojnacka: dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, publicystka, tłumaczka, krytyk teatralny i literacki. Absolwentka anglistyki /Uniwersytet Wrocławski i Université Sorbonne Nouvelle w Paryżu/ oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Była aktorką teatru Drugie Studio Wrocławskie powstałego po rozwiązaniu Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Od ponad dwudziestu lat, poza współpracą z różnymi mediami w kraju i w USA, jest związana z Polskim Radiem Wrocław jako recenzentka teatralna i literacka.

Konrad Dworakowski: aktor, reżyser, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi, wykłada na Akademii Teatralnej w Białymstoku, uznawany za jednego z najlepszych młodych reżyserów teatru lalek i formy w Polsce, w 2011 roku, we Wrocławskim Teatrze Pantomimy wyreżyserował przedstawienie „Mikrokosmos". Przedstawienia Dworakowskiego można oglądać na scenach w całej Polsce - „Dumanowski. Side A" Narodowy Teatr Stary w Krakowie, „Balladyny i romanse" Teatr Pinokio w Łodzi, „Pippi Pończoszanka" Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, „Czarnoksiężnik z Oz" Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, „Ach, jak cudowna jest Panama" Teatr Maska w Rzeszowie. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą /m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Teatru Animacji w Bukareszcie 2011 – „JOY FOR CHILDREN", XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu 2011/.

(-)
Materiał Teatru
22 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia