Znamy Laureatów „Złotych Masek" za rok 2013

Złote Maski na Śląsku i w Opolu

24 marca, w sosnowieckim Teatrze Zagłębia odbyła się uroczysta gala wręczenia „Złotych Masek" za rok 2013. „Złote Maski" to nagrody przyznawane przez marszałków województw śląskiego i opolskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej niezmiennie od 1968 roku w dziewięciu kategoriach: przedstawienie roku, spektakl dla młodych widzów, aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, reżyseria, scenografia oraz nagroda specjalna.

Poniedziałkowa uroczystość rozpoczęła się koncertem ukraińskiego zespołu wokalnego Tercji Pikardyjskiej. Artyści, bawiąc i wzruszając niezwykłymi wykonaniami znanych przebojów, wprowadzili zgromadzonych gości w znakomity nastrój.

W drugiej części wieczoru odczytane zostało orędzie Bretta Baileya (południowoafrykański dramaturg, reżyser, scenograf i twórca instalacji) skierowane do całego „teatralnego świata" z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Przy okazji uroczystej gali wręczono kilka innych nagród m.in. odznaczenia „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" dla artystów Teatru Śląskiego...., przyznane przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Ponadto wręczono nagrodę im. Leny Starke przyznawaną przez Zarząd Śląskiego Oddziału ZASP, którą otrzymał Jarosław Karpuk za rolę Marmieładowa w spektaklu „ Zbrodnia i kara" w reżyserii Krzysztofa Prusa. Ostatnim ponadprogramowym wyróżnieniem tego wieczoru był „Kreator" czyli nagroda Teatru Zagłębie w Sosnowcu przyznawana najlepszemu aktorowi w tym roku wyróżniona została Edyta Ostojak.

Sednem uroczystości były oczywiście „Złote Maski". Do konkursu w województwie śląskim stanęło 65 spektakli z czego ostatecznie nominowanych w dziewięciu kategoriach było 26 spektakli. Wybrane spektakle to nie tylko produkcje teatrów instytucjonalnych, pojawiło się również kilka propozycji scen niezależnych.

Nagrody w województwie śląskim przyznawała kapituła składająca się z przedstawicieli fundatorów nagród w tym roku z ramienia Zarządu Województwa Śląskiego Łucja Ginko – przewodnicząca komisji, Michał Centkowski, Marta Odziomek i Przemysław Smyczek, przedstawiciele Radia Katowice SA Maria Kempińska i Marek Mierzwiak, TVP Katowice reprezentowali Waldemar Patlewicz i Violetta Rotter-Kozera. Jerzy Handzlik i Wanda Then reprezentowali Radio Bielsko sp. z o.o oraz Henryka Wach-Malicka przedstawicielka dziennika „Polska. Dziennik Zachodni".

Laureaci Nagród Teatralnych „Złote Maski" w województwie śląskim za rok 2013

Kategoria Rola Wokalno - Aktorska
Anna Noworzyn za rolę Elizy w spektaklu „My Fair Lady" Fredericka Loewe w reżyserii Roberta Talarczyka w Operze Śląskiej w Bytomiu,

Kategoria Aktorstwo – Rola Kobieca
Danuta Lewandowska za rolę Matki w spektaklu „Matki" Piotra Rowickiego w reżyserii Katarzyny Deszcz w Teatrze Nowym w Zabrzu,

Kategoria Aktorstwo – Rola Męska
Dariusz Chojnacki za rolę Bohatera w spektaklu „Piąta strona świata" Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka oraz za rolę Randle McMurphy'ego w spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem" Dale Wassermana w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

Kategoria Scenografia
Paweł Walicki za scenografię do spektaklu „Bobiczek" Hanocha Levina w reżyserii Łukasza Kosa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu,

Kategoria Reżyseria
Robert Talarczyk za reżyserię spektaklu „Piąta strona świata" Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

Kategoria Nagroda Specjalna
Barbara Ptak za kostiumy do spektaklu „Noc w Wenecji" Johanna Straussa w reżyserii Marcina Sławińskiego w Gliwickim Teatrze Muzycznym w Gliwicach, spektakl „Synek" z tekstami Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka w reżyserii Macieja Podstawnego wyprodukowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego

Kategoria Spektakl Młodych Widzów
„Sen nocy letniej" Williama Szekspira w reżyserii Mariána Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej,

Kategoria Przedstawienie Roku
„Piąta strona świata" Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Nagrody marszałka województwa opolskiego „Złote Maski" za 2013 rok tym razem przyznane zostały w 5 kategoriach. Nominacje do nagrody otrzymały 2 spektakle i 13 artystów opolskich scen.

Laureaci Nagród Teatralnych „Złote Maski" w województwie opolskim za rok 2013

Kategoria Aktorstwo – Rola Kobieca
Marta Nieradkiewicz za rolę w spektaklu "Bracia i siostry" w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu i Helenę Sujecką w spektaklu "Morrison/Śmiercisyn" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora imienia Alojzego Smolki.

Kategoria Aktorstwo – Rola Męska
Sambor Dudziński za rolę w spektaklu "Morrison/Śmiercisyn" w reżyserii Pawła Passiniego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora imienia Alojzego Smolki.

Kategoria Scenografia
Zuzanna Srebrna za scenografię do spektaklu "Morrison/Śmiercisyn" w reżyserii Pawła Passiniego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora imienia Alojzego Smolki.

Kategoria Reżyseria
Paweł Passini za reżyserię spektaklu "Morrison/Śmiercisyn" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora imienia Alojzego Smolki.

Kategoria Przedstawienie Roku
"Morrison/Śmiercisyn" w reżyserii Pawła Passiniego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora imienia Alojzego Smolki.

Wydarzenie takie jak poniedziałkowa gala to cudowne święto teatru, pokazuje jak wiele się dzieje w tej dziedzinie sztuki i jak ważna ona jest nie tylko dla środowiska twórczego ale i dla publiczności.

Katarzyna Jasielska
Dziennik Teatralny Katowice
25 marca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...